יורם ברוניצקי בראיון ראשון ל-TheMarker: "למינוי שלי אין קשר לגזית; אוביל את אורמת ליעדים שהציבה לעצמה"

בשיאו של מאבק השליטה על אורמת, ממנים דיתה ויהודה ברוניצקי את בנם בן ה-40 ליורש

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

מאת מיכאל רוכוורגר ושרית מנחם

יותר מ-42 שנה לאחר שיהודה ודיתה ברוניצקי ייסדו את חברת אורמת תעשיות ושנים ספורות לאחר שהפכו אותה למותג בינלאומי בתחום האנרגיה החלופית החליטו השניים למנות יורש. יהודה בן ה-72 ויהודית בת ה-66 מצויים בימים אלה בעין הסערה כשחברת גזית שבשליטת חיים כצמן מבקשת להשתלט עליה. מינוי היורש אתמול - יורם ברוניצקי, בנם בן ה-40 - הוא חלק מפעולות ההגנה שבהן הם מתחילים לנקוט. גזית השקיעה 1.1 מיליארד שקל באורמת והיא מחזיקה כבר ב-17.2% מהמניות, ובני הזוג ברוניצקי מחזיקים ב-28% מהמניות.

יורם ברוניצקי הצטרף לאורמת לפני כ-12 שנה, לאחר סיום לימודי הנדסת מכונות באוניברסיטת תל אביב כעתודאי ולאחר שירותו הצבאי. כיום משמש ברוניצקי כסמנכ"ל תפעול של אורמת טכנולוגיות האחראי על הפעילות של החברה בארה"ב, וכן כדירקטור בחברות אורמת תעשיות והחברה הבת השנייה, אופטי קנדה. ברוניצקי יחליף בתפקיד הנשיא את אמו יהודית, המשמשת כיום גם כמנכ"לית ונשיאת אורמת טכנולוגיות. יהודית תמשיך לכהן כמנכ"לית.

אורמת הודיעה על סבב מינויים, הכולל גם את מינויו של אוהד זימרון לתפקיד סגן הנשיא לענייני תפעול שיופקד על הפעילות בארה"ב, בעוד יורם ברוניצקי בנוסף לתפקיד הנשיא ישמש גם כסמנכ"ל תפעול של החברה בכל המדינות שהיא פועלת: ארה"ב, הפיליפינים, קניה, גוואטמאלה וניקראגואה. עד אמצע 2004 שימש יורם ברוניצקי בתפקיד ניהולי בכיר באופטי קנדה (5.3%), העוסקת בהשבחת נפט גולמי. על פי ההודעה שהוציאה אורמת באוגוסט 2004, שכרו השנתי נאמד ב-200 אלף דולר.

בשיחה עם TheMarker הסכים יורם ברוניצקי להתייחס לעניינים הקשורים בפעילות העסקית של אורמת, אך העדיף להשאיר את המתח באוויר כשביקש להתעלם בצורה אלגנטית מהעניין החם של השבועות האחרונים. ברוניצקי לא הסכים להגיב בעניין מאבק השליטה מול גזית.

האם המינוי שלך לנשיא קשור לניסינות ההשתלטות על אורמת?

"מדובר בתהליכים שתוכננו בשנה וחצי האחרונות ואין להם כל קשר לגזית. במקרה אנו מופיעים גם בתחומים אחרים שאינם קשורים לתחומי הפעילות שלנו".

האם תפקיד הנשיא עדיין לא גדול עליך?

"לא, ממש לא. אני נמצא באורמת מספיק זמן, ומרגיש סמוך ובטוח ביכולתי להוביל אותה ליעדים שהציבה לעצמה. הוריי עדיין לא מתכננים לפרוש וימשיכו בהובלת החברה יחד אתי".

התוכנית האסטרטגית שלכם מדברת על תוספת שנתית של 100 מגה-ואט לתחנות הכוח הגיאותרמיות, בעוד בתעשייה טוענים כי אתם מסוגלים לגידול משמעותי יותר.

"אין בכוונתי בשלב זה לשנות את התכניות האסטרטגיות שהתווינו. איני חולק על כך, כי אפשר לגדול יותר, אך לדעתי התוספת של 100 מגה-ואט בשנה, המשקפת צמיחה של 20%-25%, בהחלט תואמת את היעדים שלנו".

מה מונע מכם לגדול - האם זה ההון העצמי והתקלות החוזרות ונשנות בתחנות, או גורמים נוספים?

"ההון העצמי אינו משמש מגבלה בעבורנו. הבעיה העיקרית בתחום הגיאותרמי נעוצה בכך שמדובר בפרויקטים מורכבים, האורכים שנים רבות, כשבנוסף לכך אין מספיק שדות גיאותרמיים בעולם".

האם אתם מתכננים לבצע רכישות כלשהן בקרוב?

"אנו בוחנים כל הזמן פרויקטים וחברות חדשות, שכן תעשיית האנרגיה הירוקה מספקת כיום חלון הזדמנויות רב. עם זאת, בכוונתנו בתקופה הקרובה להתמקד בטיפול בלקוחות שלנו ולגדול באמצעות צמיחה אורגנית (פנימית)".

