2007 בקרנות הסולידיות: מגדל ופסגות מובילות, כלל ואילנות אחרונות

השוואה של ביצועי קרנות הנאמנות השקליות והאג"חיות של שש החברות הגדולות בענף מגלה מה עשו מנהלי הקרנות עם ה-30 מיליארד שקל שלנו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אפרת נוימן
אפרת נוימן

החודשים הראשונים של השנה התאפיינו בהזרמת כספים מסיווית לקרנות האג"ח ולקרנות השקליות. הציבור התרשם (ובהמשך גם התבדה) שהוא משקיע בקרנות סולידיות. אבל ביולי השתנתה התמונה והקרנות דיווחו על ירידות חדות וספגו פדיונות גדולים.

בדקנו מה עשו הקרנות של ששת המנהלים הגדולים - פסגות אופק, פריזמה, פיא, מגדל שוקי הון, כלל פיננסים ואילנות בטוחה (חברה בת של כלל פיננסים) בשבע הקטגוריות שהיו הכי מבוקשות השנה: קרנות שקליות, שקלים ארוכים, אג"ח ללא מניות, צמודי המדד והקרנות המעורבות שמשקיעות באג"ח ובמניות: 90/10, 80/20 ו-50/50. בסך הכל מנהלות 43 הקרנות שנבדקו כ-30 מיליארד שקל - 20% מכלל הכספים שמנוהלים בתעשיית קרנות הנאמנות. חלק מהחברות מנהלות יותר מקרן אחת בכל קטגוריה.

התוצאה המעניינת ביותר בבדיקה היא שהקרן הכי גרועה בכל קטגוריה שייכת לכלל פיננסים - אם באמצעות המותג אילנות בטוחה ואם באמצעות הקרנות של כלל פיננסים עצמה. כלל גם לא הצליחה להשחיל אף קרן לראש הרשימה באף אחת מהקטגוריות. כמעט בכל קטגוריה היו לה שתיים או שלוש קרנות, מה שהגדיל את האפשרות שלה להיכנס לרשימה של הגרועות, אבל מנגד גם העלה את הסיכויים שלה להיות הקרן הכי טובה במסלול.

אם ממשיכים לחפור במספרים זה נראה אפילו יותר גרוע עבור כלל. למשל, במסלול של קרנות "שקליות", שתי הקרנות של כלל (אילנות שקלים ואילנות שקלית מנוהלת) הן היחידות שמציגות תשואות שליליות מתחילת השנה. הקרנות של פסגות, פריזמה, פיא ומגדל הניבו תשואה חיובית (גם אם לא מרשימה במיוחד) של 1.1%-2.2%.

גם בקטגוריה של "צמודי מדד" הקרן של כלל (אילנות מדדית מנוהלת) היא היחידה עם תשואה שלילית - ובפער גדול לעומת שאר הגופים הגדולים שמציגים באפיק זה תשואות של 2.7%-6.4%.

גם פריזמה לא יוצאת טוב מההשוואה עם המתחרות. כלל אמנם מנעה ממנה מלהיכנס לראש הרשימה של הגרועות, אבל אחרי כלל היא מציגה את התוצאות הכי פחות טובות בחמש מתוך שבע קטגוריות. הקרן היחידה שהיא מתבלטת בה לטובה היא 50/50 (מקום שני, בצמוד לפסגות).

בצד המנצחים חולקות פסגות ומגדל את הבכורה. לכל אחת מהן יש שלוש קרנות שהגיעו לראש קטגוריה. פסגות מנצחת בקטגוריות של 90/10 (פסגות תיק השקעות עד 10), 80/20 (פסגות תיק השקעות עד 20) ו-50/50 (פסגות תיק השקעות עד 50). עם זאת, בקטגוריה של 50/50 אפשר לומר שפסגות חולקת את המקום הראשון עם פריזמה, שכן ההפרש בין התשואות של הקרנות הוא מינורי (9.92% לקרן של פסגות, לעומת 9.91% לפריזמה).

מגדל, לעומת זאת, הגיעה למקום הראשון בקטגוריות: שקליות (מגדל שקלית דינמית), שקלים ארוכים (מגדל דקלה שקלים ארוכים) וצמוד מדד (מגדל אפיקים צמודה שהיא גם המגייסת הגדולה ביותר מתחילת השנה). הקרן הגדולה ביותר בתעשייה - מגדל 80/20 שמנהלת נכסים בהיקף של 3 מיליארד שקל, לא מציגה הצלחה מרשימה יחסית למתחרות הגדולות, עם תשואה של 3.3% מתחילת השנה (מקום חמישי בין שבע קרנות).

אחרי הנפילות ביולי, עם תחילת משבר האשראי העולמי, אפשר לראות בשבועיים הראשונים של אוגוסט התאוששות מסוימת בתשואות של אפיק הקרנות השקליות והשקלים הארוכים. אבל בשאר האפיקים רוב הקרנות הצטמקו. את הירידות החדות ביותר באוגוסט רואים אצל המנהלים הגדולים בקרנות 50/50 שאיבדו בממוצע 3%-4%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה