נכנסים לתקופת צינון

כלכלני בנק ההשקעות האמריקאי, מורגן סטנלי, הורידו שלשום את תחזית הצמיחה לישראל ל-2007 מ-6.0% ל-5.6%. מה הם יודעים שהלמ"ס אינה יודעת?

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פירסמה היום את החשבונות הלאומיים למחצית הראשונה של 2007. מהחשבונות עולה כי התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג), או בקיצור הצמיחה, גדל בצורה נאה ביותר 6.6% בחישוב שנתי ועמו גדלו בצורה מעודדת כמעט כל מדדי המשק, כולל התעסוקה. הנתון הכמעט יחיד שירד הוא האבטלה.

כלכלני בנק ההשקעות האמריקאי, מורגן סטנלי, הורידו שלשום את תחזית הצמיחה לישראל ל-2007 מ-6.0% ל-5.6%. מה הם יודעים שהלמ"ס אינה יודעת?

צמיחה של 6.6% נחשבת לגבוהה מאוד. בעבר היה מקובל לומר כי פוטנציאל הצמיחה של המשק הישראלי הוא 5%. כלכלת ישראל לא ידעה צמיחה של 6.6% מאז המחצית הראשונה של 2000. הגל הנוכחי של צמיחת המשק שהחל במחצית השנייה של 2003, סוף האינתיפאדה אינו הגל הארוך ביותר, בינתיים, בתולדות כלכלת ישראל, אבל הוא הגל החזק ביותר.

מאחר שאנו נמצאים בסוף אוגוסט, ברור שאם לא יהיה אירוע ביטחוני חריג, המשק הישראלי יצמח השנה ביותר מ-5%. כלומר, בשנים 2007-2009 יצמח המשק הישראלי ביותר מ-20%. זהו הישג מרשים המקדם את כלכלת ישראל למדרגה אחת מעל למדרגה שבה הילכה עד כה. למעשה, המשק היה על מסלול צמיחה דומה ב-2006 - 6.0% במחצית הראשונה - אבל אז באה מלחמת לבנון ופגעה מעט בהישגי המשק.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, יכריז ביום שני הקרוב על הריבית במשק בספטמבר. עד כה הערכות היו כי פישר יתייחס בהחלטתו למשבר הסאבפריים בארה"ב, למצוקת האשראי בכמה ממדינות המערב ולנפילות בבורסות העולם ובתל אביב. הערכות היו כי פישר יתלבט בין העלאה של 0.25% ל-0.25%. אתמול כבר היה ברור כי הנגיד יביא בראש שיקוליו את הצמיחה הגבוהה. זה לא כבר דיברו בבנק ישראל בצורך לצנן משק רותח. ביום שני יחליט פישר אם צינון המשק, לצד הגורמים הבינלאומיים, מחייבים העלאת ריבית קלה או כבדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית