לוקליזציה במקום גלובליזציה

אי שיתופו של "האזרח הפשוט" בפירות הצמיחה והשגשוג עלול להביא לשינוים פוליטיים דרסטיים וכן לפרוטקציוניזם, שיפגעו בסופו של דבר באפשרות לצמוח ולשפר את רמת החיים

ליאו ליידרמן
ליאו ליידרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאו ליידרמן
ליאו ליידרמן

במקביל למומנטום הנוכחי של צמיחה מהירה בכלכלת ישראל, מתחזקת מגמה של אי שקט חברתי ואי שקט ביחסי העבודה. סביר מאוד לטעון שמגמות אלה הושפעו, בין היתר, מהגידול בפערים בחלוקת ההכנסות והעושר בקרב האוכלוסייה, ומהגידול המדאיג במספר העניים.

אזור אמריקה הלטינית הוא דוגמה ברורה למגמות אלה. אמנם מדינות כגון צ'ילה מנסות לעבור למודל סוציאל-דמוקרטי נוסח אירופה, אך במקומות אחרים (למשל, בוונצואלה של הוגו צ'אבס) מתפשטים משטרים פופוליסטיים. רבים המקרים המצביעים על עלייתה של הלאומנות הכלכלית, הבאה לידי ביטוי, למשל, בהלאמה חד-צדדית של נכסים או חברות מקומיות שהופרטו קודם לכן (דוגמת בוליוויה).

מגמת "הלוקליזציה" משתקפת, למשל, בנטייה ההולכת וגוברת בקרב הפוליטיקאים בצ'כיה ובפולין, לדחות ככל האפשר את מועד הצטרפותן ליורו. כמו כן, מתברר שהמושג "אירופה" כמעט שלא מופיע בנאומים במערכת הבחירות בצרפת. גם בארה"ב גברו הקולות בעד מדיניות של הגנת הייצור המקומי מול זו של סין ומדינות אסיה אחרות.

ניתוח הגידול בפערי ההכנסות במונחי התמורות היחסיות לשני גורמי הייצור הכלכליים - הון ועבודה - מצביע על כך שגידול זה אינו תופעה זמנית, אלא משקף מגמות של כמעט שני העשורים האחרונים. תהליך הגלובליזציה יצר למעשה, במישרין ובעקיפין, שוק עבודה גלובלי. עם הכניסה בפועל של עובדים מסין, הודו ומשקים מתפתחים אחרים לשוק העבודה הגלובלי בעשור האחרון, חלה למעשה הכפלה של כוח העבודה העולמי הפחות מיומן. כתוצאה מכך, ירדה התמורה לעובדים אלה במערב, ועלו התמורות להון ולעובדים המיומנים.

יוצא אם כן, שעל רקע הגלובליזציה הורע מצבן היחסי של קבוצות גדולות של עובדים במערב, דבר שתרם במדינות שונות לאי-שקט ולתמורות פוליטיות. ברמת המקרו, קיים הסיכון שאי שיתופו של "האזרח הפשוט" בפירות הצמיחה והשגשוג עלול להביא לשינוים פוליטיים דרסטיים וכן לפרוטקציוניזם, שיפגעו בסופו של דבר באפשרות לצמוח ולשפר את רמת החיים.

הדרך להתמודד עם הסיכון הזה היא לא בשלילת תהליכי הגלובליזציה, אלא בליווי תהליכים אלה במדיניות פיסקלית המציבה יעדים מתאימים בתחום החברתי ובתחום חלוקת ההכנסות והרכוש. גם למערכת החינוך תפקיד מכריע בהבטחת שוויון הזדמנויות.

עניינים אלה הם בלב תחום המימון הציבורי ושל המדיניות הפיסקלית. מדיניות זו היא האחראית לקביעת הרכב ההוצאות וההכנסות של הממשלה, כולל מערכת המסים. רצוי מאוד שלקראת תחילתו של הוויכוח והדיון הציבורי סביב תקציב המדינה ל-2008 תהיה מודעות לעובדות ולמגמות לעיל. נראה לי שלא כדאי לדחות את הדיון הזה לקיץ - שעלול להיות חם גם ביחסי העבודה.

הכותב הוא היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"