רונן אביגדור: "שוק האג"ח לא יחזיר מהר את ההפסדים"

מנכ"ל מנורה מבטחים קרנות נאמנות, רונן אביגדור, ממליץ למכור אג"ח קונצרניות בדירוג נמוך

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

אחרי שלושה ימים חיוביים חזרה אתמול הבורסה לקרטע. "בטווח הקצר, שוק האג"ח רחוק מלהתייצב ועדיין מסוכן", אומר מנכ"ל מנורה מבטחים קרנות נאמנות, רונן אביגדור. אביגדור מציין כי בעוד בשוק המניות המגמה עוקבת אחרי מה שקורה בחו"ל והיתה התאוששות, לא ראינו את המגמה החיובית באותה עוצמה בשוק האג"ח. את מה שקרה בחודש האחרון בשוק האג"ח מתאר אביגדור כ"מיני מפולת", בראשונה מאז הזעזוע הקשה שעבר שוק האג"ח ב-2002. "שוק המניות יכול להחזיר את הירידות, אבל בשוק האג"ח המצב שונה. נחזור לתקופה יותר סבירה, אבל לא נחזיר את כל ההפסדים כל כך מהר".

הסיבות שאביגדור מציין שהביאו לירידת מחירים באג"חים בישראל הן עלייה בקצב האינפלציה, התחזקות הדולר, חשש מפריצה תקציבית ב-2008, היפוך מגמת הריבית מהורדה להעלאה, מימושי זרים. את כל אלה מכנה אביגדור "שורה ארוכה של דברים שלא היו קיימים לפני ארבעה חודשים". המשבר האחרון האיץ את התהליך, כשגם הפדיונות מקרנות הנאמנות ומכירות של תעודות סל בהיקפים משמעותיים אילצו את מנהלי הקרנות למכור אג"חים ממשלתיות, לעתים בירידות חדות.

ההתייחסות של אביגדור בשוק האג"ח היא גם לאפיק השקלי וגם לצמוד. "התחזית היא שלא נחזור כל כך מהר לתשואות של פחות מ-3% בצמודים הארוכים ופחות מ-5% בשחרים הארוכים. גם בשוק הקונצרני דורשים כיום פרמיות סיכון יותר גבוהות", הוא אומר.

ההמלצה של אביגדור היא לקצר מח"מים (גם באפיק השקלי וגם באפיק הצמוד) כדי להקטין את התנודתיות של התיק. בנוסף, הוא ממליץ למכור אג"ח קונצרניות בדירוג נמוך או שאינן מדורגות כדי ליצור כרית ביטחון נזילה שתוכל לשמש בהמשך לניצול הזדמנויות. "בשל העלייה בקצב האינפלציה וההערכה למדדים גבוהים באוגוסט-ספטמבר קיימת עדיפות מסוימת לצמודי מדד ובמח"מים של עד 3 שנים", אומר אביגדור, ומוסיף כי בשקלים כדאי "להתבצר" במק"מים, בגילונים ובחלק מהשחרים הקצרים ממש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"