אנג'ל על עידן עופר: "מעולם לא רבנו ומעולם לא כעסנו אחד על השני. זו אהבה הדדית גדולה"

הפרישה מראשות דירקטוריון צים פינתה לאודי אנג'ל, שותף ובן משפחה בפועל של האחים עופר, קצת זמן להתמקד בהשקעות ההיי-טק של המשפחה, בכניסה לערוץ 2 ובפרויקט הפרטי שלו: הופעה בתוכנית "רוקדים עם כוכבים"; על רשת הוא אומר: "הרעיון הוא להגיע לאחזקות סביב 51% ברשת

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

אודי אנג'ל משייט בטבעיות בין כמה עולמות: איש עסקים מהיר תנועה, וכשצריך גם מחויט ("90% מהזמן אני עם טי שירט וג'ינס"), איש של מסעדות טובות מחוץ לשעות העבודה, חובב ספורט (מכבי חיפה בכדורגל, מכבי תל אביב בכדורסל) בסופי שבוע וספורטאי חובב בזכות עצמו (טריאתלון). החיים שלו נראים כאילו נגזרו מאגדה, שרק עננות דאגה קלות מרחפות בה ונמוגות מבלי להותיר קמט דאגה על מצחו של הגיבור בעל פני הנער. הנישואים לבתו של המיליארדר יולי עופר לא עלו יפה, אך הם הסתיימו ללא כעס, כאשר הגרוש נותר בן בית ושותף עסקי אהוב על כל בני המשפחה הגדולה והעשירה גם לאחר שנישא מחדש.

לא תמצאו את אנג'ל מגיע בשמונה בבוקר למשרד כדי לתקתק פגישות וישיבות, או מנהל דיונים ליליים בענייני מיזוגים ורכישות. טווח השעות שהוא מקדיש לעבודה הוא כזה שלא יפריע לו בענייניו האחרים. וזה לא מכיוון שיש לו הרבה כסף; ניהול הזמן של אנג'ל פשוט לוקח בחשבון דברים אחרים, שנופלים בקטגוריה של תרבות אישית. הוא נראה תמיד כאילו חזר כרגע מחופשת סקי, נינוח ומחייך, מישיר מבט ומשרה קסם על בן שיחו, יהיה מי שיהיה.

אנג'ל ועולמות הבידור והאמנות מסתדרים היטב. באחרונה רכש יחד עם סמי עופר 41% ממניות רשת, זכיינית ערוץ 2, וכבר יש לו תוכניות לנער אותה ולהכניס בה תכנים חדשים. רק לפני שנה הוציא דיסק והפגין את כישוריו כזמר, וכבר הוא מנסה את כוחו בתחום חדש - ריקודים לטיניים וסלוניים. ביום ראשון אפשר יהיה לראות אותו בהופעת הבכורה שלו בריקוד, בתוכנית "רוקדים עם כוכבים". אנג'ל ירקוד עם אנה ארונוב, אחת הרקדניות המוצלחות שידעה התוכנית. מזמן כבר הפסיק לספור את שעות האימונים עם ארונוב על ריקוד הצ'ה-צ'ה. הוא עדיין לא מרוצה מהתוצאות, אבל מבחינתו, זו עוד התחלה חדשה ומרתקת. "החלטתי שאני רוצה ללמוד לרקוד בסטודיו באופן מסודר", הוא מדווח.

על קהילה ומשפחה

אנג'ל ישתתף בתוכנית שתשודר ביום ראשון הקרוב, והוא לא יהיה שם לבד. על רחבת הריקודים ינסו כוחם בטנגו, ואלס ורומבה חברי כנסת ושרים, כדורגלנים, מלכות יופי ושופטי התחרות עצמם. כולם ירקדו ויקבלו ניקוד משופטים אחרים, שיהיו בעצמם אחד הגימיקים של התוכנית. כל אלה יחליפו את המתחרים הרגילים, בתוכנית שתוקדש לילדי וראייטי.

"פעילות למען הקהילה תופסת נתח משמעותי מהעשייה היומיומית שלי", אומר אנג'ל. "אני מעדיף לא לפרט בכמה שעות מדובר, כדי שסמי לא יפטר אותי". סמי הוא סמי עופר, שותפו בחלקים שווים בחברת עופר אחזקת אוניות. דרך החברה הזו מבצע אנג'ל את כל הפעילות העסקית שלו, ובאמצעותה מחזיקים השניים בזכיינית רשת, בעופר ספנות, המתמחה ברכישה, מכירה והחכרה של אוניות, ובעופר תעופה - העוסקת בהחכרת מטוסים ובחברה לישראל. עופר מחזיק גם בשליטה ישירה בחברה לישראל, עם בנו עידן.

אנג'ל נקשר למשפחת עופר כשהיה נשוי לליאורה, בתו של אחיו של סמי, יולי. את השמועות על יחסים מתוחים, כביכול, עם עידן עופר, הוא דוחה: "אין בעולם העסקים הישראלי עוד מערכת יחסים כמו שיש לי עם עידן. מעולם לא כעסנו האחד על השני ומעולם לא רבנו. זו אהבה הדדית גדולה". עם הרבה חום ואהבה הוא מדבר גם על סמי עופר, שעל אף גילו המתקדם (85) עדיין מעורב ומוביל בכל צומת מהותי בחיי החברה, כולל ברכישת בתי הזיקוק בחיפה השבוע. "עם כל הניסיון והידע שלו, אנחנו לומדים ממנו דברים חדשים יום-יום", אומר אנג'ל.

כמי שמחזיק אישית בכ-6% ממניות החברה לישראל ומצוי בקשרים מצוינים עם בעליה, אנג'ל היה שותף להתמודדות על רכישת בז"ן מהמדינה. במכרז זכתה השבוע קבוצה בראשות החברה לישראל (80%) והמפעלים הפטרוכימיים (20%). אנג'ל מסתייג מלפרט את תוכניות החברה לישראל לגבי בז"ן, בנימוק שהוא שותף זוטר ביותר בתהליך, ושאת כל העניין מוביל עידן. על מה שהיה הוא אומר: "מבחינת המדינה, תהליך ההפרטה נעשה בצורה טובה. לחברה לישראל זו השקעה אסטרטגית טובה. היא תמיד רצתה להיות בתחום".

אנג'ל נראה מופתע כששואלים אותו אם החברה לא שילמה מחיר גבוה מדי עבור בתי הזיקוק. אחרי הכל, רק לפני פחות משנה מכרה החברה לישראל את חלקה בבז"ן לפי שווי חברה של כ-540 מיליון דולר, והשבוע רכשה את גרעין השליטה לפי שווי של 1.57 מיליארד דולר.

איך אפשר להרוויח על השקעה כל כך גדולה?

אנג'ל: "המחיר ששולם סביר. אני בטוח ביכולת של מנהלי החברה ושל עידן. תחום האנרגיה יגדל לממדים מאוד גדולים. זה לא ייגמר בהשקעה בבז"ן. אני סומך על עידן. תחום האנרגיה מאוד קרוב לחברה לישראל".

החברה לישראל מתכוונת לרכוש את המפעלים הפטרוכימיים או להיכנס כשותפה בהם? לרכוש או להקים תחנות דלק?

"אני מעריך שהם יידעו ליצור סינרגיה ביניהם. לגבי תחנות דלק, ישנה מגבלה של כמות תחנות שבז"ן תוכל להחזיק. בכל מקרה, עידן מוביל את כל מה שקשור לבז"ן מבחינת החברה לישראל".

גם עידן עופר אמר השבוע, שבשלב זה אין לו כוונה להפוך לבעל תחנות דלק. נראה שהמגבלה הרגולטורית על מספר התחנות הופכת את הנושא ללא מעניין מבחינתו. אולי המצב ישתנה והחברה לישראל תהפוך גם לבעלת שליטה בתחנות דלק, אחרי שהרגולציה תאפשר לה פריסה ארצית משמעותית יותר. בשלב זה היא צפויה להשקיע מאות רבות של מיליוני דולרים בשדרוג בז"ן.

יש לי חולשה לאתגרים

אנג'ל אמנם נולד בירושלים, ב-1950, אך זוכר בעיקר את ילדותו בחיפה, את המסלול היומי שעשה במעלה הירוק לבית הספר הריאלי. משם הגיע לשרת כקצין בחיל השריון. "צבא עשיתי הכי רציני בעולם, עם הטנקים במלחמת ההתשה וביום כיפור בחטיבה של אורי אור. אחר כך עשיתי הרבה מילואים", הוא משחזר.

כמו כל ילד טוב שהולך בתלם, חזר אנג'ל לחיפה ללימודים האקדמיים והשלים באוניברסיטה תואר ראשון בכלכלה וראיית חשבון. משם היתה הדרך קצרה לעבוד בקבוצת האחים עופר. "שם התחברתי למורי ורבי, המאמן העסקי הכי טוב בארץ, יולי עופר", הוא מפליג בשבחי חמו לשעבר.

גם היום, אחרי שהתחתן בשנית ועבר לגור בצהלה עם אשתו ענת, דוקטור לביוכימיה, שם הם מגדלים את שני ילדיהם בנוסף לשני ילדיו מנישואיו הראשונים - ולאחר שפנה לעסקים משלו כשהוא צמוד דווקא לסמי עופר - הוא ממשיך לפרגן ליולי. "הוא נתן לי המון. קיבלתי ממנו את כל הקרדיט שהייתי צריך, וכנראה לא איכזבתי אותו. עד היום הוא גם חבר וגם יועץ. אנחנו נפגשים המון".

לאנג'ל חולשה לאתגרים. קשה לו לסרב כשמציבים מול עיניו אתגר אישי, במיוחד אם הוא ספורטיווי. הוא אוהב לאתגר את עצמו כל פעם מחדש, למתוח את החבל עד הקצה. כך הוא הגיע לאהבה גדולה נוספת בחייו - הטריאתלון. "זה החל לפני 16 שנה. חבר אמר לי שיש ספורט חדש שנקרא טריאתלון. אמרתי לו, 'מתאים לי'. קנינו אופניים והתחלנו לשחות, לרוץ ולרכוב", הוא מספר. "מאז אני משתתף כל שנה בכמה תחרויות. אני מאוד אוהב ספורט הישגי, תחרות אישית שבה אתה עם עצמך. היכולת לגמור את התחרות היא הסיפוק הכי גדול".

סדר היום של אנג'ל עמוס, כשהמכנה המשותף של כל תחומי עיסוקו הוא השקעות נוספות. אין תחום שהוא לא דוחף לשינויים וצמיחה באמצעות הזרמה של עוד כספים. מקורביו אומרים שאת הונו הרב עשה בעסקי ספנות, עם כישרון מיוחד לזהות את העיתוי הנכון לבנות אונייה בזול כדי למכור אותה במחיר שיא. על בסיס הכישרון הזה הוא ממשיך לנהל את עופר ספנות, אף שזז הצדה בצים. את שותפו סמי לא צריך לשאול מנין כספו; הוא נחשב לאחד המיליארדרים שעשו הון רב בחו"ל, בעיקר באמצעות חברת שיט התענוגות רויאל קריביאן.

אנג'ל מתכוון להשקיע בתחום הספנות ברכישה והחכרה של אוניות חדשות. בתעופה הוא עומד בפני רכישת מטוסים נוספים של איירבוס ובואינג. בעופר היי-טק הוא מחפש השקעות כמעט בכל התחומים ומכל הגדלים. ברשת הוא רוצה להגדיל את אחזקותיו ולהיכנס לתחומי תוכן, כולל באינטרנט ובסלולר.

לא רץ למזג

אנג'ל מאמין בעבודת צוות ובמנהלים טובים, שעושים עבורו את העבודה ומשאירים לו את הפיקוח מלמעלה. מה שנשאר לו, אם כך, זה לנהל את הזמן כמעט רק על פי תחומי העניין שלו.

ברשת הגעת ל-41% מהמניות. מה התוכניות שלך לגביה?

"הרעיון הוא להגיע לאחזקות סביב 51%, על פי מגבלות הרגולציה. אני רואה בזה התחלה של כניסה לתחום התקשורת והמדיה. אני רוצה לפתח את התחום, אולי אפילו על הפלטפורמה של רשת. הכל ייעשה, כמובן, תחת המגבלות הרגולטוריות. אפשרות רכישה של חברות בנושאי תוכן וטכנולוגיה היא בהחלט אפשרית.

"אנחנו נמצאים בשלב של בדיקה מהותית של השאלה איפה אנחנו רוצים להיות בתחומי תוכן ומדיה, בקבוצת עופר וברשת. אנחנו לא בלחץ. יש הרבה רעיונות. כרגע אנחנו לא לגמרי מגובשים. אנחנו שומעים, מתייעצים ולומדים מניסיון של חברות אחרות בחו"ל, ואני מעריך שנתגבש בחודשים הקרובים".

איך אתה מעריך את הסיכויים למיזוג המדובר בין קשת לרשת?

"כרגע המיזוג לא על הפרק. אין מוכנות לעניין. אני יודע מה משמעות המיזוגים. זה תהליך מאוד קשה, שמצריך הסכמות של הנהלות ועובדים והרבה מאוד בגרות. כשזה לא קיים, מיזוגים רבים נכשלים.

"לתת הצהרה שמיזוג זה דבר נכון זה עניין אחד. זה כנראה נכון מבחינה כלכלית, כיוון שזה מאפשר לחסוך, אבל זה מסוג המהלכים שצריך הרבה זמן כדי ללמוד ולהכין אותם, ואנחנו עוד לא שם. אני מאוד לא מאמין במיזוגים שמתבצעים בלחיצת יד של הבעלים. צריך ללמוד איפה היתרונות, את המשמעויות לגבי השוק הישראלי, ההשלכות לגבי ההכנסות ולגבי ערוצים אחרים".

אתה מרוצה מרמת השידורים של ערוץ 2?

"מאוד מרוצה. זה אחד הדברים שלא עומדים במחלוקת, הצלחת ערוץ 2. אני מוכרח להחמיא לרשת, וגם לקשת. זה מתבטא גם ברייטינג, ומראה שעם ישראל אוהב את ערוץ 2".

יותר מכל עסקי משפחת עופר, אתה היית מזוהה עם חברת הספנות צים. למה פרשת?

"אני עדיין חלק מצים כיו"ר האקזקוטיווה, אבל אני חסיד של רוטציה. הגדרתי מראש שאני בא לכמה שנים, ותחת בקשות של משפחת עופר הסכמתי להישאר יותר. בסופו של דבר רציתי להתרכז יותר בעסקים הפרטיים שלי".

בעסקים הפרטיים האלה יש חלק נכבד לחברת ההשקעות עופר היי-טק, שמגלגלת השקעות בהיקף של כ-200 מיליון דולר, ושבאמתחתה הון ותוכניות להגיע בתוך זמן קצר להשקעות של כ-600 מיליון דולר. את הכספים מגלגלת החברה בשוק ההון, בניסיון לגזור קופון מהיר משינויים בשווי הבורסאי של ההשקעות.

לקרן יש תקציב שמיועד לכל תחום פעילות, או שישנה קופה כללית וכל הקודם זוכה?

"עופר היי-טק היא לא קרן שמוגבלת בכסף. בגדול הייתי אומר, שאין להם בעיה לממש את הפנטזיות שלהם. אם העסק כלכלי, ויואב דופלט, המנכ"ל, מחליט שמשקיעים, אז עושים את הביזנס. לי אישית אין העדפות בתחומי ההשקעות".

יש קרנות כמו מרקסטון, שמבטיחות תשואה של כ-18%, ויש קרנות כמו פימי, שמביאות תשואה של 40%. מהן ציפיות התשואה שלך מהחברה?

"ודאי שאנחנו רוצים להיות בצד של ישי דוידי. אנחנו מדברים על תשואות הרבה יותר גבוהות מאלה של מרקסטון. זה גם תלוי ברמת הסיכון. כשעושים השקעה בסיכון גבוה, מצפים לתשואה של פי שניים-שלושה".

איך בכלל הגעת להיי-טק, ללא ידע וניסיון קודמים?

