בווינה ייסדתי את ברית החשודים

מה משותף לאורחי הכבוד הישראלים בברית המילה של נכדו של מרטין שלאף באוסטריה? הסתבכויות עם החוק בישראל. וגם - כך נבחרים מנכ"לים לתאגידים ציבוריים המגלגלים מיליארדים

גיא לשם
גיא לשם

איש העסקים האוסטרי מרטין שלאף אירח את חבריו מישראל בברית המילה שערך לנכדו בווינה. מי לא היה שם? פוליטיקאים, אנשי עסקים וגם השר אביגדור ליברמן וגלעד שרון, ששלאף מבוקש לחקירות בעניינם בישראל.

הנה כמה מהשמות הבולטים של המוזמנים לחגיגות ברית המילה בווינה לפני כשלושה שבועות: את הטקס התכבד לערוך הרב אריה דרעי, חבר קרוב של בעל השמחה, כיום איש עסקים עם פזילה לפוליטיקה ובעבר אסיר מספר 1111387, לאחר שהורשע בקבלת שוחד, מרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בין החוגגים נראה גם שמעון שבס, כיום איש עסקים על קו תל אביב-לונדון-מזרח אירופה ובעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, שהורשע במרמה והפרת אמונים באחת מפרשיות השחיתות השלטונית החמורות שידעה ישראל בשנות ה-90. באירוע נכח גם חבר משותף של שלאף ושבס, המשנה לראש הממשלה השר חיים רמון, מורשע בעבירה של ביצוע מעשה מגונה בחיילת בלשכת ראש הממשלה ביום שבו פרצה מלחמת לבנון השנייה.

ההופעה המפתיעה של הערב היתה שייכת לשניים שהקשר ביניהם לשלאף עובר דרך משרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה )יחא"ה) בבת ים ופרקליטות המדינה - סגן ראש הממשלה והשר לאיומים אסטרטגיים אביגדור ליברמן וגלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. באחרונה טען פרקליט המדינה הפורש, ערן שנדר, כי בחקירות סביב השניים התגלו ראיות כבדות משקל לקבלת כספים בלתי חוקית לכאורה.

ליברמן מצא זמן בין האיומים האיראניים והתפנה לחגוג עם מי שהעסיק אותו בעבר. רק לפני חצי שנה נחקר ליברמן במשך שמונה שעות בחשד שקיבל כספים משלאף באופן בלתי חוקי לחשבון בנק בקפריסין, ששימשו אותו לצורך מימון קמפיין הבחירות האחרון של מפלגתו. ליברמן, המכחיש את החשדות, בירך על החקירה והביע תקווה שתסתיים מהר, אבל המשטרה עסוקה כיום בעיקר בחקירת פרשות הקשורות לראש הממשלה אהוד אולמרט, וחוקריה לא הספיקו להתפנות כדי למצות את העניין. שלאף מצדו, אינו עושה מאמצים מיוחדים לסייע לליברמן לסיים את הפרשה. בעבר הוא נהג לפקוד את ישראל כמה פעמים בשנה וגם החזיק וילה מפוארת בהרצליה פיתוח ובשנתיים האחרונות הוא מדיר רגליו מישראל.

הסיבה להיעדרות מישראל קשורה אולי באורח המפתיע השני, גלעד שרון, שמצא גם הוא זמן בין קניית שוורים, ניהול חוות השקמים, כתיבת מאמרים לעיתונות היומית וייעוץ כלכלי מכניס במיוחד - ובא לשמוח עם שלאף. הקשר בין שלאף לשרון הבן נתון תחת חקירה שמנהלת יאח"ה נגד השניים ואחרים בפרשה שבה נחשד שרון האב בקבלה בלתי חוקית, לכאורה, של 3 מיליון דולר משלאף, שהועברו דרך חשבונות בנק באיים הקריביים היישר לחשבונו בישראל של גלעד שרון.

בינואר 2006 פשטה המשטרה על בית הוריו של שלאף בישראל והחרימה מסמכים ומחשבים השייכים לשלאף ולאחיו ג'יימס, המלווה אותו בעסקיו. המשטרה חושדת שהכספים הועברו לצורך כיסוי חובות שנוצרו מהסתבכותם של שרון האב והאח הנוסף עמרי בפרשת מימון בלתי חוקי של הבחירות בליכוד ב-1999. גם כאן לא עשה שלאף מאמץ מיוחד כדי לשטוח את גירסתו בפני המשטרה.

מפגש בין שלאף, ליברמן ושרון יכול להיחשב כניסיון, לכאורה, לשיבוש החקירות בעניינם. יועץ התקשורת של ליברמן אמר בתגובה: "ליברמן דיווח למשטרה טרם הנסיעה וזו אישרה לו להשתתף באירוע, כל עוד לא ידבר עם שלאף על עניינים הקשורים לחקירה". פרקליטו של שרון סירב להתייחס לעניין. גם בפרקליטות המדינה סירבו להתייחס בטענה כי מדובר בחקירה מתנהלת.

