מתי תדעו מה רמת הסיכון בפנסיה שלכם? כשמגדל פיזה יתיישר

דירוג החיסכון הפנסיוני הוא הטוב ביותר שאפשר להשיג. אלא שלא רק שזה לא מצוין, זה אפילו לא טוב מספיק

עדו קאליר
עדו קאליר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדו קאליר
עדו קאליר

בשבוע שעבר פירסם TheMarker את דירוג החיסכון הפנסיוני. אין להקל ראש בפרסום הדירוג. בעוד מלים אלה נכתבות, כבר טורחים טובי הקופירייטרים על מודעות הפרסום. "מספר 1 בדירוג TheMarker" יזעק בוודאי הפופ-אפ הבא שירצד מולכם בפעם הבאה שתפתחו את האינטרנט.

אם קרן הפנסיה שלכם מחזיקה מניית ת"א 25 - טוב ויפה. התשואה נמדדת היטב וסטיית התקן ההיסטורית היא אומדן לא רע לסטייה החזויה. ומה קורה אם זו מניית יתר? או אחת מהאג"חים הלא מדורגות? עברו נא על רשימת מניות היתר וראו כמה קופות נהפכו לבעלות עניין במניות שבתחתית רשימת היתר. לגיטימי? בהחלט. אך האם זה מאפשר למדוד היטב את הסיכון? שאלה טובה. איזו סטיית תקן תהיה לנייר ערך שנסחר בפחות מ-50% מימי המסחר בשנה האחרונה? ולזה שנסחר בפחות מ-20% מימי המסחר? רמז קטן: בכל יום שבו אין מסחר אין תזוזת מחיר, ולכן סטיית התקן היא אפס. בבדיקה מהירה מצאתי יותר מ-30 אג"חים כאלה.

ומה עם אג"ח לא סחירות? כאן מוטים גם המונה וגם המכנה. המונה מוטה בכל רכישת אג"ח בהנפקה שבה נרשם רווח. רווח זה טוב, אבל האם כולו שייך ליום ההנפקה? האם באמת אפשר למכור את האג"ח יום למחרת ברווח הרשום? למכנה דווקא צמוד מספר הודות ל"שערי ריבית", ולא האפס-תנודתיות שהיה צמוד לכל אג"ח לא סחירה שנרשמה בשווי ההיסטורי עד 2005. אבל התנודתיות היא של ממוצע קבוצת הדירוג כולה, וסטיית התקן של הממוצע בהכרח נמוכה מזו של מרכיביו.

ומה עם מכשירים מורכבים, "סטרקצ'רים" בלשון העם? תמחורם של אלה הוא בכלל קופסה שחורה לעמיתי הקופות, וגם למי שמנסה למדוד את הסיכון. העובדה שמכשיר פיננסי מסוג "רוורס קונברטיבל" הראה מאז הנפקתו תשואה נאה וסטיית תקן נמוכה אינה מעידה דבר על פצצת הסיכון המתקתקת שבו. קצרה היריעה מלהסביר את מודל הסיכון של כמה מהסטרקצ'רים הנמכרים לקופות. כמה מכשירים כאלה מוחזקים כיום? עשרות. מה שוויים בתיקים? קשה לדעת. כמה ממנהלי ההשקעות שקנו אותם יודעים לתמחר את הסיכון? אין לי מושג, אבל אני לא אופטימי.

אז איך נדע? לא נדע. בקופת הגמל של דש 34% מהנכסים אינם סחירים (נתוני דצמבר 2006). באנליסט - רק 7%. לאנליסט היה בשלוש השנים האחרונות ממוצע של 15% נכסים "בעלי דירוג נמוך מ-BBB או ללא בטוחה מספקת". לדש רק 4%. איזה מידע אפשר להפיק מכך? רק על דרך השלילה: הסיכון הרשום שלהן אינו הסיכון האמיתי.

דירוג TheMarker אינו אשם יותר משמגדל פיזה אשם בהיותו עקום. בכלים הקיימים, זה הטוב ביותר שאפשר להשיג. אלא שלא רק שזה לא מצוין, זה אפילו לא טוב מספיק. מתי תדעו כמה באמת שווה הפנסיה שלכם ומהו הסיכון האמיתי בה? שאלה טובה. אולי עד אז מגדל פיזה יתיישר - או ייפול.

הכותב הוא חוקר בבית הספר למינהל עסקים במכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"