בקרוב בוש יבקש ערבויות מאולמרט

בלי ששמנו לב התהפכו היוצרות: הענק האמריקאי שקע לא רק בבוץ העירקי אלא גם בחובות. ישראל, לעומת זאת, אמנם מתבוססת עדיין ברפש, אך לפחות מתחילה לצאת מהמינוס

עדו קאליר
עדו קאליר
עדו קאליר
עדו קאליר

בין כל קולות הבכי והנהי על נפילת שער הדולר נפקד מקומו של קול אחד. זה ששואל איך זה שזה קרה רק עכשיו, ולא לפני שנתיים?

לפני כעשר שנים, ב-96', היה הגירעון המסחרי לנפש בישראל בדיוק כפול מזה האמריקאי: היבוא לנפש בישראל היה גבוה בכמעט 1,500 דולר מהיצוא, בעוד בארה"ב היה הפער כ-750 דולר לנפש בלבד. באותם ימים עמד ראש הממשלה נתניהו והבטיח לקונגרס האמריקאי שעוד מעט לא נזדקק לסיוע האזרחי שלהם. אז זה נשמע מופרך. כיום זה נראה מובן.

עשר שנים חלפו והיוצרות התהפכו. הגירעון המסחרי הישראלי הכולל נעלם. במונחי גירעון ללא יהלומים הוא צנח למחצית. האמריקאי הממוצע, זה שאביו קנה רק Made in USA , חוגג - ושוקע במינוס, ובתוך כך צובר חובות עתק לסין, יפאן וגרמניה. ב-2007 צפוי הגירעון המסחרי לנפש בישראל להגיע ל-800 דולר - כמעט חצי מלפני עשור. האמריקאים, לעומת זאת, הציגו בשנה החולפת גירעון מסחרי מפחיד של לא פחות מ-3,000 דולר לנפש.לפני שנים רווחה בישראל האמירה שכל תינוק בישראל נולד עם חוב. בתחילת שנות ה-90 הגיע החוב לנפש בישראל לשיא של 25 אלף דולר. לפי הנתונים העדכניים, התאומים שלי - עוד לא בני שנה - "חייבים" כל אחד "רק" 21 אלף דולר. הרבה? אולי. אבל הרבה פחות מה"מתנה" שהעניק ממשל בוש לכל תינוק אמריקאי. כי באמריקה הכל בגדול. לפני 15 שנה היה החוב לנפש בארה"ב פחות מ-10,000 דולר. לו היו ילדי אמריקאים, הם היו במינוס של 29,400 דולר כבר ביום לידתם.

יתר על כן, לפי נתוני המחקר אין סימנים לשינוי המגמה. אז נכון שהסיכויים שבקרוב בוש יבקש ערבויות מאולמרט עדיין נמוכים, אבל ביום העצמאות ה-59 של מדינת ישראל מסתמן והולך כי דיסניוורלד ומכירות סוף העונה בבלומינגדיילס עוד יכולים להיות אטרקטיוויים יותר מתמיד ל"שרוליק" והשקל שלו.

וליצואנים נזכיר שהיורו גבוה מתמיד, וכששער הדולר יורד, הין והיואן עולים, ואיתם כדאיות היצוא, והעיקר - שכללי המשחק השתנו בעשור האחרון, ושלחופש ולהשתחררות מכבלי הרגולציה יש מחיר. בנק ישראל, גם אם היה רוצה בכל מאודו לסייע להם, נמצא בנבצרות תמידית, קצרה ידו מלהטות את גלי הכלכלה. אם עצמאות פירושה חופש, אז "חופשי זה לגמרי לבד".

הכותב הוא חוקר בבית הספר למינהל עסקים במכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר