דלק ישראל: הרווח התפעולי ברבעון גדל פי 10 בעקבות קריסה בהפרשות לחובות מסופקים

ארבעה חודשים לאחר הנפקתה עוברת דלק ישראל מהפסד לרווח של 55 מיליון שקל מפעולות מתמשכות

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת דלק ישראל נתקלה בתגובה פושרת של שוק ההון כשהנפיקה את מניותיה באוגוסט 2007. למרות המוניטין של קבוצת דלק כיצרנית ערך בתחום יבוא המכוניות, חיפושי הגז והנפט והנדל"ן, נאלצה דלק ישראל להפחית את שוויה ומניותיה עלו בשיעור שולי מאז ההנפקה.

דלק ישראל, שמשווקת דלק בתחנות תדלוק, וכן ישירות למגזר המוסדי, הרוויחה 148 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2007, לעומת רווח של 7.5 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל ב-2006.

דלק רשמה אמנם רווח הון של 124 מיליון שקל ממכירת אחזקותיה בחברה המוחזקת אמישרגז ברבעון החולף, אך גם בניטרול הרווח החד פעמי עברה דלק ישראל - שמנוהלת בידי אייל לפידות - לרווח של 55 מיליון שקל מפעולות מתמשכות, בהשוואה להפסד של 4.8 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2006.

מכירות של 1.3 מיליארד שקל

מכירותיה של דלק ישראל צמחו ב-13% ברבעון השלישי של 2007 לעומת הרבעון המקביל ב-2006 ל-1.3 מיליארד שקל. הגידול במכירות נובע מעלייה של 2.3% במכירותיה של החברה בתחנות התדלוק וחנויות הנוחות של החברה לרמה של 680 מיליון שקל. זאת, כתוצאה מגידול כמותי, שקוזז חלקית בירידת מחירי הדלקים, וכן מגידול במכירות של רשת חנויות הנוחות מנטה.

הרשת מונה כיום 50 חנויות וצפויה להגיע ל-70 עד סוף 2007, כשב-2008 מתוכננת הרחבת הרשת ב-35-55 חנויות נוספות. על פי הערכות, רשת מנטה תגיע בסוף 2007 לקצב מכירות שנתי של 100 מיליון שקל.

מכירותיה של החברה במגזר הישיר, כלומר שיווק דלקים ללקוחות עסקיים, מוסדיים ופרטיים מחוץ לתחנות התדלוק, גדלו ב-25% ברבעון השלישי של 2007 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2006 והסתכמו ב-636 מיליון שקל. זאת, בעיקר כתוצאה מגידול כמותי, שקוזז חלקית בירידה במחירי הדלקים, ומעלייה במכירותיה של החברה הבת יונקס (75%), שעוסקת בתדלוק ימי. רכישת מתקני האחסון וניפוק הדלקים של פי גלילות תמורת 820 מיליון שקל בסוף יולי 2007 הגדילה את הכנסותיה של החברה ב-12 מיליון שקל.

אחד הסימנים הבולטים למפנה שחל בדלק ישראל הוא עלייה של 65% ברווח הגולמי של החברה ברבעון השלישי של 2007 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2006 לרמה של 191 מיליון שקל, שהם 14.5% מהמחזור, בהשוואה ל-9.9% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2006.

לפידות מסביר את השיפור ברווחיות ברווחי מלאי, ומגידול בחלקו של היבוא ל-75% מכלל מכירות הדלקים. גורמים אחרים לשיפור ברווחיות הם גידול כמותי במכירות הדלקים ועלייה במכירות רשת חנויות מנטה, שרווחיותה הגולמית היא 35% מהמחזור. לפידות צופה שבטווח הארוך רווחיותה הגולמית של מנטה תרד, אך היקף מכירותיה יגדל, כשמגוון המוצרים שהיא משווקת יגדל והיא תיהפך לחלופה של קניות השלמה למשקי הבית.

גורם מהותי לשיפור ברווחיות הגולמית הוא שינוי בשיטת ההתקשרות של החברה עם לקוחותיה. לדבריו, דלק נאלצה להתחייב לרכוש כמות מסוימת מבית הזיקוק במחיר שייקבע בסוף החודש על בסיס המחיר הבינלאומי בחמשת ימי המסחר האחרונים של החודש. לעומת זאת, לקוחותיה הקמעונאיים לא התחייבו לכמות מסוימת, ונהגו להזמין על פי מגמת המידע שצברו ממחירי עסקות הספוט לגבי העדכון הבא של מחירי הדלק, תוך שהם גורפים רווחי מלאי של עשרות מיליוני שקלים על גבה של דלק.

הרווח התפעולי של דלק ישראל נסק ל-102 מיליון שקל, 7.7% מהמחזור, בהשוואה ל-10 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2006, שהם 0.8% מהמחזור.

העלייה הדרמטית ברווחיות נובעת מירידה של 16% בהוצאות המכירה, ההנהלה והכלליות ברבעון השלישי של 2007 בהשוואה לרבעון המקביל ב-2006 ל-89 מיליון שקל.

חלק מהירידה (8 מיליון שקל) נובע מהקטנת הפרשה בגין ההטבה הגלומה באופציות שהוקצו ללפידות בעקבות ירידת מחיר המניה. לפידות מסביר כי מכיוון שניתנה לו אופציית מכר למימוש האופציות למניות ומכירתן לחברה, נרשמה ההטבה כהתחייבות והיא מעודכנת בהתאם למחיר המניה.

גורם משמעותי יותר לעלייה ברווחיות היא ירידה של 11 מיליון שקל בהפרשותיה של החברה לחובות מסופקים. לפידות מציין שהחברה נוקטת בעקביות פעולות שתכליתן טיוב תיק הלקוחות של החברה באמצעות הקמת מחלקה לבקרת אשראי, והפעלת מערך חיתום ניהול וגבייה.

דלק ישראל מקטינה את המכירות לסוכנים לטובת שיווק ישיר ללקוחות הקצה במגזר העסקי, כשלדבריו כיום החברה משווקת ישירות 60%-70% מכמות הדלקים שהיא מוכרת.

דלק ישראל מגדילה בעקביות את מספר התחנות שבניהולה ומקטינה בכך את היקף האשראי שהיא נותנת.

הרווח הנקי של דלק ישראל גדל למרות שהוצאות המימון של החברה עלו ב-217% ברבעון השלישי של 2007 בהשוואה למקביל ב-2006 והסתכמו ב-47 מיליון שקל. זאת, כתוצאה מהגידול בהיקפי הפעילות ומהשפעת עלייה של 2.5% במדד המחירים על איגרות חוב בהיקף של 760 מיליון שקל, שהונפקו בידי החברה באוגוסט 2007.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?