ירון זליכה: רוב השירות הציבורי ישר וטהור למעט חבורת חשודים בפלילים מהצמרת; הציעו לי תפקיד בכיר כדי שאשתוק

החשב הכללי בראיון לקול ישראל: "יש נורמות שהתבססו של הרכנת ראש ושחייה עם הזרם; אני לא מוכן לשחות במים העכורים הללו"; על היועץ המשפטי לממשלה ואחותו: "ימימה מזוז היא אשה חלשה וכך גם אחיה - הוא אדם חלש וזו הסיבה שמונה לתפקידו"

טל לוי
טל לוי

"יוסי בכר חושש מבירור האמת ויש לו ממה לחשוש, ימימה מזוז היא אשה חלשה וכך גם אחיה, היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הוא אדם חלש וזו הסיבה שמונה לתפקידו". אלו הם רק חלק מהדברים התקיפים שאומר הבוקר החשב הכללי, ירון זליכה, בראיון שהעניק לרשת ב'. הריאיון עם זליכה מגיעה לאחר שהבוקר נחקר ראש הממשלה אהוד אולמרט בנוגע להפרטת בנק לאומי ¿ שם, על פי החשד, סייע אולמרט למקורביו.

זליכה אמר כי "מיד לאחר שהחל מבקר המדינה לגבש את המלצותיו לפרקליטות, פנו האדונים הנכבדים הירשזון ואולמרט אל ימימה מזוז עם הצעה שקשה לסרב לה להיות יו"ר דירקטוריון הרכבת לאחר שכבר מסרה עדות במבקר המדינה. גם לי הוצע תפקיד של יו"ר חברת ענק ממשלתית באותה עת ובאותו הקשר אם רק אתיישר, אבל אני אינני נוהג לקפוץ על כל עגלה מסריחה".

"בטוח בצדקתי בפרשת לאומי"

"לו היה יודע הרצל כיצד פעל ראש ממשלת היהודים בבנק היהודי הוא היה מתהפך בקברו", אמר זליכה בנושא חקירתו של אולמרט בפרשת בנק לאומי. "אולמרט פעל כדי למכור את בנק לאומי למקורביו במחיר נמוך", ציין זליכה שהביע שוב ושוב את בטחונו באשמתו של אולמרט וכי הודות להתערבותו "הנזק הפוטנצילי לקופת המדינה שיכל היה להסתכם במאות מיליוני דולרים לא בא לידי ביטוי". עוד אמר זליכה כי "בהכירי את חומר הראיות, אני יודע כמה הפרשה קשה. לא אניח שיהיה שידור חוזר של פרשת האי היווני".

"ימימה ומני מזוז הם אנשים חלשים ולכן מונו"

"לו הייתי מנהל את אגף החשב הכללי על פי הנורמות של אברהם הירשזון, שולה זקן ועובד יחזקאל וחבריהם הטובים היתה כהונתי נמשכת לנצח נצחים כפי שנמשכת כהונתו הארוכה של נציב שירות המדינה שמואל הולנדר שכיכב בדו"ח הקטסטרופלי של מבקר המדינה וכולנו מכירים את השיטות הביזנטיניות לפיהן הוא מנהל את שירות המדינה" אמר זליכה בתגובה לדבריו של הולנדר שאמר לפני כחודש כי "אם אני שייך למשפחת מושחתי זליכה כי הטיתי מכרז הרי שלכאורה גם היועץ המשפטי לממשלה היטה את המשרד וכל אנשי הפרקליטות". בינתיים כל תלונותי התבררו כמוצדקות ואף נתתי עדות במשך 7 שעות במשטרה.

"אין זה סוד שימימה מזוז (היועצת המשפטית של משרד האוצר) היתה מעורבת בתהליך מכרז בנק לאומי מתחילתו. אילולא ימימה מזוז, בחולשתה, התעקשה לעצום את עיניה, ספק רב אם אולמרט היה מצליח להגיע כל כך קרוב במזימה שהוא רקח. אני לא מאשים אותה בשחיתות אלא בחולשה ובעצימת עיניים וזו סכנת ההתקרנפות של שומרי הסף" אמר זליכה והסביר כי לא פנה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז אלא דווקא למבקר המדינה מאחר ו"מני מזוז הוא אדם חלש וחששתי שזו הסיבה שמונה מלכתחילה לתפקידו".

זה לא ניסיון לקצוב כהונת חשב כללי אלא לקצוב אותי

זליכה נשאל לגבי תוכניתו שקבעה כי יש לאפשר רוטציה, כלומר חילופי כהונה בתפקידים בכירים, וענה מדוע אינו סבור כי עליו לפנות את תפקידו: "אחד העוגנים המרכזיים של התוכנית שלי למלחמה בשחיתות היא קציבת כהונות של נושאי משרה בכירים ושומרי סף כמו החשב הכללי ונציב שירות המדינה. תוכנית שכזו תהווה מכה ניצחת לשחיתות בישראל. ואולם, כאן אין ניסיון לקצוב כהונה אלא ניסיון לקצוב אותי. לו הממשלה תאמץ את התוכנית אני אשמח להתייצב כראשון שפורש מכהונתו". זליכה הסכים לאמירה לפיה "רוצים לסלק אותך כי אתה עושה דברים שלא מרוצים מהם".

זליכה אף הוסיף כי מעולם לא נשלח חשב כללי לביתו. "הממשלה רשאית לפטר את החשב הכללי אבל היא זקוקה לעילה מקצועית ומבוססת כמו כשלים תפקודיים. אני מתקשה לראות כשלים תפקודיים שכאלה למעט רכילויות".

זליכה מנה כמה מעיקרי עבודתו ובכלל זה הכנסת נורמות עסקיות מקובלות בעבדותה הכספית של הממשלה כמו טיפול בתרבות המכרזים הממשלתיים ("חוזה מול המדינה היה המלצה לא מחייבת"), חריגות מס לטובת בכירים, אי תשלום חובות, אי תשלום נכסים, העסקת עובדים בניגוד לחוק שכר מינימום ועוד. "מיליארדים רבים נחסכו למדינה בזכות הנהגת הנורמות הללו" אמר זליכה.

בנוגע למכרז לשירותים שמספק בנק יהב ("חסכנו למדינה חצי מיליארד שקל"), אמר זליכה כי אחד "ממקורביו של אברהם הירשזון איים שאני אפוטר על ידי הירשזון ואולמרט אם אמשיך במכרז. זליכה אמר כי מי שפנה למבקר המדינה הם חברי כנסת ולא הוא עצמו.

"אני ראיתי אופק של מספר שנים בודדות ולאור הליקויים הרבים בהתנהלות הכספית של הממשלה שגרמו לבזבוזים של מיליארדים, לא היה לי זמן לטפל בכל בעיה בנפרד ולכן טיפלנו בכל הבעיות במקביל.

"אין לי שום עניין בפוליטיקה"

זליכה אמר כי הרכילויות לפיהן מטרתו היא להיות פוליטיקאי ולכן הוא מעוניין לחסל כל מי שבמפלגת קדימה מאחר והוא מונה בידי בנימין נתניהו "אילו הם הבלים שאין כדוגמתם. אין לי שום עניין בפוליטיקה ואין לי כוונה שכזו. כבר הודעתי שתפקיד החשב הכללי הוא השליחות הציבורית האחרונה שאמלא, אני חושב שתרמתי מספיק".

זליכה ציין כי השכר שקיבל באקדמיה ובמגזר העסקי לפני שמונה לתפקיד החשב הכללי הוא עניינו הפרטי וכי מיום שהתמנה ירד שכרו משמעותית לרמה המותרת לעובד מדינה.

"אני לא מוכן לשחות עם הזרם, אני לא מוכן לעצום עיניים ולא מוכן שאנשים יתפרו מכרזים מול העיניים שלי כשהדברים הם תחת אחריותי", אמר זליכה בהתייחסו לפרשת בנק לאומי. "פחדתי שבהיסטוריה ירשם שתחת ידי גנבו את בנק לאומי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"