המעו"ף: אם המחזורים יירדו - גם השוק יירד

מדדי היתר נראים פחות טוב וחזרה למסלול העליות נראית עכשיו כמו אפשרות רחוקה

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירון שקדי
ירון שקדי

יותר מדי מילים אודות הירידות של השבוע האחרון נשפכו במדורים הפיננסים. יותר מידי מילים ופחות "תמונות" על מנת לתאר את המצב הרגיש שבו נמצא הכפר הגלובלי שלנו. על מנת ליישר קו עם בקשות הקוראים, נשווה בין האירועים האחרונים המתרחשים מעבר לים, לבין מה שקרה לפני קצת פחות משנה כאשר סקטור ה-BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין) קרס למשך כמה שבועות.

הירידות האחרונות בבורסת שנחאי ובשאר העולם, מקורן דווקא במשקיע ממוצע, שמהווה את מרבית נפח המסחר בשווקים. ההבדל בין המשקיע המקצוען למשקיע הממוצע, מקורו בניסיון בשוק ההון ולמידת לקח מאירועים דומים שהתרחשו בעבר. למשקיע הממוצע יש "רגלים קרות וידיים רועדות" וכאשר מתחילה פאניקה בשוק המניות, הרוב המוחלט אינו יודע כיצד לתפקד. לכן לא מעט קולות מדברים על כך שהמשבר הנוכחי טרם הסתיים.

המשותף לשני האירועים שציינו, הוא שהתנהגות המדדים בעולם זהה כמעט לחלוטין - אז והיום.

בגרף מדד דאו ג'ונס העולמי ניתן להבחין בעוצמה שליוותה את הירידות, אז כמו גם היום, (מלבנים כחול ואדום) - ירידות חזקות של כ 8% תוך חמישה ימי מסחר. לאחר מכן, תיקן המדד כשליש ממה שירד, ואז המשיך לרדת עד שנעצר בירידות של 13%. האם דפוס ההתנהגות ימשיך להיות זהה? קשה לומר, אבל בשורה התחתונה ההמלצה הטכנית גורסת כי צריך להמשיך להיות זהירים. הפרמטרים הדוביים שולטים כרגע וצריך לתת להם זמן לפני שיחזרו להיום שוריים.

לעומת בורסות העולם, שירדו בממוצע בכ-8% (בורסות המזרח ירדו ב-10% בממוצע), הרי שהבורסה המקומית בתל אביב דווקא ירדה בשיעור נמוך יחסית.

בהתחשב בכך שגם ישראל נחשבת חברה בגוש המדינות המתפתחות, הרי שהירידות אצלנו הגיעו ל6% בממוצע. מחסום 1,000 הנקודות עשה את העבודה כראוי, שכן המשקיעים חוששים תמיד ממספרים עגולים, על אחת כמה וכמה כאשר המדד מגיע לאזור המילניום הראשון.

גרף המעו"ף מראה קו מגמה עולה, שנחצה אמנם כלפי מטה ביום המסחר ב-5.3, נסגר באותו יום על הקו עצמו. לקו חשיבות מכרעת לקראת הבאות, שכן אם המדד ישבור את הקו כלפי מטה באופן מוחלט, הרי שהמגמה של הטווח הבינוני תתחלף לירידות והיעד עשוי להגיע להיות באזור 910-900 נקודות.

ההמלצה הכי טובה כרגע, היא להיות מאוד קשובים למחזורי המסחר, שכן אם אלו יהיו נמוכים יותר בימי העליות מאשר בימי הירידות - הרי שכל יום שבו המדד יעלה, הוא בבחינת תיקון בלבד לירידות של השבוע האחרון והמשמעות היא שהמשבר האחרון טרם חלף.

התמונה קצת פחות ורודה במדדי היתר למיניהם, שבירידות האחרונות איפסו למעשה את כל התשואה שרשמו מתחילת 2007.

הירידות במדד היתר 30, הנראה כאן בגרף, לוו במחזורי מסחר גבוהים במיוחד שאותתו על יציאה של כסף ממניות השורה השנייה. אנחנו צופים כרגע דפוס של מעבר/יציאה של כסף ממניות היתר לטובת מניות השורה הראשונה (ובראשם מניות הפיננסים), מאחר שזהו דפוס ההתנהגות האופייני לעת כזו לאותם משקיעים בעלי רגלים קרות וידיים רועדות שציינו בתחילת המאמר.

התנהגות הפוכה אגב, ראינו לפני כמה חודשים, כאשר היה מעבר של כסף מהמניות הכבדות לטובת הקטנות. כלומר, כאשר המגמה עולה, המשקיעים מרגישים נוח להשקיע במניות הקטנות, שכן לדעתם שם תתקבל תשואה עודפת על פני המניות הכבדות (מה שאכן קרה בשעתו) - אולם כאשר המגמה מתערערת וירידות חדות פוקדות את מניות השורה השנייה, המשקיעים חוששים להפסיד ולכן מעדיפים להעביר את הכסף לאחזקות בטוחות יותר. מן הסתם, דפוס התנהגות שכזה מראה כי חזרה למסלול עליות עדיין רחוק בשלב זה.

תמיכה למדד היתר 30 קיימת באזור 600 הנקודות ולאחריה באזור 580 הנקודות.

הכותב הוא מנהל חדר מסחר בחברת קואטרו שוקי הון. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה