תל אביב שוב בשיא: המעו"ף זינק ב-1.3% וננעל ב-1,003.69 נקודות - תשואה ריאלית של 31% לשנה מתחילת 2003

מדד הנדל"ן טיפס ב-18%; הערב לא ייערך מסחר בוול סטריט בשל חופשת יום הנשיאים

טל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טל לוי

יום של עליות נרשם היום בבורסת תל אביב. מדד המעו"ף זינק וננעל - זו הפעם הראשונה - מעל לרמת 1,000 הנקודות ב-1,003.69 נקודות. מדד ת"א 100 הוסיף 1.1% וננעל ב-1,005.25 נקודות. זוהי הפעם הראשונה שבה מסיימים שני המדדים מעל לרמת 1,000 הנקודות, לאחר שביום רביעי שעבר ננעל מדד ת"א 100 ב-1,002 נקודות. הרגע המדויק שבו חצה מדדד המעו"ף את רף 1,000 הנקודות נרשם בשעה 13:25. מחזורי המסחר הסתכמו ב-1.4 מיליארד שקל.

לרף של 1,000 נקודות לכשעצמו אין משמעות כלכלית, אלא בעיקר השפעה פסיכולוגית. מדד המעו"ף נקבע על רמה של 100 נקודות בתחילת שנת 1992, כך שהוא מציג מאז תשואה של 900%, שהם 15.8% לשנה, או תשואה ריאלית (בניכוי אינפלציה) של כ-11%. מדד המעו"ף פתח את 2003 ברמה של 335 נקודות, כלומר עלה ב-200% בארבע השנים שחלפו מאז. פירוש הדבר, כי מדובר בתשואה שנתית של 31.5%. בתקופה זו הסתכמה האינפלציה ב-1.5% בלבד, כך שמדובר על תשואה ריאלית של 31% בשנה במשך ארבע השנים האחרונות.

העליות היום מגיעות לאחר מימושי הרווחים שנרשמו אתמול במרבית שעות המסחר ואשר התמתנו לקראת סופו. היום לא ייערך מסחר בוול סטריט בשל חופשת יום הנשיאים - לרגל יום הולדתו של נשיא ארה"ב הראשון, ג'ורג' וושינגטון.

במישור המקומי, הודיע אתמול מפכ"ל המשטרה, משה קראדי, על התפטרותו בעקבות ממצאי ועדת זיילר, שקבעה כי אין להאריך את כהונתו של קראדי לאחר תום הכהונה באוגוסט.

שתי מניות מרכזיות במדד המעו"ף נמצאות בימים אלה במוקד העניין בבורסה. הראשונה היא טבע, שהוסיפה 0.2%. טבע איבדה אתמול כ-2% לאחר שזינקה ב-8% בשבוע הקודם. הלחץ השלילי על המניה בא כנראה מכיוון הסקירה של סיטי (לשעבר סיטיגרופ), שם ציינו אתמול כי נתח השוק של טיסאברי - המתחרה לקופקסון של טבע לטיפול בטרשת נפוצה - הולך וגדל על חשבון קופקסון. בסיטי ציטטו מתוך הדו"ח של ביוג'ן (יצרנית טיסאברי), לפיו 23.5% מהמשתמשים בטיסאברי הם משתמשי קופקסון לשעבר והשאר מחליפים טיפולים אחרים.

החברה לישראל שבשליטת הפלג המשפחתי של סמי עופר הוסיפה 1.9%, לאחר שזינקה אתמול ב-4.2%. החברה הודיעה רשמית כי תצטרף להתמודדות על רכישת השליטה בחברת בז"ן ובשעה זו נראה כי היא המתמודדת העיקרית. בעבר, החזיקה החברה לישראל ב-26% מבז"ן, שכללו את בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד. העלייה במניית החברה מגיעה לאחר שנודע כי אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, לא תתמודד במכרז. אפריקה הוסיפה 2%.

היום נערך שלב הצעת המכר הציבורית בהפרטת בז"ן, שבמסגרתו תמכור המדינה 1.12 מיליארד מניות - 56% מהונה של החברה - בשווי של 2.7 שקלים למניה ובתמורה כוללת של 3 מיליארד שקל. המכרז המוסדי שזכה לביקושים ערים הסתיים בשבוע שעבר. המדינה מכרה 44% מבז"ן לפי שווי של 1.279 מיליארד דולר - גבוה ב-23% מהשווי המינימלי שעמד על 1.04 מיליארד דולר. השלב השני בהפרטת בתי הזיקוק צפוי להתפתח למאבק לרכישת השליטה בחברה דרך הבורסה.

בזק הוסיפה 0.5% על רקע שתי הודעות. הראשונה נוגעת למהלך שמובילה הנהלת בזק לעידוד פרישתם של עד 300 עובדים נוספים כבר במהלך 2007, על חשבון היקף הפרישה הצפוי ב-2008. זאת, בתנאי פרישה מרצון במסלול פיצויים מוגדלים מיוחדים, הכוללים שחרור זכויות הפנסיה בקרן מקפת ותשלום נוסף של 250% פיצויים. ההודעה השנייה קשורה להחלטתו של איש העסקים חיים סבן למכור את אחזקותיו (24%) בזכיינית ערוץ 2 קשת ולהגדיל את אחזקת קבוצת סבן בבזק.

מניית בנק דיסקונט הוסיפה 2.4%. הנהלת הבנק הודיעה אתמול בערב על שביתת מגן, כך שמהיום לא ניתן יהיה לקבל שירותים בכל סניפי הבנק, לרבות סניפי בנק מרכנתיל דיסקונט. בסך הכל, יושבתו כ-220 סניפים של קבוצת הבנקאות השלישית בגודלה בישראל. זאת, לאחר שבתחילת השנה יצא בנק דיסקונט במהלך שיווקי שכלל את הארכת שעות הפעילות בסניפים עד השעה 20:00.

מגמה מעורבת נרשמה במניות הבנקים הגדולים כאשר הפועלים הוסיפה 1.3%. בנק פוזיטיף בטורקיה, שבשליטת בנק הפועלים (כ-58%), השלים גיוס בהיקף של 125 מיליון דולר משורה של בנקים בינלאומיים מובילים. הסכום שגויס ישמש למימון הפעילות העסקית של לקוחות בנק פוזיטיף. מניית לאומי איבדה 0.1%.

הנפקת כלל פיננסים (בית ההשקעות של חברת הביטוח כלל ביטוח) יצאה לדרך הבוקר, תוך שהיא מרימה את מניית כלל ביטוח ב-2.1%. החברה מקיימת היום את השלב המוסדי בהנפקה של מניות ואג"ח בהיקף של 500 מיליון שקל. היום תגייס החברה מגופים מוסדיים כ-400 מיליון שקל, מחצית במניות ומחצית באג"ח. מחיר המקסימום בהנפקה משקף לחברה שווי של כ-1.2 מיליארד שקל ומחיר המינימום משקף שווי של כמיליארד שקל.

מגדל הוסיפה 4%. בחדרי העסקות מספרים על גל שמועות לפיהן חברת ג'נרלי האיטלקית - בעלת השליטה במגדל - מתכננת לבצע הצעת רכש למניות ובכך להפוך את החברה לפרטית ולמחוק אותה מהמסחר. דובר מגדל מסר כי "בשלב זה אין לג'נרלי שום כוונות לבצע הצעת רכש והדבר כלל אינו עומד על הפרק".

מניית ריטליקס הוסיפה 4.8% לאחר שבנק ההשקעות UBS העלה את המלצתו למניה ל"קנייה".

למבט על כל השווקים, הקליקו כאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה