מדוע זינק מחיר החיטה ב-30% בשלושה שבועות?

צמצום השטחים המיועדים לגידול חיטה, תנאי מזג האוויר הקיצוניים בארצות הברית ובאוסטליה והביקושים בסין - הורידו את מלאי החיטה העולמי לשפל של 26 שנה

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

מחיר החיטה זינק ב-30% תוך פחות מחודש, לשיא של 12 שנה. החיטה מהווה מרכיב משמעותי מעלות הקמח (90% בישראל) - ולכן העלייה הקיצונית במחירה, אם לא תיבלם, צפויה להשפיע כבר בעתיד הקרוב על מחירי הקמח והלחם בעולם. בישראל, מפקח משרד התעשייה והמסחר על מחירו של הלחם הבסיסי - כך שבפועל התייקרות הקמח תגרור עלייה במחירי סוגי הלחם הלא מפוקחים, כדי לפצות על ההפסדים שייווצרו ממכירת הלחם המפוקח.

התייקרות החיטה עומדת על סדר היום הגלובלי - והשאלה היא מה מזניק את מחירי החיטה. מומחים מציינים את השפל של 26 שנה במלאי החיטה העולמי, מה שמסביר מדוע נסק מחיר החיטה. ההתחממות הגלובלית שגורמת למזג אוויר קיצוני, צמצום התנובה, הצמיחה הכלכלית בסין שמלווה בגידול בצריכה של מוצרי מזון הנחשבים מערביים כגון חיטה - הם הגורמים העיקריים להידללות מלאי החיטה בעולם. גם כניסתן של קרנות גידור לתחום מוזכרת כגורם המשפיע על התנודתיות במחירי החוזים העתידיים על הסחורות.

אקלים בעייתי

כשמדברים על תוצרת חקלאית לא ניתן להתעלם מההתחממות הגלובלית המורגשת בשנים האחרונות. התנודות החריפות במזג האוויר מביאות לבצורות ולשיטפונות, שבוודאי לא מיטיבים עם היצע התבואות בעולם.

"היצואנית הגדולה בעולם של חיטה היא ארצות הברית, ואזורי הגידול העיקריים נמצאים במדינות קנזס ואוקלהומה. לאחר שבחורף האחרון קפאה האדמה באזור, לפני כשבוע שטפו גשמים עזים את האזור, הקרקע נהפכה בוצית - בלתי אפשרית לקציר", מסביר רון אייכל, אסטרטג ראשי לשווקים בינלאומיים בבית ההשקעות אי.בי.אי.

אייכל מפרט: "לפי הנתונים שפירסם משרד החקלאות האמריקאי, עד ל-10 ביוני נקצרו באוקלהומה רק 25% מהתפוקה הכוללת של העונה - לעומת 76% בשנה הקודמת (הממוצע של 5 השנים האחרונות - 45%).

במדינת קנזס קצרו עד כה רק 1% מהתפוקה, בהשוואה ל-13% בתקופה המקבילה ב-2006. הסיבות העיקריות לכך הן תנאי השטח הקשים והתקדמות ההבשלה של החיטה".

התמונה אינה שונה אצל יצרניות חיטה נוספות. התחזיות האופטימיות באוסטרליה לחורף טוב התפוגגו עם הבצורת שגרמה לאובדן שטחי גידול, בהם חיטה. גם מדינות במזרח אירופה המגדלות תבואות הודיעו כי תפוקת החיטה השנה תהיה נמוכה מהצפוי.

ביקושים מסין

העלייה הגלובלית ברמת החיים מובילה לצריכה מוגברת של מזון, מה שמשפיע על מחירי התבואות. ביקושים גבוהים נרשמים מכיוונן של המדינות המתפתחות, בעיקר סין. התיעוש המואץ במדינה המאוכלסת בעולם, שמלווה במעבר תושבים מאזורי הכפר לערים, תורמים לצמצום המגזר החקלאי - כלומר להקטנת ההיצע של תוצרת חקלאית.

גדעון בן-נון, מנכ"ל שקל-אג'יו, ניהול סיכונים להחלטות פיננסיות מקבוצת שקל, אומר כי במשך שנים סיפקה סין כמעט את כל תצרוכת המזון שלה. ואולם בשנים האחרונות גרמה הצמיחה הכלכלית המואצת להגדלת הביקוש ולהקטנת ההיצע - מצב המאלץ את סין לייבא כמויות גדולות של תוצרת חקלאית. "הבעיה בסין היא חוסר השקיפות לגבי מלאי הסחורות. היו מקרים שרמת המלאי שפורסמה לא תאמה את המלאי בפועל. הם נזקקו ליבוא שהקפיץ את מחיר הסחורה", מסביר בן-נון.

מקור חלופי לאנרגיה

המגמה הסביבתית והתייקרות הנפט ומוצרי הדלק מהוות תמריץ לשימוש באתנול - תחליף טבעי לדלק המיוצר בין השאר מתירס, סויה וסוכר - כמועמד המוביל להחליף את הבנזין כמקור אנרגיה. התוצאה - הביקוש לאתנול גדל בהתמדה. החיטה אמנם לא משמשת מקור לאתנול, אבל כשהביקוש לתירס מזנק והמחיר שלו בשמים - הביקוש והמחיר של המוצר התחליפי, חיטה, עולים. בנוסף, ניכרת העדפה לייעד שטחים לגידול תירס, שבאים על חשבון גידולים אחרים, כמו כותנה וחיטה.

"בשוק החוזים פועלים לא מעט ספקולנטים שמזיזים את המחירים. אם הם מעריכים שתחול עלייה במחירו של מוצר מסוים, הם קונים הרבה חוזים והמחיר עולה עוד יותר. המגדלים מחליטים כל תקופה מחדש על המוצרים שיגדלו. מגדל שמבחין בהתייקרות התירס, יגדיל את שטחי המזרע של גידול זה - על חשבון מוצרים אחרים", מוסיף בן-נון.

לא רק השימוש הגובר באתנול מביא לעלייה במחירים של גידולים חקלאיים. לדברי בן-נון, באירופה - שם רוב המכוניות מונעות בדיזל (סולר) - התחליף הירוק המקובל הוא הביו-דיזל. מדובר בדיזל המועשר בשמנים מהצומח, במטרה להפוך אותו לפחות מזהם. השמנים מופקים מסויה, קוקוס, תירס - וגם מחיטה.

מתאם חיובי לאינפלציה

"אחת הסיבות העיקריות לכך שמנהלי השקעות סוחרים גם בחוזים עתידיים על סחורות, היא המתאם החיובי עם הלחצים האינפלציוניים", אומר רוי רגב יו"ר קסם תעודות סל. לדבריו, משקיע הרוכש חוזים עתידיים מגדר עצמו בפני עליות מחירים; מדד המחירים מורכב בין השאר ממוצרי אנרגיה, תשומות לבינוי, מתכות ותבואות - והתייקרות הסל לצרכן גוררת לחצים אינפלציוניים.

רגב אינו סבור כי העלייה שנרשמה במחירי החיטה והסחורות תביא בהכרח להאצת האינפלציה: "לא ניתן לדעת אם ההתייקרות תבוא לידי ביטוי באינפלציה. כבר ראינו עלייה רצינית במחירי הסחורות, במחירי הנפט בפרט, אבל לא היתה עליית מחירים כוללת. הסיבה לכך היא כוח עבודה זול מכיוון המזרח, שידע לספק מוצרים זולים - למרות התייקרות חומרי הגלם".

"אי אפשר לשקם תבואה שנהרסה - ולכן גם רמות המחירים יישארו גבוהות", מסביר אייכל ומדגיש כי אין חשש מעלייה כללית ברמת המחירים במדינת ישראל. "בעולם מפותח רגישות המגזר העסקי למחירי התבואה נמוכה. לכן, מחירי הסחורות החקלאיות לא משפיעים על המניות של חברות מסחריות שאינן קשורות למזון - רוב החברות לא צפויות להעלות את מחירי המוצרים", מסכם אייכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר