מחקר מגלה: שליש מהחברות בארה"ב עשו בקדייטינג

מנהג התיארוך לאחור של מועדי חלוקת האופציות לבכירים גרם למשקיעים להפסדים של עד 50% ממחיר המניה

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

במארס 2006 פירסם ה-"וול סטריט ג'ורנל" מאמר שהוליד את אחת השערוריות הגדולות בשוק ההון האמריקאי. הכותרת "The Perfect Payday" רמזה על תוכן המאמר שכתב אריק לי, פרופסור באוניברסיטת אייווה. לי, שזיהה דפוס שחזר על עצמו במחירי המניות סביב מועדי הענקת האופציות, החליט לבדוק את הנושא. המסקנות היו שמועדי הענקת האופציות נקבעו בדיעבד - כך שיום ההענקה יהיה התאריך שבה נסחרה המניה במחיר הנמוך ביותר האפשרי באותו זמן.

"תופעת התיארוך לאחור ידועה לחוקרים העוסקים בנושא זמן רב. החידוש של השנה וחצי האחרונות היא הפניית תשומת הלב של הרשות האמריקאית לניירות ערך", אמר עו"ד שמעון לביא, יו"ר פורום אופציות לבכירים ועובדים. לביא אמר את הדברים במסגרת יום עיון בנושא בקדייטינג שערכה המכללה האקדמית למשפטים ברמת גן.

בישראל לא ניתן לתארך לאחור מועדי הענקת אופציות, מאחר שחוק ניירות ערך דורש גילוי בדבר הקצאת אופציות תוך 24 שעות לכל היותר. עם זאת, נראה כי לא פעם "זוכים" המנהלים בישראל לאופציות בנקודות שפל זמניות.

בכנס הציג לביא את המספרים מאחורי התופעה בארה"ב: הוא ציין כי 14% מכלל 40 אלף ההקצאות לבכירים בין השנים 1996-2005 בוצעו בתיארוך לאחור. 30% מתוך 8,000 החברות בארה"ב השתמשו בשיטה לפחות פעם אחת. השיטה נפוצה מאוד בחברות היי-טק: 32% ביצעו בקדיטיינג - מרביתן חברות קטנות, שמניותיהן נתונות לתנודתיות גבוהה. "עשרות ואולי מאות חברות בארה"ב נחשדות בביצוע תיארוך לאחור, ורק 148 מהן נתונות לחקירה על ידי רשות ניירות הערך האמריקאית.

מחקר שנערך אמד את הפסד בעלי המניות בחברות שביצעו תיארוך לאחור ב-100 מיליארד דולר. במחקר נבחנו 110 מניות ושיעור ירידת הערך היה 20%-50% משווי המניה. מחקר נוסף שהתפרסם מציג מספרים נמוכים יותר, המחקר העריך כי הפסד בעלי המניות עומד על 8% בלבד", אמר לביא.

טשטוש עקבות

לביא הסביר בהרצאתו את היתרונות שמציע מנגנון התיארוך לאחור. לדבריו, היתרון הראשון הוא מחיר מימוש נמוך. מחיר המימוש הוא המחיר שעל מחזיק האופציה לשלם לשם רכישת המניה (המרת האופציה למניות). ככל שמחיר המימוש נמוך יותר, התשלום על המרת האופציה למניות נמוך יותר. מחיר המימוש נגזר בדרך כלל ממחיר המניה בהקצאה, לכן מחיר מניה נמוך יגרור מחיר מימוש נמוך. היתרון השני שלביא מציין הוא "הקפצה מיידית" של ערך ההטבה הכספית של מחזיק האופציה. עם מימוש האופציה מובטח למחזיק רווח על הנייר (או ריאלי במקרה של מכירת המניות), הנובע מההפרש בין המחיר שמקבל האופציה שילם על המניה (מחיר המימוש) לבין המחיר בו נסחרת המניה באותו מועד.

"קשה לזהות ולאתר חברות שניצלו מנגנון של תיארוך לאחור, מפני שקיים קושי לאתר ולהצביע על העיתוי ההיסטורי בו ניצלה החברה הפרטנית את מנגנון התיארוך לאחור", אמר לביא. הוא הסביר כי נוצרת חוסר ודאות לקביעה איזה מימושים ואיזה מועדים נגועים בתיארוך לאחור, ואם בכלל במימוש הספציפי נעשה שימוש במנגנון. "אם מועד השפל של מחיר מניה הוא בסוף תקופת החיפוש או בראשית, לא יהיה ניתן לאתרו כי לא מתקיים המבנה הקלאסי של ירידה חדה ועליה מידית לאחר מכן (צורת V).

סיבה נוספת היא שחברות מאמצות מספר תוכניות הקצאה אשר חלקן אינו מאפשר תיארוך לאחור, וכך נוצר קושי לאתר תוכנית ספציפית. כמו כן, אם כוונה שלילית מסתתרת מאחורי הביצוע, החברה תבצע "טשטוש עקבות", למשל על ידי בחירת המועד השני הנמוך ביותר במחיר המניה. לביא ציין את חקיקת חוק סרבאנס אוקסלי באוגוסט 2002, לפיו חייבים בכירים לדווח בתוך שני ימי עבודה מיום הקצאת האופציות. קודם להוראה הייתה חובה לדווח 45 ימים מתום השנה הפיסקאלית של החברה המקצה.

"חובת הדיווח המיידית והאיום הנובע מהחוק צמצמו את השימוש בתיארוך לאחור בכ-50% והפחיתו את תופעת אי הסדירות בשערי המניות מיד לאחר אישור ההקצאה. עם זאת, בין השנים 2002-2004 כשלו מרבית החברות לקיים את חובת הדיווח בת היומיים כנדרש", מסכם לביא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש