דריכות בתל אביב לקראת פתיחת המסחר: חשש מירידות חדות בעקבות הנפילות בוול סטריט בסוף השבוע

המניות שיבלטו על רקע פרשת חפציבה: קבוצת חפציבה, אלקטרה, דניה סיבוס והבנקים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הבורסה לניירות ערך בתל אביב תפתח את שבוע המסחר החדש בדריכות וחששות על רקע ירידות שערים חדות שנרשמו בסוף השבוע בארה"ב ובאירופה ועליות במזרח. המשקיעים יחזרו מחופשת סוף השבוע באותה הדילמה בה היו שרויים גם בשבוע שעבר. לאחר הערכת מצב, תוטל עליהם ההחלטה האם לממש את אחזקותיהם, לצאת זמנית מן המשחק, ולהמתין להתפתחויות או שמא להישאר ולקוות שההפסדים שספגו בשבוע שעבר הינם תולדה של תיקון בריא וחולף, ומעכשיו והלאה המצב ילך וישתפר בהדרגה. גם השבוע ההתרחשויות בזירת שוק ההון בארץ יהיו תלויות בהתפתחויות בעולם ובעיקר בנעשה בבורסות ארה"ב, שימשיכו להכתיב את הטון ולאותת על המשך המגמות והכיוון.

» דיון חם על המתרחש בבורסה - עכשיו ב-TheMarker Cafe

יחד עם זאת, בהסתכלות על מצב המשק הישראלי, לא חלו בתקופה אחרונה שום תמורות מרחיקות לכת - לא בגזרה המקרו-כלכלית ולא בגזרת המיקרו, אשר עשויים היו לבשר על התפתחויות שליליות ממשיות שניצבות בפתח.

מתוך דו"ח האינפלציה החצי-שנתי שפירסם בשבוע שעבר בנק ישראל, עולה כי האינדיקטורים המקרו-כלכליים ממשיכים להיות יציבים, וכלכלני בנק ישראל צופים כי הצמיחה במשק בשנת 2007 תגיע ל- 5.1%. בנוסף לכך, סקר החברות החיובי והגידול החד בשיעור של 0.7% במדד המשולב של בנק ישראל לחודש יוני, מותירים מקום לאופטימיות, ומאותתים על כך כי הכלכלה הישראלית עודנה יציבה ואיתנה, ותמשיך להיות כזאת גם בהמשך השנה. עם זאת, הצמיחה הגבוהה הצפויה להערכת בנק ישראל להמשך גם בשנת 2008, עלולה להגביר את הלחצים האינפלציוניים, ולהוביל להמשך הידוק מוניטרי (העלאות ריבית) בעקבות כך, דבר האמור להשפיע לרעה על שוק המניות.

בדומה לסממנים המקרו-כלכליים החיוביים, גם ברמת המיקרו - התמונה נראית עד כה מעודדת. מן הדו"חות הכספיים לרבעון השני של השנה שכבר פורסמו על ידי חלק מהחברות הגדולות במשק, כמו טבע, פרטנרושופרסל, עולה כי החברות הללו המשיכו להציג צמיחה, לשפר את ביצועיהן ואף להכות את תחזיות האנליסטים. במהלך החודש, זרם הדו"חות צפוי להתחזק, וכך נקבל אינדיקציה טובה יותר לגבי מצבן של יתר החברות במשק.

בארה"ב הסתיים שבוע מסחר עצבני במיוחד בירידות שערים חדות בעקבות נתוני תעסוקה מאכזבים לחודש יולי והמשך החששות מהתפרצות משבר אמיתי בשוק המשכנתאות, שעלול לחלחל ליתר הענפים בכלכלה האמריקאית. בסיכום השבועי, ירד מדד דאו ג'ונס ב-0.6%, מדד נאסד"ק צנח ב-2% ומדד S&P500 השיל 1.8%.

החששות ממחנק האשראי בשווקים הפיננסיים בעולם לאור משבר הסאבפריים (משכנתאות ללווים בסיכון גבוה) בארה"ב המרחף באוויר ביתר שאת בזמן האחרון והשלכותיו החמורות על הבנקים למשכנתאות וקרנות גידור ממונפות ממשיכים להטיל אימה על המשקיעים ומסרבים לרדת מן הכותרות.

