קן מצטרפת לחששות כי הצרכנים ייפגעו מדחיית כניסת הבנקים הגדולים לייעוץ הפנסיוני; קובעת אבני דרך לבינוניים

קן: "שוק הבנקאות בתחום משקי הבית הוא שוק לקוי עם בעיות תחרותיות"

אתי אפללו
אתי אפללו

מאת אתי אפללו ורם דגן

גם הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, מצטרפת היום לשורת הרגולטורים שמביעים חשש מכך שדחית כניסת הבנקים הגדולים לתחום הייעוץ תפגע בצרכנים. על כן, נקודת המוצא של קן היא שאי כניסה של גופים לתחרות או צמצום היצע לציבור בתחום הייעוץ הפנסיוני דורשת הצדקה משמעותית של תמורות, כאשר לדעתה, עיכוב של כניסת הבנקים הבינוניים לתחום מוצדק לשנתיים, לכל היותר שלוש, אם הבנקים הבינוניים יעמדו באבני דרך תחרותיות. כך כתבה קן בחוות הדעת שהעבירה הבוקר לממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון באוצר, ידין ענתבי.

לפי קן, הרשות להגבלים עסקיים בדקה את שאלת דחיית כניסתם של הבנקים לייעוץ הפנסיוני משלושה היבטים: מה קורה בשוק הייעוץ פנסיוני, מה קורה בשוק הבנקאות ומה המחיר שישלם הצרכן על הדחייה של כניסת הבנקים הגדולים לתחום. קן ציינה כי יש מקום לדחיית כניסת הבנקים הגדולים לתחום לזמן מוגבל של שנתיים עד שלוש שנים לכל היותר אם הבנקים הבינוניים יעמדו באבני דרך תחרותיים שהם: בעיכוב של שנתיים הבנקים הבינוניים יצטרכו לתת ייעוץ לכל הפחות ל-110 אלף לקוחות בשנה הראשונה.

אם העיכוב הוא לשלוש שנים, אז הבנקים הבינוניים יצטרכו לתת ייעוץ ל-120 אלף שכירים בשנה הראשונה ולהגיע ל-250 אלף לקוחות בשנה השנייה. לפי קן, אם הבנקים הבינוניים לא עומדים בהיקפים אלה, יש לאפשר לבנקים הגדולים להיכנס לתחום באופן מיידי. עוד אומרת קן, כי עיכוב כניסת הבנקים הגדולים היא צמצום היצע. אם מצמצמים את ההיצע, צריך להבטיח שבזמן הזה בנקים הבינוניים מתחרים בהצלחה, ומייצרים גם תחרות בתחום הבנקאות - בתחום משקי הבית.

אחת הסיבות העיקריות שהשפיעו על ההחלטה לפי קן, היא ההשפעה שיכולה להיות על הדחייה של כניסת הבנקים הגדולים לתחום בהיבט התחרות על משקי הבית. "שוק הבנקאות בתחום משקי הבית הוא שוק לקוי עם בעיות תחרותיות, ולנוכח עיננו עומד הסיכוי שתיווצר תחרות בשוק זה, אבל לבנקים הבינוניים צריכים להיות יעדים שאפתניים בתחום. מעבר של כמה אלפי לקוחות בשנה, לא מצדיקה עיכוב" מציינת קן.

לגבי פריסת הבנקים בפריפריה ציינה קן, כי "פריסת הבנקים בינוניים, זה לא אמורה להיות שיקול, ישנה פריסה מספקת, וישנו מענה גם מצד סוכני ביטוח וסוכנויות הסדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?