אם נפתח לכם חלון הזדמנויות לביצוע רכישה או מיזוג - אל תתנו לו להיסגר

עורכי דין במשרד טולצ'ינסקי, שטיפל בין השאר ברכישת איווקס בידי טבע, מספרים על הקשיים של חברות בדרך למיזוג, היתרון של הישראלים וחשיבות התזמון; "יש רגע מסוים שבו עסקה מקבלת חיים משלה, ואז כמעט שאי אפשר לעצור את התהליך"

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

עולם המיזוגים והרכישות מעולם לא היה שוקק יותר עם עשרות אלפי עסקות בעולם בשנה ושיאים שנשברים כמעט כל שבוע. גם החברות הישראליות מתאימות את עצמן למגמה העולמית. רק השבוע נודע כי כימיקלים לישראל מבצעת את הרכישה הגדולה בתולדותיה כשרכשה את חברת סופרסטה האמריקאית תמורת 350 מיליון דולר. לפני שנה נרכשו אם-סיסטמס ומרקורי תמורת מיליארדי דולרים זמן קצר אחרי שוורן באפט קנה את ישקר תמורת 4 מיליארד דולר.

"בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה גוברת ומתעצמת של מיזוגים ורכישות בשוקי ההון העולמיים. תהליכים אלה מתרחשים בתדירות גבוהה, הן בארה"ב והן באירופה, כאשר היקפי העסקות ממשיכים לשבור שיאים חדשים. עסקות מיזוגים ורכישות בהיקפים של עשרות מיליארדי דולרים שהיוו בעבר אירועים בולטים, אינן נחשבות כעת כחריגות ומתפרסמות כמעט מדי שבוע", מציינים סרגיי וסצ'ונוק ואביבית מנה-קליל במחלקת המחקר של בית ההשקעות CIBC.

עורך דין דיויד כהן ממשרד טולצ'ינסקי שטרן-מרציאנו-בן צור-כהן ושות' מציין כי תעשיית ההון סיכון תרמה רבות לריבוי המיזוגים והרכישות. לקרנות רבות מכירת החברה שבה השקיעו היא אחת החלופות המרכזיות למימוש השקעתן ועל כן המכירה היא חלק מהאסטרטגיה הכללית שלהן.

עו"ד אורי ברק, אף הוא ממשרד טולצ'ינסקי, מוסיף כי אחד הגורמים שתורמים לפריחת תחום המיזוגים והרכישות בשנה האחרונה הוא העובדה שיש כסף זול במשק, בשל שערי הריבית הנמוכים בישראל ובארה"ב. בשוק הפיננסי יש עודפי נזילות כשבמקביל האטרקטיוויות להשקעה באפיקים הסולידיים המניבים תשואות נמוכות יורדת.

המספרים שמציגים ב-CIBC מראים כי ב-2006 גדל היקפן הכולל של עסקות M&A בארה"ב ואירופה בשיעור חד של 40% והגיע למספר דמיוני של 3.8 טריליון דולר. מגמה זו נשמרה גם ברבעון הראשון של 2007 שבו הסתכמו המיזוגים והרכישות ב-1.2 טריליון דולר.

ב-CIBC מציינים בין החברות בתחום הטכנולוגיה שעשויות להירכש גם את קומברס הישראלית. "מעורבות ההנהלה הקודמת של החברה בפרשת האופציות עשויה למצב את החברה כיעד לרכישה", הם כותבים.

רק מחצית מהעסקות מגיעות לקו הסיום

כהן וברק מביאים את הזווית הישראלית בתחום המיזוגים והרכישות מהכיוון של עורכי הדין שמטפלים בעסקות. "יש רגע מסוים שבו עסקה מקבלת חיים משלה, ואז כמעט שאי אפשר לעצור את התהליך", אומר כהן. עורכי דין במשרד טולצ'ינסקי טיפלו בכמה מיזוגים ורכישות בשנים האחרונות ובהם רכישת איווקס בידי טבע, רכישת מדקון על ידי מקסון מארה"ב ורכישה ממונפת של ויזיוניקס בידי צוות ההנהלה.

ברק מוסיף כי כשמדברים כיום על מיזוג, עבור חלק ניכר מהלקוחות הפרטנר הטבעי למיזוג הוא בחו"ל. לכימיה טובה בין הצדדים יש חשיבות גם במשא ומתן וגם בהצלחת המהלכים שלאחר החתימה על ההסכם. לדבריו, דווקא לישראלים יש יתרון, מכיוון שיש להם אופי שמתחבר להרבה תרבויות ומתגמש. כהן מספר כי ישנה פעילות רבה "בשטח" שבמרבית המקרים אינה מבשילה למזכר הבנות. ואולם גם לאחר השגת סיכום עקרוני, רק כמחצית מהעסקות למיזוגים ורכישות מגיעות לקו הסיום.

אמנם חברות מוכנות לשלם הרבה כסף על רכישה מתאימה, אבל אף לא חברה אחת מעוניינת לזרוק כסף. "לא מספיק שלחברת המטרה יהיה מוצר. צריך להראות גם מכירות ורווח. גם אם מדובר ברכישת טכנולוגיה, החברה הרוכשת תשלם פרמיה אם השוק כבר קיבל את הטכנולוגיה", אומר כהן.

ברק מציין כי במובנים רבים זוהי אותה עבודה מבחינת עורכי הדין, בין אם מדובר בעסקה קטנה של 10 מיליון דולר או עסקה של 100 מיליון דולר. עם זאת, היתרון לעסקה קטנה הוא שאם היא לא מצליחה, אין היא מטביעה את כל הספינה. לדבריו, לעתים מדובר בעבודה עם יזמים ומנהלים עם ניסיון שמכירים את התהליך ואינם צריכים הדרכה, ובמקרים אחרים מדובר בעסקות של יזמים קטנים שצריכים גם "ניהול" צמוד של עורכי הדין. לניסיון המצטבר של הצדדים יש השפעה משמעותית על אופי התהליך ועל הזמן שלוקח להשלימו.

לתזמון של העסקה יש חשיבות רבה, במיוחד כשמדובר בחברות ציבוריות שבהן מחיר המניה משמש בסיס להערכת שווי החברה ותנודתיות בשוק יכולה לשנות את כדאיות העסקה ולהפיל אותה. "יש לחברות חלון הזדמנויות ואסור שהוא יחלוף. הזמן הממוצע להשלמת עסקה הוא שלושה עד תשעה חודשים. שווקים תנודתיים משפיעים יותר על חברות ציבוריות, ובכלל, לחברות פרטיות קל יותר להשלים רכישות ומיזוגים. כך, למשל, יש עסקת מיזוג בין שתי חברות ציבוריות שלא ניתן להשלים אותה כבר שנתיים בגלל תנודתיות רבה במחיר המניה", אומר כהן.

האופק נראה מבטיח בעיני כהן וברק. "יש כעת במשרד ארבע חברות שבוחנות עסקות, אם כי הכל יכול להשתנות בן-לילה", אומר כהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?