ח"כ אבשלום וילן: הפרטת פי גלילות - מסירה נוספת של נכסי המדינה לאוליגרכים

וילן בדיון בוועדת הכלכלה: "המדינה מרכזת הון ונכסים פיננסיים בידי 15 משפחות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הפרטת פי גלילות מהווה מסירה נוספת של נכסי המדינה לאוליגרכים; ההפרטה של פי גלילות ומכירתה לחברת דלק תקבע את חלוקת שוק הדלק ל-3 חברות גדולות - פז, דלק וסונול - ותמנע את התחרות הרצויה. מדהים כי לא ניתנה הנחייה במכרז ליצור אפליה מתקנת לטובת חברות קטנות ובינוניות - כך טען אתמול ח"כ אבשלום וילן (מרצ) בדיון שיזם בוועדת הכלכלה על הפרטת פי גלילות.

"אנחנו הופכים לרוסיה וזו הולכת להיות מדינת אוליגרכים. המדינה מרכזת הון ונכסים פיננסיים בידי 15 משפחות" קרא וילן.

ח"כ יורם מרציאנו (עבודה) אמר "אם תרים את קולך יחסלו אותך. אני מציע לכולם להיזהר מזה מאוד, כי היו מקרים בהם פוליטיקאים הרימו קול זעקה ומיד פגעו בהם בכל מיני כתבות בעיתון. יש להיזהר מהשילוב של הון שלטון ועיתון".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה כחלון (ליכוד), קרא לממשלה לפעול לעידוד תחרות במשק הדלק ולמניעת ריכוזם של נכסים ושל פעילויות בידיהם של בודדים.

כחלון הודיע בשם הוועדה כי אם תמצא בעייתיות בנושא התחרות בשוק הדלק, תפעיל הרשות להגבלים עסקיים את סמכויותיה לאשר או להתנגד למיזוג, או לאשרו בתנאים שיבטיחו את התחרות בשוק הדלק.

הוועדה המליצה לממשלה לבחון את פתיחתו של מסוף ביל"ו, לצורך יצירת חלופה לניפוקי בנזין וסולר גם לחברות הקטנות והבינוניות, על מנת שיוכלו להתחרות במתקני פי גלילות שנרכשו על ידי חברת דלק. בכך, תימנע תלותם ותתאפשר תחרות נאותה על מחירי הדלקים והסולר, לטובת הצרכנים.

מנהל יחידת ההפרטה ברשות החברות הממשלתיות, מאיר שמרה, הודיע כי התהליכים להפרטת פי גלילות עדיין לא הסתיימו, כיוון שנדרש אישור של הרשות להגבלים עסקיים.

בשונה מהפרטה רגילה בה מוכרים את אחזקות מדינה, במקרה זה המדינה שותפה רק ב-50%. החלק הנותר שייך לחברות הדלק. בית הדין דחה את עתירת חברת דור אלון ואיפשר לכל חברות הדלק להתמודד.

עוזי אלאלוף, כלכלן ברשות להגבלים עסקיים, אמר כי "לנו חשוב היה לפרק את שיתוף הפעולה בין פז, דלק וסונול. היה חשש גם לפשיטת רגל של מסוף אשדוד. תיאורטית, באפשרותנו לעצור את העסקה. הרשות להגבלים עסקיים חוששת מפגיעה משמעותית בתחרות".

עו"ד יעקב פרידגוט, דירקטור בחברת דלק, אמר כי "במידה שרצו להגביר תחרות, אז היה צריך לאפשר לחברות הדלק להתמודד גם על בתי הזיקוק בחיפה. התחרות היחידה בבתי הזיקוק היא ביבוא ולשם יבוא צריכים מתקנים".

"למעשה, במכרז התמודדו חברות הדלק מול חברות נדל"ן. השקענו 800 מיליון שקל רק בגלל מתקני הניפוק ולא בעבור נדל"ן. השווי הנדל"ני של השטח עומד על פחות מחצי מהשקעתנו", הדגיש פרידגוט.

שופט בית המשפט העליון בדימוס, תיאודור אור, ששימש חבר הועדה המשותפת למכירת פי גלילות ציין כי "לדעתי, לאחר שהמכרז בוצע ויש זוכה, אין זה מתקבל על הדעת לבוא ולערער היום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים