לעצור מהר את הנסיגה בתחרותיות

מי שרוצה שינוי מהיר - צריך לחשוב בגדול. יש לקדם התייעלות ניהולית, להוריד בהדרגה את המיסוי, לשפר תשתיות ולחזק מחדש את ההשכלה הגבוהה בישראל

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

רמת התחרותיות של ישראל מול שאר מדינות העולם ירדה השנה. נתון זה מדאיג, משום שהמשמעות היא שישראל אטרקטיווית פחות למשקיעים. בכלכלה העולמית, כשתחרות גלובלית היא שם המשחק והמפתח להצלחה של עסקים, המיקום בדירוג התחרותיות אינו דבר שאפשר לזלזל בו.

ייתכן שהמצב בישראל כלל לא הורע בשנה האחרונה, אלא שנתוני התחרותיות במדינות אחרות השתפרו בקצב מהיר יותר. אך זה לא משנה, השורה התחתונה היא שאנחנו לא עומדים בקצב התחרות העולמי.

מה צריך לעשות? נקודות החולשה של ישראל הן בעיקר בצד הממשלתי. לדוגמה, חוב ממשלתי גבוה (מקום 112 בעולם) וגירעון בתקציב (מקום 94), שמקשים עליה לתמרן כלכלית. בנוסף לאלה, נראה כי מה שכואב יותר לאנשי עסקים - ולכן פוגע ישירות בתחרות - הוא ביורוקרטיה לא יעילה, שיעור מס גבוה שמדרדר את ישראל לאמצע הדירוג והתשתיות הלא מפותחות של נמלים, דרכים ורכבות, שממקמים את ישראל בעשירייה הרביעית בדירוג. גם רמתה של ההשכלה הגבוהה בישראל ראויה לתשומת לב מיוחדת, במיוחד בכל הנוגע לאיכותם של לימודי המתמטיקה והמדעים (מקום 31).

ומהי נקודת החוזק של ישראל? חדשנות כמובן. בתחום זה ממוקמת ישראל במקום החמישי והמאוד מכובד. זה לא מפתיע כל כך. התרגלנו לכך שההיי-טק הישראלי, המבוסס על חדשנות, הוא שם דבר בעולם. סיפור ההצלחה של ההיי-טק נובע מהשילוב בין יצירתיות וכוח מניע של יזמים לבין מנגנוני מימון ממשלתיים ופרטיים שמסייעים להפוך רעיון למוצר.

באחרונה עלתה החדשנות הישראלית מדרגה - והממשלה בהחלט יכול להיות מרוצה מתרומתה לכך. השבוע היתה זו צרפת שאישרה כי היא רוצה ללמוד מישראל "איך עושים את זה". "באנו לקבל השראה וללמוד מהמופת הישראלי בתחום החדשנות", אמר השר לסחר חוץ של צרפת, הרווה נובלי. לפני שבוע היה זה מזכ"ל ארגון המדינות המפותחות, אנחל גורייה, שהודה כי ההחלטה לבחון את צירוף ישראל כחברה בארגון נובעת מרצונו של הארגון ללמוד איך הפכה ישראל ממדינה חקלאית למדינה מבוססת ידע, ולהעתיק את המודל למדינות אחרות בעולם.

לא בטוח שישנה נוסחה ברורה שניתן להעתיק. אחרי הכל, יזמות וכוח מניע פנימי אינם מאפיינים של כל תרבות בעולם. אבל כל עוד יש לנו אותם כאן, רצוי שהממשלה תלמד היטב את דו"ח התחרותיות ותבדוק מה היא יכולה לעשות כדי לשפר את מצבנו וכדי להרחיב את החדשנות לתעשיות שאינן היי-טק.

מי שרוצה שינוי מהיר - צריך לחשוב בגדול. יש לתקן את החולשות הקיימות, כשהכתובת כבר נמצאת על הקיר. יש לקדם התייעלות ניהולית, להוריד בהדרגה את המיסוי, לשפר תשתיות ולחזק מחדש את ההשכלה הגבוהה בישראל. הממשלה צריכה להתעשת ולפעול לכך שהירידה בתחרותיות של ישראל תהיה אירוע חד-פעמי, ולא תחילתה של מגמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן