שווי שימוש ברכב צמוד: לא רק "כמה", גם "למה"

הרכב הפרטי הצמוד לעבוד תורם לזיהום אוויר ורעש ומסיע אדם אחד בלבד. אסור לעודד את השימוש בו

יוסי גמליאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי גמליאלי

רשות המסים ביקשה לגבות שווי מס ריאלי על הטבה בשכר או במלים אחרות, פשוט לתקן עיוות מס. הטבת הרכב הצמוד במגזר הפרטי היא האחות הקטנה של ההסדר הוותיק המבוסס, ממנו נגבה מס כראוי - והוא החזר ההוצאות והתשלומים במשכורת בעבור אחזקה ושימוש ברכב, אותו מקבלים עובדי המגזר הציבורי.

בסוף כל מסלול נסיעה דורש הרכב הפרטי את חלקת האלוהים שלו - החנייה. זמינות החנייה במרכזי הערים הגדולות מוכרת לכל נהג. גם אם תימשך מדיניות אספקת היצע החנייה הנהוגה כיום בחלק מהערים, לא נוכל לספק חנייה זמינה במרכזי הערים. כמה קומות חנייה ניתן לבנות כדי שתתאפשר חנייה לכל עובד במגדלי המשרדים הצומחים לגובה? בעתיד צפויים להיכנס לתוקף תקני חנייה חדשים שעליהם החליטה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שבמילא יצמצמו את היצע החנייה בבנייה חדשה.

גם הדרך אל החנייה לא צפויה להשתפר. ב-95'-2005 עלתה הנסועה השנתית (סך כל הק"מ שנוסעים כלי הרכב בישראל) ב-36%, עלייה שנתית ממוצעת של כ-3%. באותה תקופה גדל שטח הכבישים ב-34% ואורכם גדל רק ב-14%. בתחומי המטרופולינים ובראשם גוש דן, אין זכויות דרך להרחבה מאסיווית של רשת הכבישים. הרחבה כזו, גם אם אפשרית בקטעים מסוימים, דורשת עלויות הולכות וגדלות ומקרבת את תשתית הדרכים לשימושי הקרקע האחרים. משמעות הדבר - יותר קרקע לדרכים, יותר רעש ויותר זיהום אוויר - קרובים יותר למגורים, משרדים ומסחר. ממשלת ישראל משקיעה מאמץ רב לקידום תשתיות חדשות וסובסידיות כדי לעודד אנשים להשתמש בתחבורה ציבורית. עידוד שימוש ברכב פרטי הוא בניגוד גמור למאמצים אלה.

אי אפשר שלא בלי להתייחס גם להיבט הגלובלי. תחבורה היא מגורמי זיהום האוויר העיקריים, גם ברמה העולמית. ארגון ה-OECD מציב את העניין התחבורתי כאחד מהנושאים הסביבתיים הקריטיים לטיפול ובכלל זה מדיניות תחבורתית אשר מרסנת שימוש ברכב פרטי. מעסיקים גדולים בבריטניה וארה"ב יוזמים תוכניות לריסון השימוש של עובדיהם ברכב פרטי לנסיעה לעבודה בגלל היבטים תפעוליים וסביבתיים.

כך, לרכב הפרטי הצמוד לעובד, שתורם לזיהום אוויר ורעש ומסיע אדם אחד, יהיו פחות אפשרויות לנסיעה נוחה והרבה פחות מקום לחנות. לכן יש להוציא את האחזקה והשימוש ברכב הפרטי ממסגרת יחסי עובד-מעביד ולמנוע את עידוד השימוש ברכב הפרטי.

הכותב הוא ממונה התכנון במשרד להגנת הסביבה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"