ניר גלעד נגד המאבק בשחיתות? "אנחנו מבריחים משקיעים זרים כשאנחנו מדברים על הון ושלטון"

ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, אמר את הדברים ברב-שיח שהתנהל בכנס ראש הממשלה ליצוא, שם הכריז כי ישראל אינה ערוכה להשתלב בתהליך הגלובליזציה; סטנלי פישר: לא נתערב בהיחלשות הדולר - למרות הפגיעה ביצוא לארה"ב

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

מאת מוטי בסוק ואורה קורן

הדברים של גלעד ושל פישר נאמרו אמש בכנס ראש הממשלה ליצוא שנערך בתל אביב. ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, אמר את הדברים ברב-שיח שהתנהל בוועידה, שם הכריז כי ישראל אינה ערוכה להשתלב בתהליך הגלובליזציה. לדבריו "ממשלת סין רוכשת חברות באפריקה ומשקיעה בקרנות, והממשלות האירופיות הסכימו לוותר על סממן שלטוני כמטבע ולהתכנס תחת מטבע אחד. אנחנו איננו נערכים לזה ואיננו מבינים שאי השתתפות במשחק היא גזר דין מוות".

גלעד עצמו נחשב לדוגמה מובהקת לקשר בין הון לשלטון. בתקופת כהונתו כחשב הכללי באוצר הגיע להסכם עם קבוצת האחים עופר על הפרטת בז"ן, שהיה בבעלות משותפת של המדינה והחברה לישראל שבשליטתם. לאחר פרישתו מונה לבכיר בקבוצת האחים עופר. גלעד כיהן במשך כארבע שנים כחשב הכללי במשרד האוצר, בשנים 1999-2003. בסוף 2002 הוביל גלעד להסכם עם החברה לישראל לרכישת מניותיה של החברה (26%) בחברת בתי הזיקוק תמורת 120 מיליון דולר. ההסכם, שקיבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, סלל את הדרך לפיצול בתי הזיקוק בחיפה מבית הזיקוק באשדוד ולהפרטת השניים.

עם מינויו לתפקיד קיבל גלעד אופציות למניות החברה בשווי של 14.1 מיליון שקל.

במסגרת הכנס אמש, אמר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כי לבנק אין כוונה להתערב בשוק המט"ח לנוכח היחלשות הדולר. לדברי פישר, הדולר נחלש גם מול מטבעות אחרים - יורו, ין, ליש"ט ועוד. עוד אמר פישר כי מדיניות האי התערבות של בנק ישראל בשוקי המט"ח תרמה לאינפלציה הנמוכה ולגירעון הקטן בתקציב.

לדברי הנגיד, שוק ההון צופה כי האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תהיה כ-1.2%, קרוב לתחום התחתון של היעד השנתי של הממשלה. בנק ישראל שואף להעלות את האינפלציה לעבר אמצע תחום היעד.

יעקב פרנקל, סגן נשיא AIG העולמית, אמר בדיון כי הסכנה בגלובליזציה היא שכל תנועה במים הסוערים בעולם משפיעה גם עלינו. לדבריו, ישראל יכולה לחזק את המשק באמצעות שקיפות.

גליה מאור, מנכ"ל בנק לאומי, ציינה: "משבר הסאבפריים עדיין לא מאחורינו". לדבריה, הגלובליזציה חושפת את הבנקים לסיכוני אשראי משמעותיים ומחייבת היכרות טובה עם הסביבה העסקית של לקוחותיהם בחו"ל. מאור הוסיפה כי הגלובליזציה, שגורמת לבריחת כוח אדם לחברות זרות, תרמה לעליית השכר גם בבנקאות הישראלית.

לב לבייב, בעלי אפריקה ישראל, ציין כי הפתרון לבריחת מוחות מהארץ הוא חינוך טוב יותר למורשת היהודית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?