הקיבוצים והמושבים הודיעו על מכירת מניות תנובה: 75% מהמניות יימכרו לקבוצת איפקס-מאיר שמיר

21.5% מהמניות יימכרו ל"תאגיד ההתיישבותי" ו-3.5% יישארו בידי הקיבוצים

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

620 קיבוצים ומושבים הודיעו לתנובה על כוונתם למכור את אחזקותיהם בתאגיד, כמתחייב מהחלטת אסיפת בעלי המניות למכור את השליטה בתאגיד לאיפקס, אשר צירפה אליה את מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר.

ניתוח הנתונים מעלה כי למעלה מ-40% מאחזקות הקיבוצים (בבעלותם 52% ממניות תנובה) יימכרו ל"גרעין ההתיישבותי" שהקימו 7 תאגידים אזוריים, בהנהגת התאגיד האזורי "גרנות", ולא ימכרו את אחזקותיהם לקבוצת השליטה.

"גרנות", התאגיד הכלכלי האזורי הגדול ביותר של הקיבוצים, ירכוש מ-41 הקיבוצים החברים בו 6.5% ממניותיהם בתנובה, בעוד שיתר 6 התאגידים האזוריים ירכשו ביחד כ-15% ממניות תנובה.

מניות תנובה יימכרו לקבוצת השליטה ולתאגידים הכלכליים האזוריים לפי שווי חברה של 1.025 מיליארד דולר. לשם כך יצטרכו התאגידים האזוריים לגייס מימון בהיקף של כ-220 מיליון דולר וקבוצת איפקס-שמיר כ-805 מיליון דולר.

"הגרעין ההתיישבותי" הוקם במטרה לשמר את כוחם ולייצג את האינטרסים של החקלאים המשווקים לתנובה - ובמיוחד יצרני החלב. בקרב ראשי "הגרעין ההתיישבותי" הובע סיפוק רב מהיקף ההיענות בקיבוצים להקמת הגרעין.

גורמים בארגונים האזוריים העריכו כי היקף ההיענות להצעת הרכש שלהם למניות תנובה יסתכם בסופו של דבר ביותר מ-25%, מה שיחייב אותם לדילול האחזקות. זאת, כדי לא להגיע - ביחד עם הנשארים האחרים - להיקף אחזקה של יותר מ-25%, כי אז תבוטל אופציית הפוט שהוענקה לנשארים בתנובה על ידי קבוצת השליטה.

מאידך, כבר עתה ברור שבידי "הגרעין ההתיישבותי" יותר מאחזקת המינימום הדרושה לקבלת זכויות מיעוט (20%) בתנובה, שבשליטת איפקס-שמיר.

המכירה בפועל של מניות תנובה לקבוצת השליטה ולתאגידים האזוריים תתקיים, לפי החלטת ועידת תנובה, 45 יום לאחר הקלוזינג. הקלוזינג נקבע ל-30 בנובמבר 2007. עד אז צריכה תנובה לקבל את כל האישורים הדרושים לקיום העסקה, בהם אישור רשם האגודות השיתופיות, אישור רשות ההגבלים, אישור רשות המסים ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"