בעבר הוזכרתם כמועמדים לרכישת הנכסים הגיאותרמיים של קלפיין - שהיא מהחברות הגדולות בשוק האנרגיה הגיאותרמית בארה"ב, שנקלעה לחובות כבדים ונכנסה לתוכנית הגנה מפני נושים (11 Chapter). האם אתם עדיין מעוניינים בנכסיה הגיאותרמיים של החברה?

"מעולם לא אישרנו כי אנו מעוניינים בנכסיה של קלפיין. כרגע אנו עוקבים אחרי ההתפתחויות המשפטיות סביבה, ואם יהיה לנו מה לדווח נעשה כן".

תחום לא סקסי

יורם ברוניצקי דיבר השבוע גם בכינוס השולחן העגול שקיימה פירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור המלווה חברות בתחום הקלינטק. בהרצאתו אמר כי תחום האנרגיה הגיאותרמית אינו "סקסי" יחסית לשיטות אחרות המפיקות אנרגיה בין השאר מהרוח, שמש ותוצרים חקלאיים. לדבריו, אנרגיה גיאותרמית - גם אם אינה נמצאת בכותרות - מלווה ביתרונות רבים.

יורם ברוניצקי ציין כי "ההייפ הגדול סביב האנרגיה החלופית נובע ממחירי הנפט המאמירים. ההתחממות הגלובלית היא סיבה מצוינת לעבור לתחליפים טבעיים, אך היא תמיד היתה שם - גם לפני 7 שנים. המחלוקות הפוליטיות שגורמות להתייקרות הנפט ממקמת את האנרגיה הירוקה כמוצר תחליפי זמין והזינוק האחרון מעלה את התחום לכותרות.

"מדובר באנרגיה אמיתית. מחקרים הוכיחו שייצור חבית אתנול מצריך שימוש של כמעט חבית נפט. כלומר, אם אין נפט בעולם לא נוכל לייצר גם את התחליף הטבעי האתנול. יתרון נוסף בייצור האנרגיה הגיאותרמית הוא שאספקת החשמל נעשית באופן רציף בכל השנה. גם אם אין רוח או שמש - הייצור יציב. יתרון נוסף הוא שהקמת תחנות הייצור באנרגיה גיאותרמית נמוכים יחסית.

"תהליך הייצור של אנרגיה גיאותרמית הוא הפקת חשמל, באמצעות ניצול מים חמים וקיטור הנשאבים מקידוחים גיאותרמיים, תוך שימוש בממירי אנרגיה או טורבינות וקיטור; תהליך שחוסך שימוש בדלק ומונע זיהום אוויר.

"בשנים האחרונות יש ייצור מוגבר של תחליפי דלק, כמו אתנול וביו-דיזל מתוצרת חקלאית. ההתמודדיות עם חומרים אלו מגוונת, אבל לטווח הארוך לא נראה כי לכל הבעיות נמצא פתרון. תכנון מנועי המכוניות אפשרי, אבל יש מגבלות בעייתיות יותר כמו שטח ומים. כמויות האנרגיה הירוקה המופקות מתוצרת חקלאית דורשות תשומות רבות. איננו חושבים שזה מספיק כדי לענות על הביקושים היום ובטח לא בעתיד. גם אם יש ישתמשו בכל שטחי המזרע בארה"ב לגידולים מהם מופקים אתנול וביו-דיזל הכמות לא תספק את הביקושים".

באותו כינוס נשא דברים גם ג'ון בוק, מנהל אחראי בבנק ההשקעות האמריקאי תומאס וייזל. הוא ציין כי "יש התעניינות גוברת בשוק ההון האמריקאי בחברות בתחום הקלין-טק במיוחד סביב אנרגיה סולרית ודלק אורגני. בתחום הדלק הטבעי בולטת במיוחד התנודתיות בשוויין של חברות המיצרות אתנול וביו-דיזל. תנודות אלו מגיעות על רקע שינויים בתחום החקיקה ומחיר הנפט והביקושים".

לגבי הנפקות חברות ביוטכנולוגיה בבורסות האמריקאיות ציין כי חלק ניכר מהחברות הטכנולוגיה עדיין לא בשלות לצאת לשוק. ואולם החברות שמנפיקות, במיוחד בשלב מוקדם, הן חברות שמציגות ביקושים גבוהים לפתרונות שלהן וצמיחה מהירה. למשל, חברות מתחום האנרגיה הסולרית וחברות מתחום ניהול הביקושים וייעול צריכת האנרגיה.

הוא הוסיף וציין כי ישראל נתפשת כמקור חזק של טכנולוגיות וקניין רוחני, ויש לצפות שגם בתחום של טכנולוגיות ירוקות תהיה התעניינות גדולה בחברות ישראליות - בפרט בתחום המים והסולר. באשר לשאלה אם צפוי גידול בהיקף המיזוגים והרכישות בתחום, הוא השיב כי "היקף העסקות נמוך יחסית ולמרבית החברות יש חלופות לגייס הון ולצמוח באופן עצמאי. עם זאת, ניתן להניח כי יהיו רכישות ומיזוגים כדי להשלים קו מוצרים בשרשרת ערך ספציפית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה