במקום הראשון ברשימת 100 המשפיעים - יצחק תשובה; אולמרט הגיע למקום השביעי

תשובה הפך לסמל הבולט ביותר ליכולתם של יזמים ישראלים לפרוץ לעולם הגדול, לתחומים שבעבר נדמה היה כי חברות ישראליות לא יוכלו לפתח בהם נוכחות משמעותית; במקום השני מדורגים היצרן הסיני והצרכן האמריקאי; שר האוצר בר-און מדורג עשירי

TheMarker digital
TheMarker digital

זו השנה השביעית ברציפות, מציג מגזין TheMarker של חודש ספטמבר, היוצא היום לאור, את דירוג 100 המשפיעים על המשק הישראלי לשנת 2007. הדירוג משקף את מפת הכוח של עולם העסקים בישראל וכולל את האישים בעלי ההשפעה הרבה ביותר על הכלכלה והעסקים בשנת 2007, ואשר להערכת מערכת מגזין TheMarker ימשיכו להוביל ולהשפיע גם בשנה הקרובה.

במקום הראשון בדירוג הוצב יצחק תשובה, שהיה ממוקם בשנה שעברה במקום הרביעי. תשובה הפך לסמל הבולט ביותר ליכולתם של יזמים ישראלים לפרוץ לעולם הגדול, לתחומים שבעבר נדמה היה כי חברות ישראליות לא יוכלו לפתח בהם נוכחות משמעותית. רכישתו של מלון פלאזה בניו יורק, אחד הסמלים האמריקאיים הבולטים ביותר, וצליחתן של כל המשוכות בדרך לפיתוח הפרויקט הפכו את תשובה למודל למאות יזמים ואנשי עסקים ישראלים.

לדברי מייקי דגן, עורך מגזין TheMarker, "זו השנה השנייה שרשימת ה-100 של מגזין TheMarker עומדת בעצם בסימן הוואקום השלטוני. יצחק תשובה יותר מראוי להיות המשפיע מספר 1 ל-2007, אבל הדומיננטיות שלו ושל הטייקונים האחרים, נוחי דנקנר, עידן עופר ולב לבייב אינה נובעת רק מהשיטה הכלכלית הנהוגה בישראל ומהגלובליזציה. היא נובעת גם מהבינוניות של אנשי הציבור בישראל".

במקום השני מדורגים היצרן הסיני והצרכן האמריקאי. חלק גדול מאוד מהצריכה הפרטית בעולם מורכב ממוצרים מתוצרת סין. העלות הנמוכה של המוצרים האלו איפשרה לעולם המערבי לא רק ליהנות מכוח קנייה גדול, אלא גם להירפא ממחלת האינפלציה שהכתה בו בשנות ה-70 וה-80. עכשיו המצב משתנה בהדרגה, כאשר שכרם של עובדי הייצור הולך וגדל בקצב של עשרות אחוזים בשנה. אבל לפועל הייצור הסיני תמשיך להיות השפעה גדולה עלינו, כי בעתיד הלא רחוק הוא ילמד מספיק כדי להפעיל מכונות ומחשבים במפעלים עתירי ידע - ועדיין יסתפק בשכר נמוך יותר משל עמיתיו מעבר לים.

הצריכה הפרטית היא גם המנוע של הכלכלה האמריקאית - ולכן של כל הכלכלה העולמית. אלא שהשנה החלה להיחשף העובדה שמנגנון זה מתפרק לגורמים והשוק כולו עמד בצילו של משבר אשראי חמור. למרות זאת, מוקדם מדי להספיד את הכלכלה האמריקאית. למרות תדמיתם, האמריקאיים חרוצים לא רק כצרכנים, אלא חרוצים אף יותר מכל עובד אחר עלי אדמות - והרבה יותר פוריים מהסינים.

במקום השביעי נמצא ראש הממשלה אהוד אולמרט, שדורג בשנה שעברה במקום השני. אהוד אולמרט מיצב את עצמו באחרונה כראש ממשלה שמשלב ניהול אחראי של הכלכלה עם חמלה כלפי מי שאינו עומד במרוץ הקפיטליסטי האכזרי, אך במבחן המציאות רואים את אולמרט כאדם הקשוב כולו לבעלי ההון דווקא. אולמרט ינסה להוכיח כי בכוחו לצמצם את העוני. מלאכה רבה וקשה עומדת לפני אולמרט, בייחוד לנוכח מספרן הרב של החקירות הקשורות ביושר מידותיו. אם האווירה הציבורית תטוהר מתרבות שמקדשת זיקה בין הון לשלטון, משימוש מחוצף בכספי הציבור לקידום מטרות פוליטיות, מהתחמקות מכל אחריות - זה עשוי להיות שקול לכמה עשיריות של צמיחה שנתית בתוצר במשך כמה וכמה שנים.

במקום העשירי מדורג שר האוצר, רוני בר-און, שהגיע ממעמד נמוך יחסית בליכוד וזינק בתוך ארבע שנים לעמדה של אחד משני האנשים הקרובים ביותר לראש הממשלה. בר-און הוא במידה רבה בחזקת נעלם כרגע כשר אוצר, ואחד המבחנים הגדולים שלו יהיה האם ינהל כלכלת בחירות ב-2008 או שינסה לנהל מדיניות תקציבית מאוזנת.

עוד הוסיף דגן, כי "ככל שהפוליטיקאים שבשלטון נואשים יותר, ככל שהמצב הכלכלי סביב טוב יותר - אנחנו צפויים לממן ב-2008, מכספים שעבדנו תמורתם והעברנו למדינה, יותר מוסדות דתיים עלומים, יותר עמותות ליוצאי ארצות לא נחשבות ויותר מפעלים להנצחת קהילות שנמחו מעל פני האדמה בזמנים רחוקים".

בנוסף, במסגרת מגזין TheMarker לחודש ספטמבר פורסם פרויקט 40 הצעירים המבטיחים במשק הישראלי עד גיל 40. ברשימה מופיעים 40 צעירים מבטיחים שנבחרו מתוך מאות מועמדים מכל ענפי המשק כגון שיווק, פרסום, מדיה, הייטק, אינטרנט, השקעות, בנקאות, קמעונאות ועוד.

הצעירים שנבחרו, במספר סקטורים שונים, מציגים הבטחה יוצאת דופן בתחומם, הישגים מרשימים, חזון מלהיב, והם נמצאים בדרכם למשרות הבכירות ביותר בעולם הכלכלי הישראלי.

הדירוג מבוסס על תחקיר עיתונאי רחב היקף של מערכת מגזין TheMarker שבמהלכו התקיימו שיחות עם חברות, מנכ"לים ומובילי דעה מכל סקטור וסקטור.

הדירוג המלא יופיע במגזין TheMarker - גיליון חודש ספטמבר, היוצא לאור היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"