"החלטתי שזה תחום שמעניין אותי ושאני רוצה להיות בו. הדבר הכי קל במקרה כזה היה לקחת פלטפורמה קיימת. זה מה שעשינו כשרכשנו את חברת יוזמה הממשלתית (קרן ההון סיכון הראשונה בישראל, שהוקמה בשנות ה-90 על ידי המדען הראשי במשרד התמ"ת והשקיעה עם קרנות נוספות כדי לעודד את הקמתן; א"ק). אחר כך מגיע מצב, שאתה שואל את עצמך למה לשלם לאחרים כשאתה כבר יודע לעשות את הדברים לבד".

דופלט, המנהל את עופר היי-טק, מסביר את האסטרטגיה של החברה: "עופר היי-טק פעילה בחמישה תחומים: תקשורת ותוכנה, מדעי החיים, פרייווט אקוויטי (השקעה בחברות בוגרות; א"ק), השקעה בחברות ציבוריות וחממת ניות. אנחנו משקיעים בחברות משלב הפרה-סיד, הרעיון, ועד להשקעות של 50 מיליון דולר בחברות שמוכרות ב-250 מיליון דולר, כמו לומניס.

"האחים עופר נכנסו להיי-טק כשרכשנו את יוזמה ב-97'. עד 2001 הם התרכזו בהון סיכון בצורה אופורטוניסטית. ב-2001 ריכזנו את כל ההשקעות בעופר היי-טק והגדרנו אסטרטגיה. זה בית השקעות, שמתרכז בהשקעות טכנולוגיות בישראל. הציעו לנו עכשיו להשקיע בחברה בורסאית, שמתכננת להוציא מפעלים מהארץ. סירבנו. אנחנו חושבים שהערך המוסף והיתרון היחסי שלנו הם כאן".

ברוח החיובית שהוא שופע, אנג'ל מפרגן גם לדופלט: "יואב צמח בחברה מלמטה, כמו עובדים אחרים. היום עופר היי-טק זה הוא. הוא מביא את כל העסקות, ואני נמצא בעמדה של לאשר או לא. בעשר השנים האחרונות אפשר לספור את העסקות שהוא הביא ושלא אישרתי על פחות מאצבעות כף יד אחת".

חלק ניכר מן ההשקעות שלכם אתם עושים עם קבוצת דברת. איך הכרתם?

אנג'ל: "את אהרן דברת הכרתי לפני 50 שנה, כילד בארגנטינה, כשהמשפחה שלי היתה בשליחות וגם אהרן היה שם. היום אנחנו באותה חבורה של משקיעים".

דופלט: "הם פנו אלינו כשהקימו את בית ההשקעות שלהם כדי שנשקיע בדי פרטנרס. השקענו כמה מיליוני דולרים. כשהתחלנו לעבוד, ראינו שאנחנו מדברים אותה שפה והתחלנו להשקיע יחד. ההשקעה באי.סי.איי היתה יוזמה של שלמה דברת, שפנה אלינו. דובר על גיוס של 50 מיליון דולר, והציעו לנו להשתתף בחצי. אי.סי.איי היתה צריכה הנשמה, ושלמה קרא נכון את השוק".

אתם שותפים לדעה, שאי.סי.איי מיצתה את פוטנציאל הצמיחה שלה ועכשיו בעלי המניות צריכים לפעול למימוש?

אנג'ל: "אני לא יכול לומר מלה על אי.סי.איי".

דופלט: "אנחנו לא יודעים כלום".

אנג'ל: "אנחנו עכשיו רק משקיעים פיננסיים. מבחינתנו האחזקה תמומש בשלב המתאים. אנחנו מחזיקים בה כבר ארבע שנים, בניגוד ללומניס שיכולה להיות השקעה אסטרטגית, אי.סי.איי היא השקעה פיננסית".

איך נפתרה בעיית החוב של לומניס בסך 200 מיליון דולר, ומהן התוכניות שלכם לגביה?

דופלט: "יש לנו כוונה להחזיר אותה להיות מובילה בתחום שלה. אנחנו מחזקים את ההנהלה. הבאנו מנכ"ל ומנהל תפעול חדשים, ואנחנו מביאים מנהלי חטיבות. החברה פועלת בשווקים צומחים, ואפשר לשפר את המכירות והרווחיות בניהול נכון. עם אבנר רז (המנכ"ל הקודם; א"ק) הגענו להבנה, שכדי לקחת את החברה צעד אחד קדימה צריך דם חדש. לגבי החוב, בנק הפועלים מחק 50 מיליון דולר, אנחנו פורעים 80 מיליון דולר בשלבים, ו-70 מיליון דולר נשארים כחוב".

פורסם שהגשתם הצעה לרכישת חברת התרופות תרו. יש עסקה?

אנג'ל: "מה שאנחנו יכולים לומר זה רק שכרגע אנחנו לא שם".

הודעתם לפני כחצי שנה שאתם מייעדים למדעי החיים 50 מיליון דולר. מה התקדם מאז?

אנג'ל: "יואב כבר ביזבז את כל הכסף".

דופלט: "השקענו בשתי חברות, ואנחנו במגעים מתקדמים להשקעה בשתיים נוספות".

היו לך כישלונות עסקיים?

אנג'ל: "הבעיה שלי היא שלא היו לי. אלוהים כנראה אוהב אותי, ואולי לכן אני נותן גם לאחרים".

קרוב לילדים

מה אתה עושה כתרומה לקהילה?

אנג'ל: "אני מאמין שחובתנו לפעול למען הקהילה, והנושא הזה הוא בעל משמעות גדולה בעיני. אני משמש כמה שנים נשיא וראייטי, ארגון שמטפל באלפי ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ואני עושה את זה עם ידידי ושותפי, אורי סלונים, בהשקעה של ימים כלילות והרבה מאוד כסף.

"נושא הילדים מאוד קרוב אלי. יש לנו פרויקט בבניין וראייטי, של גני ילדים משולבים, שלומדים בו ילדים אוטיסטים, חירשים ועיוורים. יחד עם אחי אמנון, יו"ר וראייטי ירושלים, והמנהל אריה רוגל אנחנו עושים פרויקט, עם עמותת מאור פנים וכספים של ארקדי גאידמק, לאבחון רפואי של ילדים וטיפול בהם. אני גם חבר נשיאות ופעיל בעל"ה של דורון אלמוג, שמטפלת בילדים עם פיגור.

"בנוסף אני יו"ר המרכז האקדמי ברופין, ובאמצעותו אני עומד להקים במכמורת את המכללה הימית הגדולה בישראל. ברמת השרון אני עומד להקים את המבנה של בית הספר רימון לג'אז ומוזיקה".

למה הצטרפת לתנועת יש תקווה לשינוי שיטת הממשל? אתה מודאג מהשחיתות?

אנג'ל: "אין לי שום ביקורת על השלטון. יש לי ביקורת על היכולת למשול. הרעיון הוא למצוא פלטפורמת עבודה יותר נוחה לחברי כנסת ושרים. יש תפישה שאומרת שאיכות השר לא רלוונטית, אלא היכולת שלו לקבל החלטות. אני רוצה לתת יותר עצמאות למקבלי ההחלטות, ואז אפשר יהיה לשפוט אותם בהמשך. בדרך זו אפשר יהיה להביא לשינוי מהותי בתפקוד הממשלה.

"לגבי השחיתות, היא מפריעה לכל אחד. אני יותר מוטרד מזה שסדר היום של ראש הממשלה זה עיסוק בחקירות. הייתי רוצה שעל סדר היום שלו יהיה מה שקורה במדינה. גם במחיר שאחרי ארבע או שמונה שנים, כשהוא יגמור את הקדנציה, יתעסקו אתו. אני נגד שחיתות, אבל כל אחד יסכים אתי שבמתכונת הנוכחית קשה מאוד לראש הממשלה לתפקד".

אודי אנג'ל

גיל: 56

מגורים: תל אביב

מצב משפחתי: נשוי בשנית + 4

תפקידים קודמים: יו"ר צים

עוד משהו: אוהד מושבע של מכבי חיפה, מקדם זוג תאומים לאולימפיאדה בתחום הטריאתלון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב