כלל פיננסים אוכלת את פירות החיתום הבאושים

חברת החיתום המשותפת לאנליסט ולמאיר דלאל הפסידה 2.1 מיליון שקל ברבעון הנוכחי. האם הדבר מהווה עדות נוספת לשוק מניות שנמצא לפני מיצוי שלב הגאות?

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

בעוד שוקי ההון בעולם נאבקים במשבר במגזר הפיננסי ובמחירי הנפט הגואים, הבורסה המקומית מפגינה חוסן יחסי. מדד ת"א 100 נסחר ב-3.7% פחות משיאו. למרות רמת המחירים הגבוהה בבורסה, מספר ההנפקות הראשונות ירד ברבעון השלישי לשליש מרמתו ברבעון השני. הדו"חות הכספיים של אנליסט וכלל פיננסים מסבירים מדוע. אנליסט, בניגוד לכלל פיננסים, אינה מפרטת את האחזקות בתיק הנוסטרו, אך ברור שפעילות החיתום הזיקה לה.

הרווח של כלל פיננסים ירד ב-83% ל-4 מיליון שקל ברבעון השלישי עקב הוצאות מימון של 35 מיליון שקל. כלל פיננסים נפגעה אמנם מעליית המדד ב-2.5% על האג"ח הצמודות שהנפיקה ומכרה בחסר ב-780 מיליון שקל, אך הנזק המשמעותי נגרם מהפסד של 16 מיליון שקל בחשבון הנוסטרו. לשבחה של כלל פיננסים ייאמר שהיא נותנת פירוט מלא להשקעות בנוסטרו ורגישותן לשינויים במחירי המניות, בריבית ובשער החליפין.

סמנכ"ל הכספים של כלל פיננסים, רוני אלרואי, מגלה שהחברה עוסקת בחשבון הנוסטרו בניצול עיוותים על עקום התשואות ופתיחת מרווחי התשואה בין האג"ח הממשלתיות לקונצרניות. החברה ניצלה גישה שיש לה כעושה שוק ראשי באג"ח ממשלתיות למאגר ההשאלות של אג"ח, וביצעה מכירות בחסר בהיקף של 362 מיליון שקל כנגד רכישת אג"ח ממשלתיות וקונצרניות של אלביט הדמיה, גזית וגזית גלוב.

לדבריו, 10 מיליון שקל מהפסד הנוסטרו נבע מהשקעה בני"ע של חברות שכלל חיתום שימשה כחתם בהנפקתן, כגון פרוקוגניה (13%-), ביונדווקס (50%-), כלל ביוטכנולוגיה (9%-) ואלוטקס (30%-). הנפקות מאכזבות אלו משתייכות למגזר הביו-טק, שהניב לא מעט הפסדים בשנה האחרונה, או לחברות מקבוצת כלל.

ההפסדים הכבדים שייצרו ההנפקות החדשות לחתמים עשויה גם היא להיות סימן שרמת החברות המגיעה לשוק הראשוני נמצאת בתהליך מתמשך של ירידה; עדות נוספת לשוק מניות שנמצא לפני מיצוי שלב הגאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?