התחרות מחייבת אפליה לטובה של הבנקים הקטנים

האם עלינו להמתין ליד הנעלמה במקום לנקוט מיד בכמה מהלכים לשינוי מבנה המערכת הבנקאית ולתיקון הליקויים הבסיסיים שלה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ייקור תעריפי העמלות נתפס בציבור כמהלך כוחני, שנסמך על מעמדם המונופוליסטי של הבנקים הגדולים ועל חוסר האונים של הלקוחות. לפיכך הוא הכשיר את הקרקע למהלך נגדי. ועדת החקירה הפרלמנטרית לנושא העמלות והצעות החוק להצרת צעדי הבנקים היו תגובה טבעית לשנים ארוכות שבהן המערכת היתה ריכוזית ולא-תחרותית - דבר שפגע ברווחת הציבור. השאלה היא אם ניסיונם של המחוקקים להתערב נקודתית בפעילות הבנקאית יחזק את כושר המיקוח של הצרכן מול המערכת האדירה העומדת מולו.

מבחינות רבות, האופציה "הטבעית" והמועדפת לטיפול במצב זה היא מיזוגים ורכישות בין הבנקים לבין עצמם. אך האם עלינו להמתין ליד הנעלמה במקום לנקוט מיד בכמה מהלכים לשינוי מבנה המערכת ולתיקון הליקויים הבסיסיים שלה? לדעתי, התשובה ברורה: נדרשת מעורבות רגולטורית מיידית להגברת התחרות במערכת.

יש דוגמאות רבות למעורבות מוצלחת מסוג זה. אחת מהן היא תחום הטלפוניה, שלא היה מתפתח לשוק תחרותי ללא מעורבות פעילה של הרשויות - שיצרו תנאים לתחרות באמצעות ההקלות שנתנו לשחקנים החזקים פחות. מעורבות כזו נדרשת גם בבנקאות.

הענקת הרישיונות לבנקים בתחום הייעוץ הפנסיוני היא הזדמנות טובה לכך. אמנם, הבנקים הגדולים טוענים שהפריסה הסניפית של הבנקים הקטנים והבינוניים מצומצמת, והדבר עלול לפגוע בתושבי הפריפריה. אך הממונה על שוק ההון התחייב בפני כי אם הבנקים הקטנים והבינוניים לא יספקו את הביקוש הנדרש, הוא יאפשר לבנקים הגדולים להיכנס לשוק. לפיכך, אין בתהליך זה סכנה לציבור.

להערכתי, המגבלה על כניסת הבנקים הגדולים לשוק הייעוץ הפנסיוני דרושה לשנתיים בלבד. מהלך כזה לא יפגע באופן ניכר בבנקים הגדולים, אבל יגדיל את כושר התחרות של יתר הבנקים.

לאחר הצעד הראשון בתחום הפנסיה, על הרגולטורים להמשיך ולנקוט בצעדים נוספים לעידוד השינוי בענף הבנקאות - הן בריסון הבנקים הגדולים והן בעידוד הבנקים הקטנים והבינוניים. בין השאר, עליהם להביא לכך שהבנקים הגדולים ייאלצו למכור את אחזקותיהם בבנקים קטנים. בנוסף יש לאפשר לבנקים הקטנים והבינוניים תשתיות משותפות, ולסייע להם בהפניית משאבים לתחום השיווק, פיתוח המוצרים והשירותים וגיוס לקוחות.

אם נצעד לפי המתווה הזה, נצליח בתוך שנים מעטות לתקן את עיוותי המערכת הבנקאית ולהעמיד בפני הלקוחות אלטרנטיוות ראויות לניהול פעילותם הפיננסית. מהלך כזה ממילא ייתר את ההתעסקות הנקודתית בתחום העמלות והמחירים: כוחות השוק המאוזנים הם שיגרמו להפחתת תעריפי העמלות והריבית ולשיפור כללי במעמד הצרכן ובכושר המיקוח שלו.

ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה) שימש בעבר נשיא אוניברסיטת בן גוריון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"