לבייב כובש גם את היועצים בבנקים: אפריקה בראש המניות המומלצות של פברואר

היועצים בבנקים עדיין חושבים כי הבורסה בדרך לשנה נוספת של עליות; הם מעריכים כי ב-12 החודשים הקרובים יטפס המדד המוביל של תל אביב ב-9.1%; המניות המומלצות: אפריקה ישראל בראש, אחריה אורמת וטבע; נתניהו ולבני מנצחים את אולמרט

אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן
אפרת נוימן

הבורסה התל אביבית סיימה את החודש הראשון של 2007 בצורה יפה עם עלייה של כ-3%, ובכך עשתה צעד נוסף לקראת רמת ה-1,000 נקודות. בסיטי של תל אביב מסכימים רבים כי המחירים כבר לא נמוכים - אבל עדיין אפשר לאתר מציאות וסביר להניח כי השוק ימשיך לטפס. אולי עם קצת פחות אוויר בריאות, עם שיהוקים מזדמנים וגם עם עצירות ביניים.

לפי מדד היועצים החודשי של TheMarker ופסגות-אופק, היועצים בבנקים עדיין חושבים כי הבורסה בדרך לשנה נוספת של עליות. אחרי שבתחילת ינואר הם צפו עלייה שנתית של 9% במדד ת"א 25 - פחות מהתחזית שלהם בחודשים שלפני כן - הם ממשיכים באותו הקו ומעריכים כעת כי ב-12 החודשים הקרובים יטפס המדד המוביל של תל אביב ב-9.1%.

ואולם הפוטנציאל הגדול יותר, לפי היועצים, טמון במניות היתר. החודש הוספנו לסקר שאלה לגבי מניות היתר (מניות השורות השנייה והשלישית בבורסה), והתוצאה היא תחזית לעלייה ב-12 החודשים הבאים של 14% במדד - אחרי שאת 2006 סיים מדד יתר 150 בעלייה של 38% ובינואר הוסיף 10% בלי לגלות סימנים של עייפות.

גם בגזרת שוק המניות בארה"ב השתפרה האופטימיות של היועצים - כעת הם סבורים כי מדד נאסד"ק יעלה ב-12 החודשים הקרובים ב-9.5%, כ-1% יותר מהתחזית שלהם מלפני חודש. שאלה אחרת שהוספנו החודש עוסקת בעלייה במדד המניות של השווקים המתעוררים, כשהתחזית של היועצים היא לעלייה של 14.4%.

בסקרים האחרונים ראינו כי יש מעבר אצל היועצים מאפיק של איגרות חוב שקליות לאג"ח להמרה וקונצרני. בפברואר המגמה אפילו מתחזקת. הפיזור המומלץ של התיק החודש הוא 17% מניות בישראל ו-13% מניות חו"ל (בדומה לחודשים הקודמים), 26% אג"ח שקלי (לעומת 32% בחודש הקודם), 15% אג"ח צמוד, 22% אג"ח להמרה וקונצרני (לעומת 18% בחודש הקודם) ו-7% מט"ח.

טבע חוזרת

המסרים שהעביר לב לבייב ל-TheMarker בכנס הכלכלי בדאבוס חילחלו גם ליועצים. לבייב דיבר על יעד של 7 מיליארד דולר לשווי אפריקה ישראל שבשליטתו. המניה ניתרה באותו יום בכ-8%, כשמאז הצהרת לבייב ועד היום השמין השווי של החברה בכ-14% ל-4.2 מיליארד דולר.

בעקבות דבריו של לבייב, עקפה החודש מניית אפריקה ישראל את מניות טבע, אלביט מערכות ואורמת (מבחינת היועצים) - ונחתה במקום הראשון בין המניות המומלצות. כל יועץ התבקש לנקוב בשמותיהן של שלוש מניות מומלצות. 29% מהיועצים ממליצים על מניית אפריקה ישראל ב"קנייה", אחרי שבתחילת ינואר רק 17% מהם המליצו על המניה; בחודשים קודם לכן (נובמבר ודצמבר) אף אחד מהיועצים שהשתתפו לא המליץ לקנות את המניה.

מניית אורמת ממשיכה להיות בין המניות החביבות על היועצים, כשהחודש 28% מהם ממליצים עליה - בדומה לחודשים הקודמים. גם טבע ממשיכה לשפר עמדות ולשמור על מקום גבוה בין המומלצות, כשהחודש 27% מהיועצים ממליצים על המניה. השיפור של טבע מתבטא גם בכך שהקולות השליליים הולכים ונעלמים, כשרק 8% מהיועצים בחרו בטבע בין המניות הלא מומלצות, לעומת 25% בינואר ו-38% בדצמבר.