בסוף השבוע האחרון, חברת דירוג האשראי הבינלאומית סטנדרד אנד פור'ס (S&P), הורידה את תחזית האשראי לבנק ההשקעות בר סטרנס, מדרגת "יציב" ל"שלילי". כל זאת, לאחר שבחודש שעבר קרסו שתי קרנות הגידור של בר סטרנס בעקבות השקעות כבדות שביצעו באיגרות החוב המגובות במשכנתאות הסאבפריים. קריסה זו העלתה את החשש בקרב כלכלני סטנדרד אנד פור'ס, כי ירידת מחירי איגרות החוב מגובות הסאבפריים עלולים לפגוע ברווחיות הבנק.

בר סטרנס מחזיק ב-50% בבית ההשקעות הישראלי מגדל שוקי הון, שאותו רכשה בספטמבר 2005 לפי שווי של 100 מיליון שקל. ב-50% הנותרים מחזיקה קבוצת הביטוח מגדל. עם זאת, הורדת תחזית האשראי לבר סטרנס אינה צפויה להשפיע על מגדל שוקי הון.

איתות נוסף לקשיים המסתמנים בשווקים הפיננסיים ברחבי העולם הגיע בסוף השבוע, כאשר העיתון הכלכלי הנודע "וול סטריט ג'ורנל", בהתבסס על נתוני חברת ברינג אסט מנג'מנט, דיווח כי לאור הביקושים החלשים מצדם של המשקיעים, בוטלו ברחבי העולם 46 הנפקות אג"ח בהיקף כולל של יותר מ-60 מיליארד דולר, אשר נועדו למימון רכישות ממונפות, כאשר לשם השוואה בשנה שעברה לא בוטלה אף הנפקה מסוג זה. במידה שאירועים כאלה יימשכו, השלכותיהן על השווקים עלולות להיות כואבות מאוד.

במזרח נרשמו ביום שישי האחרון עליות שערים בבורסות המובילות. בורסת שנחאי זינקה ב-2.5%, בורסת טוקיו רשמה עליות קלות, בורסת סיאול הוסיפה 1.4% ובורסת הונג קונג עלתה ב-0.2%. באירופה נחתם שבוע המסחר האחרון בירידות שערים חדות בבורסות לונדון, פרנקפורט ופאריס, בעקבות פרסום בסוף השבוע של דו"ח תעסוקה מאכזב בארה"ב, והחששות שהתעוררו בעקבות כך, שכן ארה"ב משמשת כשוק היצוא הגדול ביותר עבור אירופה.

בשוק המניות בארץ, השתלשלות העניינים סביב חברת הנדל"ן הקורסת חפציבה דיור, שבבעלות בועז ומרדכי יונה, ושולטת בחברות ציבוריות חפציבה ג’רוזלם וחפציבה חופים, צפויה לעורר את עניין המשקיעים גם היום. חפציבה נקלעה לקשיים חמורים, ועל פי ההערכות חובותיה לגורמים השונים נאמדים ב-1.5 מיליארד שקל. מתוך סכום זה היקף חובותיה ל-4 הבנקים הגדולים: הפועלים, לאומי, דיסקונט והמזרחי נאמד ב-600-700 מיליון שקל. חשופים נוספים בהיקפים של עשרות עד מאות מיליוני שקלים הינם חברת דניה סיבוסמקבוצת אפריקה ישראל, אשר ביצעה עבור חפציבה עבודות שונות וחברת אלקטרהאשר היתה אמורה לרכוש את החברה, והודיעה על ביטול העסקה בסוף השבוע האחרון. בנוסף לכך, חייבת חפציבה לבעלי איגרות החוב כ-400 מיליון שקל. החשש בענף הנדל"ן כי חפציבה אינה החברה היחידה שהסתבכה בחובות בעקבות המינוף הגבוה שנטלה, וייתכן שבקרוב יהיו חברות נוספות בענף שייקלעו לקשיים דומים - ואף חמורים מכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?