אין לנוח על זרי הדפנה

העלאת דירוג האשראי היתה אמנם צפויה, אבל היא משקפת הערכה לישראל שיש לברך עליה. עם זאת, רמת הדירוג נמדדת בעיקר לפי היכולת להחזיר חובות ולכן אסור לנוח על זרי הדפנה

אבישי ברוורמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבישי ברוורמן

העלאת דירוג האשראי היתה אמנם צפויה זה זמן, אבל היא משקפת את ההערכה הבינלאומית לכלכלת ישראל, שיש לברך עליה. מדינת ישראל נמצאת בשנים של צמיחה מהירה וצמצום החוב הציבורי, המגיע כיום ל-81% מהתל"ג ומתקרב לממוצע ה-77% - OECD. העלאת הדירוג גם מקטינה את רמת הסיכון בהלוואות לישראל ומאפשרת חיסכון בתשלומי ריבית שיופנו לצורכי המשק.

אלה שמהללים את ההצלחה בדירוג האשראי, מתעלמים לחלוטין מחצי הכוס הריקה, שבה מתבטאת חולשתה של ישראל - ההשקעה הלא מספקת בתשתיות והפערים החברתיים המתרחבים. השימוש בדירוג האשראי כדי לטעון שאין לשנות את מסגרת התקציב בישראל פסול בעיניי מבחינה כלכלית. הדבר החשוב ביותר הוא גישה מאוזנת בין החזרת החובות לבין השקעה בתשתיות למען העתיד הכלכלי.

מכיוון שדירוג האשראי יכול להשתנות במהרה עקב סיכונים גיאו-פוליטיים, עלינו לפעול בהקדם לחיזוק חוסננו הפנימי. עלינו להקשיב לזעקת העם. הכשל המתמשך הן ברפורמות מבניות בממשל ובביורוקרטיה והן באי הקצאת תקציבים הולמים לחינוך, למדע, לתשתיות, ובמיוחד לפריפריה, והידרדרות מערכות החינוך, הבריאות, השיטור והרווחה עלולים להחמיר את מצבנו בעתיד. במקום זאת, עלינו לנצל את המשאבים העומדים לרשותנו לשם שיפור משמעותי במצבנו והבטחת עתידנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"