ברוכים הבאים לוועדה לאיתור מקורבים

קשה היה שלא להרים גבה כשלפני שלושה שבועות הודיע שר התחבורה שאול מופז שהוא מקבל את המלצתה של ועדת האיתור לבחירת מנכ"ל לרכבת ישראל. בראש החברה הממשלתית שתקציבה יותר מ-20 מיליארד שקל לחמש שנים נבחר לעמוד האלוף (מיל') יצחק (חקי) הראל, חברו של מופז.

הראל, איש צבא מנוסה אך חסר ניסיון בניהול תאגיד עסקי או גוף שבו פועל ועד עובדים חזק כמו ברכבת, היה אחד מהשמות הראשונים שעלו כמועדפי השר. כל הצדדים הכחישו, אבל עם התוצאה הסופית קשה להתווכח. הבחירה הצפויה בהראל חושפת את מאחורי הקלעים של בחירת מנכ"לים לתאגידים ציבוריים המגלגלים מיליארדי שקלים.

כדי להימנע מביקורת ציבורית ולעמוד במבחן בג"ץ, אומץ הנוהג להקים ועדת איתור לתפקידי מנכ"ל בתאגידים וחברות ממשלתיות. כל מה שצריך הוא יו"ר הקרוב לשר הממנה, חברים שייראו כשירים ציבורית והדלפת שמות של מועמדים פיקטיוויים לתקשורת כדי ליצור רושם שהבחירה נעשתה מתוך מועמדים רבים. הוועדה יכולה לנסח את דרישות התפקיד כהבנתה, להחליט אם לפרסם או לא לפרסם מודעות הקוראות להגשת מועמדות, לפנות בעצמה למועמדים שלא ניגשו ולדחות את המועד הסופי להגשת מועמדות. הוועדה אינה חייבת להמליץ דווקא על מועמד אחד וגם השר אינו מחויב לקבל מי מהמועמדים שהומלצו. החוק מחייב אמנם להעביר כל מועמד שנבחר על ידי השר דרך הוועדה הציבורית לבחינת מינויים, אבל הכלים של הוועדה מוגבלים והוכחו בעבר כמי שאינם מציבים רף גבוה במיוחד.

בשבועות האחרונים הוקמו שתי ועדות לאיתור מועמדים לשניים מהתאגידים הגדולים במשק, שסופן כמעט צפוי מראש. רשות שדות התעופה (רש"ת), המגלגלת מחזור שנתי של כ-2 מיליארד שקל, והמועצה להסדר ההימורים בספורט, שמחזורה הוא כ-1.7 מיליארד שקל בשנה. הוועדה לאיתור מועמדים למנכ"ל רש"ת, שבאחריות מופז, תתקשה להיות אובייקטיווית. בראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד התחבורה ואיש אמונו של מופז, גדעון סיטרמן. חברים בה רון פרושאור, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ, המייעץ למופז בתפקידו כאחראי לדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב, ולצדו פרופ' עזרא סדן, המכהן, במינויו של מופז, כיו"ר הוועדה לבחינת הרפורמה בתחבורה הציבורית.

חבר נוסף בוועדה הוא אל"מ (מיל') יוסי לחמני, שהכין את מופז לעדותו בפני ועדת וינוגרד ומונה על ידו באחרונה כדירקטור בחברה הלאומית לדרכים. מלבד קשריו עם השר, לחמני עשוי להיקלע לניגוד אינטרסים - הוא כיהן בעבר כדירקטור בחברת המטענים ממ"ן, לה אינטרסים כלכליים גדולים ברש"ת ואחותו מכהנת כדירקטורית בחברת מטענים נוספת. עוד חברים בוועדה השופטת לשעבר שרה פריש, שמונתה על ידי מופז כדירקטורית ברפא"ל כשהאחרון היה שר ביטחון.

במועצת ההימורים, עליה אחראי השר ראלב מג'אדלה, המצב אינו טוב בהרבה. בראש הוועדה לאיתור מועמדים עומד יו"ר המועצה גדעון בריקמן, הנזקק לאישורו של השר להארכת כהונתו. חבר בוועדה הוא מנכ"ל משרד הספורט יואב רוזן, שעבד עם השר במשך שנים ארוכות בהסתדרות. באחרונה צורף לוועדה עו"ד אודי ברזלי, לשעבר סגן נציב מס ההכנסה ובבחירות האחרונות מועמד ברשימת מפלגת קדימה לכנסת.

בין המועמדים לתפקיד בולט שמו של גדי לוטן, מנכ"ל ההסתדרות. חברי הוועדה יצטרכו להתלבט בינו למועמד בולט אחר, מנכ"ל רש"ת לשעבר, האלוף (מיל') גבי אופיר, שנהנה מקשרים ענפים במפלגות העבודה וקדימה. אופיר היה בעבר חביבו של מופז, שהאריך את כהונתו ברש"ת ושנה מאוחר יותר הדיח אותו. אבל הכל כמובן צירוף מקרים, ישראל היא בסך הכל מדינה קטנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"