מי שהידרדרו הן מניות אלביט מערכות, שרק 18% מהיועצים המליצו עליה לעומת 28% קודם לכן, ודלק, בנק הפועלים, הראל ובזק שנעלמו לגמרי מהרדאר של היועצים (אחרי שלפני חודש 16% מהם המליצו על דלק, 22% המליצו על הפועלים, 11% על הראל ו-9% על בזק).

החודש נכנסו לראשונה לרשימת המומלצות שלוש מניות חדשות - אלקטרה נדל"ן עם המלצה של 11% מהיועצים, חברת שירותי המחשוב מטריקס שעליה המליצו 9% מהיועצים ומניית איתוראן שגרפה 7% מההמלצות. ואולם מטריקס גם מאיישת לראשונה את הצד השלילי של הטבלה של המניות הלא מומלצות - 7% מהיועצים חושבים שלא כדאי להשקיע במניה.

במה עדיף להשקיע?

מלבד מטריקס, הצטרפו החודש אל הרשימה השחורה של הלא מומלצות גם מניית כור (אחרי הפסקה של חודש חזרו 9% מהיועצים לבחור בה ברשימת הלא מומלצות), חברת הביטוח מגדל, מניית בנק אגוד ומניית חברת האחזקות פורמולה. פורמולה מחזיקה במטריקס והחליפה לפני כמה חודשים בעל בית, כשחברת אמבלייז רכשה את השליטה בחברה מידי דני גולדשטיין וקרן פימי. 7% מהיועצים חושבים שלא כדאי לקנות את מניית פורמולה.

קרן נאמנות, לא תעודת סל

החודש הוספנו לסקר גם שאלות המתייחסות להעדפות היועצים לגבי השקעות מסוימות. מהתשובות עולה כי מרבית היועצים מעדיפים קרן נאמנות על פני תעודת סל שעוקבת אחר מדדים (61% לעומת 23%). הם גם ממליצים באופן גורף (86%) על מק"מ - מילווה קצר מועד - שהוא אג"ח של בנק ישראל לטווח של עד שנה, ולא על פק"מ (10%) - פיקדון לזמן קצר שמציעים בנקים מסחריים.

במגזר הפיננסים מעדיפים היועצים את מניות הבנקים (53%) על פני המניות של חברות הביטוח (43%). ברמה הגלובלית ניכרת העדפה של היועצים לשווקים מפותחים (כמו ארה"ב ויפאן) - על פני השווקים המתעוררים (כמו סין, הודו וטורקיה) הנחשבים למסוכנים יותר.

הפעם גם בדקנו מה משפיע על היועצים בבחירת קרן נאמנות. לפי התשובות שקיבלנו, לתשואה שמשיגה הקרן ישנה ההשפעה הרבה ביותר (44% השיבו שזהו הפקטור המשפיע ביותר). 25% מהיועצים מציינים שהכי חשוב מבחינתם מי מנהל את הקרן ו-22% מושפעים הכי הרבה מדירוגים אובייקטיוויים, כמו הדירוגים של מעלות וקרנות מידע זהב.

לא רוצים את אולמרט

לפני חודשיים שאלנו את היועצים את מי הם מעדיפים בתור שר אוצר. התשובה היתה מפתיעה בעוצמתה - 78% העדיפו את בנימין נתניהו ורק 2% את השר הנוכחי אברהם הירשזון. בתשובה לשאלה את מי הם מעדיפים כראש ממשלה, ציינו 55% מהיועצים את שמו של נתניהו, 37% העדיפו מישהו אחר (רובם ציינו את ציפי לבני) ו-6% היו רוצים את אהוד ברק כראש ממשלה. את ראש הממשלה הנוכחי, אהוד אולמרט, רק 2% היו רוצים לראות כראש ממשלה.

עד כמה ישפיעו פרשיות השחיתות באגף המסים והחקירות של אולמרט והירשזון על המשקיעים הזרים? מרבית היועצים (69%) חושבים כי לאירועים אלה לא תהיה השפעה מהותית - 27% מהם חושבים כי הפרשיות יביאו ליציאה בהיקפים מצומצמים מהבורסה.

