רוצים דיווידנדים?

מיהן 10 המניות המנצחות במדד ת"א 25, על פי פרמטרים של תשואת דיווידנד ועקביות החלוקה? הסתכלו על הפועלים, אפריקה, אי.די.בי וגזית

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

השקעה מוצלחת במניות אינה משתקפת רק בעלייה בתשואת המניה אלא גם בחלוקת דיווידנדים. למשקיע שמחזיק במניות שמשלמות דיווידנדים גבוהים יהיה קל יותר "לספוג" דשדוש במחיר המניה למרות תוצאות כספיות טובות. גם בישראל הכירה הבורסה בחשיבות ההשקעה בחברות שמחלקות דיווידנדים. באמצע 2006 השיקה הבורסה את מדד תל-דיב 20 שמורכב מ-20 המניות בעלות תשואת הדיווידנד הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות.

למקום הראשון הגיעה מניית בנק הפועלים. לבנק מדיניות דיווידנד מוצהרת לפיה מחצית מהרווח הנקי יחולק בכל רבעון. בבינלאומי מציינים כי בפועלים יש "שילוב מנצח של עקביות גבוהה בחלוקה ותשואות דיווידנד יפות מדי שנה, כולל ב-2001 ו-2002 שבהן נפל מחיר המניה ב-50% במצטבר". תשואת הדיווידנד השנתית הממוצעת ב-2001-2006 היתה 5.5% וב-2006 לבדה - 6.8%.

המצטיינת השנייה היא מניית אפריקה ישראל, "עקב מחויבות רבה לחלוקת דיווידנדים ותשואות דיווידנדים יפות וזאת מבלי להכריז על מדיניות דיווידנד פורמלית". אלעד ואליס מציינים כי קיימת שונות גבוהה יחסית בתשואות הדיווידנד שחילקה החברה שבשליטת לב לבייב לאורך השנים. ב-2001-2006 היה ממוצע תשואת הדיווידנד 5.7% לשנה בעוד שב-2006 היתה התשואה 1.8% בלבד.

את המקום השלישי מאיישת אי.די.בי אחזקות. "החברה מספקת תשואות דיווידנד פנומנליות בשנים האחרונות ללא מדיניות דיווידנד פורמלית", כותבים בבינלאומי. ב-2006 התקרבה תשואת הדיווידנד של אי.די.בי אחזקות ל-20% כשבשנים הקשות של תחילת העשור לא חולקו כלל דיווידנדים. התשואה השנתית הממוצעת ב-2001-2006 היתה 11.8%.

את גזית גלוב מכנים אלעד ואליס "השקעה בטוחה יחסית עקב מחויבותה יוצאת הדופן של החברה לחלוקת דיווידנדים לבעלי המניות. המחויבות באה לידי ביטוי במדיניות דיווידנד רשמית המבטיחה חלוקה על בסיס רבעוני, בעקביות גבוהה ובשונות נמוכה של סכומי הדיווידנד". עם זאת, מה שפוגע באטרקטיוויות של גזית גלוב הוא תשואות דיווידנד נמוכות יחסית כשהתשואה השנתית הממוצעת ב-2001-2006 היתה 3.9%.

את החמישייה המובילה סוגרת מניית אי.די.בי פיתוח (החברה הבת של אי.די.בי אחזקות). בבינלאומי כותבים כי המניה אמנם השיגה תשואת דיווידנד שנתית ממוצעת של 10.3% ב-2001-2006. ואולם "ללא מדיניות דיווידנד פורמלית ועם שונות תשואת דיווידנד גבוהה מדובר במניית דיווידנד לחובבי הסיכון".

-

תשואת דיווידנד

תשלום הדיווידנד השנתי כשהוא מחולק למחיר המניה. לדוגמה: מניה שנסחרת ב-20 דולר ומחלקת חצי דולר בשנה כדיווידנד מייצרת תשואת דיווידנד של 2.5%

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?