2007 בקרנות הסולידיות: מגדל ופסגות מובילות, כלל ואילנות אחרונות

השוואה של ביצועי קרנות הנאמנות השקליות והאג"חיות של שש החברות הגדולות בענף מגלה מה עשו מנהלי הקרנות עם ה-30 מיליארד שקל שלנו

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

החודשים הראשונים של השנה התאפיינו בהזרמת כספים מסיווית לקרנות האג"ח ולקרנות השקליות. הציבור התרשם (ובהמשך גם התבדה) שהוא משקיע בקרנות סולידיות. אבל ביולי השתנתה התמונה והקרנות דיווחו על ירידות חדות וספגו פדיונות גדולים.

בדקנו מה עשו הקרנות של ששת המנהלים הגדולים - פסגות אופק, פריזמה, פיא, מגדל שוקי הון, כלל פיננסים ואילנות בטוחה (חברה בת של כלל פיננסים) בשבע הקטגוריות שהיו הכי מבוקשות השנה: קרנות שקליות, שקלים ארוכים, אג"ח ללא מניות, צמודי המדד והקרנות המעורבות שמשקיעות באג"ח ובמניות: 90/10, 80/20 ו-50/50. בסך הכל מנהלות 43 הקרנות שנבדקו כ-30 מיליארד שקל - 20% מכלל הכספים שמנוהלים בתעשיית קרנות הנאמנות. חלק מהחברות מנהלות יותר מקרן אחת בכל קטגוריה.

התוצאה המעניינת ביותר בבדיקה היא שהקרן הכי גרועה בכל קטגוריה שייכת לכלל פיננסים - אם באמצעות המותג אילנות בטוחה ואם באמצעות הקרנות של כלל פיננסים עצמה. כלל גם לא הצליחה להשחיל אף קרן לראש הרשימה באף אחת מהקטגוריות. כמעט בכל קטגוריה היו לה שתיים או שלוש קרנות, מה שהגדיל את האפשרות שלה להיכנס לרשימה של הגרועות, אבל מנגד גם העלה את הסיכויים שלה להיות הקרן הכי טובה במסלול.

אם ממשיכים לחפור במספרים זה נראה אפילו יותר גרוע עבור כלל. למשל, במסלול של קרנות "שקליות", שתי הקרנות של כלל (אילנות שקלים ואילנות שקלית מנוהלת) הן היחידות שמציגות תשואות שליליות מתחילת השנה. הקרנות של פסגות, פריזמה, פיא ומגדל הניבו תשואה חיובית (גם אם לא מרשימה במיוחד) של 1.1%-2.2%.

גם בקטגוריה של "צמודי מדד" הקרן של כלל (אילנות מדדית מנוהלת) היא היחידה עם תשואה שלילית - ובפער גדול לעומת שאר הגופים הגדולים שמציגים באפיק זה תשואות של 2.7%-6.4%.

גם פריזמה לא יוצאת טוב מההשוואה עם המתחרות. כלל אמנם מנעה ממנה מלהיכנס לראש הרשימה של הגרועות, אבל אחרי כלל היא מציגה את התוצאות הכי פחות טובות בחמש מתוך שבע קטגוריות. הקרן היחידה שהיא מתבלטת בה לטובה היא 50/50 (מקום שני, בצמוד לפסגות).

בצד המנצחים חולקות פסגות ומגדל את הבכורה. לכל אחת מהן יש שלוש קרנות שהגיעו לראש קטגוריה. פסגות מנצחת בקטגוריות של 90/10 (פסגות תיק השקעות עד 10), 80/20 (פסגות תיק השקעות עד 20) ו-50/50 (פסגות תיק השקעות עד 50). עם זאת, בקטגוריה של 50/50 אפשר לומר שפסגות חולקת את המקום הראשון עם פריזמה, שכן ההפרש בין התשואות של הקרנות הוא מינורי (9.92% לקרן של פסגות, לעומת 9.91% לפריזמה).

מגדל, לעומת זאת, הגיעה למקום הראשון בקטגוריות: שקליות (מגדל שקלית דינמית), שקלים ארוכים (מגדל דקלה שקלים ארוכים) וצמוד מדד (מגדל אפיקים צמודה שהיא גם המגייסת הגדולה ביותר מתחילת השנה). הקרן הגדולה ביותר בתעשייה - מגדל 80/20 שמנהלת נכסים בהיקף של 3 מיליארד שקל, לא מציגה הצלחה מרשימה יחסית למתחרות הגדולות, עם תשואה של 3.3% מתחילת השנה (מקום חמישי בין שבע קרנות).

אחרי הנפילות ביולי, עם תחילת משבר האשראי העולמי, אפשר לראות בשבועיים הראשונים של אוגוסט התאוששות מסוימת בתשואות של אפיק הקרנות השקליות והשקלים הארוכים. אבל בשאר האפיקים רוב הקרנות הצטמקו. את הירידות החדות ביותר באוגוסט רואים אצל המנהלים הגדולים בקרנות 50/50 שאיבדו בממוצע 3%-4%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"