מבחינת הפעילים אפשר לסגור את השנה כבר הבוקר

לאחר ארבע שנים של עליות הגיעה בסוף השבוע לסיומה עוד מחצית שנה מדהימה. גיוסים אדירים בבורסה, מחזורי שיא וזרימת כספים מאסיווית לבתי ההשקעות

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

את המחצית הראשונה של 2007 אפשר לסכם במלה אחת: מצוינת. אחרי ארבע שנים של עליות (2003-2006) הגיעה 2007 ועשתה את הבלתי יאומן - עם ביצועים שרואים פעם בעשרות שנים, אם בכלל. תשואות גבוהות במיוחד במניות, מחזורי שיא, גיוסים אדירים של חברות בשוק איגרות החוב וזרימת כספים מאסיווית לעבר בתי ההשקעות. בשישה חודשים בלבד עקפו ביצועי 100 המניות הגדולות בתל אביב את מה שהשיגו בכל 2006.

אמנם יש עוד שישה חודשים שיכולים לשנות את התמונה, אבל בינתיים לפחות אפשר לסכם חצי שנה של שיאים. רק 14 מ-100 המניות הגדולות רשמו במחצית הראשונה תשואה שלילית. מתוך מניות המעו"ף רק שלוש לא הצליחו להתרומם השנה - גזית גלוב, דיסקונט ווריפון. מחזור המסחר היומי הממוצע במניות היה 2 מיליארד שקל, ובאג"ח - 3 מיליארד שקל.

מדד ת"א 25 הוסיף 20% במחצית הראשונה וחתם את יוני ברמה של 1,113 נקודות. ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-43%. זאת לעומת עלייה של 12.5% בכל 2006. תשואה דומה לזו של מדד ת"א 25 קיבל מי שהשקיע במדד ת"א 100, הרחב יותר. מדד הנדל"ן נרגע מעט לעומת 2006 והוסיף "רק" 19.5%. עם זאת, חלק ממניות המגזר מצליחות לייצר תשואות עודפות למשקיעים כש-5 מ-10 המניות הטובות במדד ת"א 100 הן מניות של חברות נדל"ן.

מניות היתר הניבו תשואה עודפת על המניות הגדולות, אבל לא מדובר בפער רציני כמו שהיה ב-2006. את המחצית מסיים יתר 120 עם עלייה של 24%. מדד הבנקים המשיך עם המגמה הפושרת של 2006 עם עלייה של 2.9% מתחילת השנה.

הבורסה התל אביבית הפגינה כוח גם על רקע נתונים כלכליים טובים במשק ושיפור בתוצאות של החברות ברבעון הראשון של השנה. אבל הסיפור הוא גלובלי. זה קורה גם בבורסות בגרמניה, ברזיל, מקסיקו, צ'ילה, פרו, איסלנד, טורקיה, כווית, סין, סינגפור, מלזיה, הפיליפינים וויטנאם. בכולן רשם המדד המוביל תשואה מתחילת השנה הגבוהה מ-20%.

בשוק המקומי לא נרשמו מאז תחילת השנה דרמות שהיו חזקות מספיק בשביל להשפיע על המגמה. אמנם היו כאן כמה סערות כמו התפטרות שר אוצר, פרשיות שחיתות וההסלמה בעזה, אבל ההשפעה הגלובלית היא המכרעת ורואים את זה בבירור בגרפים הכמעט מתואמים של הבורסות בעולם.

כשהשוק המקומי מקרטע זה קורה בדרך כלל במקביל לשווקים אחרים בעולם. את ההשפעה של הסיכונים המקומיים - ויש לא מעט כאלה - הרגשנו בחצי השנה האחרונה הרבה פחות.

ישראל, כשוק מתפתח, מושכת אליה כספים של קרנות שמשקיעות במשקים מתעוררים. בכל פעם שמתעוררים חששות בנוגע לעליות ריבית בעולם ועולות התשואות על איגרות החוב האמריקאיות - כך שההשקעה חסרת הסיכון הופכת אטרקטיווית יותר - גם יורדת קצת ההתלהבות מהשקעה בשווקים מתעוררים ומסוכנים יותר. השנה ראינו את זה פעמיים: בפברואר, שבו נרשם תיקון קצר עם ירידה של 6% לאחר פתיחה מוצלחת של השנה, ובחודש וחצי האחרונים, שבהם השוק מתקשה להתרומם.

ביוני התחזק הדולר מול השקל באופן משמעותי - ב-5.6% - כך שאת יולי פתח הדולר ברמה של 4.25 שקל לדולר. במבט חצי שנתי מדובר בשינוי קל יחסית בשער הדולר, עם עלייה של 0.6%.

צמודי המדד עלו במחצית הראשונה בשיעור ממוצע של 5.3%. עלייה דומה נרשמה במדד איגרות החוב הקונצרניות הצמודות למדד (5.1%). בסיכום המחצית - ואחרי הדרמה של יוני שבה זינקו התשואות באיגרות החוב של ממשלת ארה"ב שהביאו לעליית תשואות גם באג"ח הממשלתי המקומי - עלה מדד השחרים ב-2.6%. הגילונים עלו ב-2.8% והמק"מים עלו בממוצע ב-2.4%.

המניה הטובה ביותר מבין 100 המניות הגדולות היתה חברת הנדל"ן אלרוב עם תשואה של 57%. בכך ממשיכה מניית אלרוב מגמת עלייה - כשב-12 החודשים האחרונים היא עלתה 140%. אחריה אלביט הדמיה שבשליטת מוטי זיסר שמשקיעיה נהנו מעלייה של 56%. אלביט הנפיקה בלונדון בסוף 2006 את פלאזה סנטרס והודיעה השנה על כניסה למיזמים גדולים בהודו. גם מניית גיוון אימג'ינג הדואלית עשתה קאמבק במחצית והוסיפה 55% על רקע אישורים שקיבלה, התקדמות בפיתוח והגדלת אחזקות מצידה של אי.די.בי.

את רשימת הגרועות פותחת אודיוקודס, שנסחרת גם בוול סטריט, עם תשואה שלילית של 40%. זאת אחרי אזהרת רווח לרבעון הראשון והפחתת תחזיות ל-2007. אחריה קמטק - אף היא דואלית - שאיבדה מתחילת השנה 28% אחרי שסיפקה תוצאות גרועות לרבעון הראשון בשל המשך החולשה בשוק השבבים. במקום השלישי מבין הגרועות ניצבת מניית דלתא, עם תשואה שלילית של 25%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?