"כשהשוק עולה - גם הזיכרון של המשקיעים מתקצר"

מניות היתר נהנו מעליות יפות מתחילת השנה, אחרי שסיכמו את 2006 עם עלייה של 38%. לפחות לפי היועצים בבנקים המגמה לא תיפסק בקרוב - הם צופים כי בשנה הקרובה יצליחו מניות היתר להניב תשואות גבוהות יותר ממניות ת"א 25.

גדי נוימן, מנהל ענף ייעוץ ומסחר בבנק דיסקונט שאחראי על 300 יועצים, אומר כי בדיסקונט מתמקדים בעיקר במניות ת"א 100 עם סלקטיוויות גדולה במניות היתר. נוימן סבור כי השוק עדיין במחזור של עליות: "בסך הכל יש גורמים חיצוניים כלכליים שתומכים בשוק חיובי. עם זאת מכה יכולה להגיע מכיוון של מיתון עולמי או משינוי משמעותי בזירה הביטחונית".

מה השתנה במערך הייעוץ בשנה האחרונה?

"מערך הייעוץ עבר שינוי משמעותי. חלקו הוכתב על ידי שוק ההון בעקבות ועדת בכר, כשהיום היועץ צריך להכיר מגוון גדול בהרבה של מוצרים ומנהלי מוצרים. היועץ מוצף בהרבה מידע וחומר מקצועי שצריך לסנן. הבעיה היא עודף מידע.

"בתוך הבנק התחלנו לפני כמה חודשים לעשות שינוי בעבודת היועצים. אנחנו רוצים שהם יתמקדו אך ורק בתחום הייעוץ בהשקעות - ולא בעבודה בנקאית אחרת. לשם כך לקחנו כמה עשרות בודדות של יועצים שמטפלים כיום רק בפלח מסוים של לקוחות, כשעובדים אחרים משרתים את הלקוחות בשאר הפעילויות הבנקאיות. ישנו מעבר אצלנו מייעוץ מגיב לייעוץ יזום - היועץ כבר לא ממתין שיבוא הלקוח, אלא הוא יוזם. מצד שני, הפחתנו את מספר הלקוחות שלו וכך התהליך הופך למקצועי יותר".

איך אתם משתפים פעולה עם בתי ההשקעות?

"בעיקר על ידי כנסי יועצים בתדירות גבוהה. פתחנו לכל מנהלי הקרנות אפשרות לפרסם באתר הפנימי של הבנק. ככל שמנהל המוצר משקיע יותר - הוא גם נתפש כגורם רציני. דרך נוספת היא מפגשים עם יועצים בשטח שלא בשעות קבלת הקהל".

אילו שינויים אתה רואה אצל היועצים?

"אנחנו מגייסים בכמויות גדולות, כשאיכות היועצים עולה כל הזמן. היועץ היום הוא ברמה גבוהה בהרבה ממה שהיה לפני שלוש וארבע שנים. התכנים המקצועיים מביאים לשינוי משמעותי. ועדת בכר נתנה דחיפה, אבל התחלנו את השינוי עוד קודם.

"הפרופיל של היועץ בדיסקונט: אקדמאי, בוגר תואר רלוונטי כמו מינהל עסקים, כלכלה, חשבונאות, בעל מוטיווציה גבוהה, יוזם, עם יכולת תקשורת גבוהה, עמידה בלחצים ומתן שירות. לא כל חודש התלוש ייראה כמו של איש שיווק בחברה פרטית - אבל לאורך זמן זה משתלם. מספר היועצים שמקודמים לתפקידי ניהול עלה משמעותית".

אילו שינויים אתה רואה אצל הלקוחות?

"הלקוחות מבינים יותר ויותר ששוק ההון זה לא לשבועיים. הלקוחות מבינים את השוק טוב יותר מבעבר. הם רוצים שגם היועץ יהיה מעודכן ויוכל לנתח סיכוי וסיכון. לא תמיד הסיכון היה ברור וההמחשה לכך היתה עם הנפילות במאי 2006 בשווקי העולם. המכה נתנה למשקיעים להבין את התחום הזה. ובכלל, טיבם של הלקוחות הוא שכשיש גל עולה בשוק אז גם הזיכרון מתקצר. אני מקווה שלאט לאט הם יתחנכו".

את ניתוח הנתונים ועיבודם ביצעה המחלקה למחקר כמותי של מכון המחקר מרקט ווטש

» לכל הציטוטים, הגרפים והמדדים - TheMarker Finance

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות