רעידת אדמה בעולם העסקים הישראלי: לב לבייב - האיש העשיר בישראל - עוזב את הארץ ועובר ללונדון

בקהילה העסקית מעריכים כי ייתכן שהסיבות לעזיבה קשורות במיסוי או ברצונו לשדרג את רמת החיים; דוברו של לבייב מסר כי הוא עוזב כדי לעקוב מקרוב אחרי מניית אפי פיתוח הנסחרת בלונדון

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

פחות משבוע לפני סיום שנת 2007, איש העסקים לב לבייב, בעל השליטה בחברת אפריקה ישראל ובקבוצת לבייב הבינלאומית שפעילותה פרוסה בכל רחבי העולם, מפתיע את עולם העסקים הישראלי ועוזב את ישראל בכדי להשתקע בלונדון, אנגליה. ככל הנראה, גם אשתו אולגה תצטרף אליו, כאשר בתו רותי, מתגוררת עם משפחתה בלונדון מזה מספר חודשים, אך היא לא קשורה לעסקי המשפחה. שאר ילדיו יישארו בשלב זה בארץ.

עם זאת, אפשר לתמוה, מדוע לבייב צריך להרחיק עד ללונדון כדי לטפל בחברה שאמנם נסחרת שם, אך עיקר עסקיה נמצאים ברוסיה. נזכיר בעיתוי זה, את העובדה שלפני מספר שנים עזבה מיליארדרית ישראלית אחרת את הארץ. מדובר כמובן בשרי אריסון, שנטשה את ישראל במפתיע בשנת 2003. אז הוטחו האשמות כנגד התקשורת, שביקרה אותה על פרשיית הפיטורים בבנק הפועלים, אולם ההערכות הן כי עזיבתה נבעה בסופו של דבר משיקולי מיסוי, ולא מן הנמנע כי גם עזיבתו של לבייב נובעת משיקולי מיסוי.

זאת ועוד, בברנז'ה העסקית, היו מי שהעריכו הערב כי ייתכן ועזיבתו של לבייב קשורה גם ברצונו לשדרג את רמת החיים שלו. לבייב, מעשירי תבל, מתגורר היום בבני ברק, ולא מן הנמנע כי הוא מעוניין להתגורר לפחות תקופה מסויימת בלונדון, הנחשבת בשנים האחרונות ליעד מועדף בקרב עשירי העולם בכלל והאוליגרכים מהמוצא הרוסי בפרט.

לאחרונה נודע כי לבייב יחליף את ארז מלצר בתפקיד מנכ"ל אפי פיתוח. מלצר נאלץ לסיים את תפקידו בקבוצת אפריקה ישראל בסוף החודש לאחר מה שהוגדר כהבדלי גישות מהותיים בינו לבין לבייב. כיום מכהן לבייב כיו"ר אפריקה ישראל והוא מחזיק ב-75% מהקבוצה.

לבייב אמר אז כי "אפי פיתוח מצויה בנקודה חשובה ביותר בשלבי התפתחותה העסקית. החברה השיגה התקדמות רבה בפעילותה בתחום הייזום והפיתוח, שבאה לידי ביטוי בגידול של 9% בערך נכסיה, מאז הנפקתה לציבור לפני כחצי שנה. אני מצפה לעבודה המשותפת עם הדירקטוריון ועם הנהלת החברה להמשך הגשמת האסטרטגיה ליצירת ערך לבעלי המניות".

דוברו של לבייב, רני רהב, מסר כי: "לבייב מחלק את זמנו כבר הרבה שנים בין בתיו במוסקווה, רוסיה, בני ברק, לונדון וניו יורק. עם זאת, מאז שהתמנה לאחרונה לתפקיד יו"ר אפי פיתוח, המרכזת את פעילות הנדל"ן של אפריקה ברוסיה, הדבר מצריך שהות ממשוכת בלונדון, מבלי שיזניח את עסקיו בארץ".

לא כך תכנן לבייב לסיים את שנת 2007. בראיון שהעניק ל-TheMarker בתחילת השנה, בעיצומם של ההכנות לקראת הנפקת חברה הבת, אפי פיתוח, נשאל מהו השווי אליו שואפת אפריקה להגיע עד סוף השנה - וללא היסוס נקב במספר של 7 מיליארד דולר.

אלא שלא היה צורך להמתין עד סוף השנה, וכבר במאי השנה השיגה אפריקה ישראל את היעד היומרני של הבעלים. היה זה ערב ההנפקה של אפי פיתוח, אשר הונפקה לפי מחיר של 14 דולר למניה לפי שווי של 5.9 מיליארד דולר וגייסה כ-1.4 מיליארד דולר. כלומר, החלה להיסחר לפי שווי עצום של 7.3 מיליארד דולר. מדובר בהנפקה הגדולה ביותר אי פעם של חברה ישראלית כלשהי בחו"ל.

אפריקה ישראל, המחזיקה בכ-71% באפי פיתוח, והשקיעה בה עד ההנפקה כ-420 מיליון דולר, רשמה בעקבות ההנפקה רווח הון של כ-3.5 מיליארד שקל. עם זאת, האופוריה סביב אפריקה ואפי פיתוח, לא נמשכה זמן רב.

המניה של אפי פיתוח לא הצליחה לעלות כמעט באף יום של המסחר, ונכון לעכשיו, כ-8 חודשים לאחר ההנפקה, המניה אפי פיתוח נפלה ב-34% והחברה איבדה כ-2.5 מיליארד דולר משוויה. מניית אפריקה ישראל עצמה, אשר ביצועיה תלויה היום רבות באפי פיתוח ונעשה ברוסיה, צנחה מאז השיא במאי בכ- 35% ואיבדה כ-10 מיליארד שקל משוויה, כשהיא נסחרת כיום לפי שווי של כ-18.5 מיליארד שקל.

הסיבות לירידות של מניית אפי פיתוח נעוצות בין היתר בכך שמחיר ההנפקה היה גבוה מדי. בנוסף לכך, הטלטלות בשווקי העולם בעקבות משבר הסאבפריים (מתן הלוואות ללווים בעייתיים) וכנגזר מכך מחנק האשראי, גרמו למשקיעים לתמחר את הסיכונים של חברות השונות בכלל ושל חברות הנדל"ן הפעילות ברוסיה ובמדינות מזרח אירופה נוספות באופן שונה וסלקטיווי יותר מאשר בעבר.

ייתכן כי ההתפתחויות הללו ועזיבתו של מלצר אילצו את לבייב לקחת את המושכות לידיים שלו ולעבור ללונדון, בכדי לנהל מקרוב את עסקי אפי פיתוח ולהוכיח כי הנפקת החברה טומנת בחובה פוטנציאל רב למשקיעים בעלי אורך רוח.

לבייב הוא, קרוב לוודאי, האיש העשיר בישראל. מגזין "פורבס" דירג אותו במקום ה-210 ברשימת האנשים העשירים ביותר בעולם, עם הון נקי המוערך ב-4.1 מיליארד דולר (מקורבים ללבייב מעריכים כי הונו מגיע ל-8 מיליארד דולר). מגזין TheMarker דירג את הונו לפני מספר חודשים בכ-6.5 מיליארד דולר. בראיון שערך עמו לאחרונה כתב ה"ניו יורק טיימס" נשאל המיליארדר האם הוא רואה את עתידו בפוליטיקה הישראלית. לבייב היה מסויג: "האם ארצה להיות ראש ממשלה? אולי. בגיל 60".

ממשרד רני רהב העוסק ביחסי הציבור של אפריקה ישראל, נמסר: "מר לב לבייב יו"ר מועצת המנהלים של אפריקה ישראל ויו"ר קבוצת לבייב הבינלאומית מחלק את זמנו כבר שנים בין בתיו במוסקבה, בני ברק, ניו יורק ולונדון. מאז הנפקת אפ"י דיוולופמנט בלונדון והתמנותו ליו"ר אפ"י דיוולופמנט הדבר מצריך ממנו שהויות ממושכות בלונדון. יצוין כי מר לב לבייב ימשיך בכל תפקידיו הציבוריים באפריקה ישראל בארץ ובעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"