הבורסה אינה מקום לארנבים

משקיעים שלא מסוגלים לשבת לאורך זמן על מניותיהם, ומעדיפים לקפוץ פנימה, החוצה והצדה בניסיון לתזמן את השוק - יקבלו כמעט תמיד תשואה נחותה

צביקה אלברגר
צביקה אלברגר

השקעה מוצלחת בשוק ההון היא מיומנות נרכשת. מי שילמד להשתפר ולתקן את טעויותיו בעבר, עשוי לתגמל את עצמו בתשואות טובות יותר בשנים הבאות.

אחת הטעויות הקלאסיות של משקיעים נובעת מהניסיון לתזמן את השוק. אלה משקיעים שמנסים להיכנס ולצאת כל הזמן, מתוך תקווה שהם יוצאים לפני שהשוק נופל ונכנסים בדיוק כשהוא עומד לעלות. זו טעות גדולה שאף מובילה לטעויות אחרות. משקיע אמיתי צריך לגלות אורך רוח ולא לנסות לתזמן את השוק.

americancentury.com
על גאות, שפל ותשואות

לצורך הדיון נניח שבשוק קיימים שני משקיעים: "ד"ר מתמיד" - משקיע שנמצא בתוך השוק כל הזמן; ו"מר תזמון" - שיוצא ונכנס, בניסיון לרכב רק על הגלים העולים של השוק. מכיוון שמר תזמון הוא רק בן אדם, סביר להניח שלפחות במחצית מהמקרים הוא מפספס את הכיוון.

ד"ר מתמיד עשה רק פעולה אחת. ביוני 91' הוא רכש תמורת 10,000 דולר קרן מדדית שמחקה את מדד 500 S&P. הוא החזיק בקרן בעקביות, גם בימי הבועה של 2000 וגם בשנות השפל שאחריה. ד"ר מתמיד בהחלט ראה ברכה בהשקעתו, ולאחר 15 שנים, ביוני 2006, הצטברו אצלו 46,200 דולר.

לעומתו, מר תזמון נכנס ויצא כל הזמן, ואף שילם על כך עמלות מסחר רבות. נניח, רק לצורך הדיון, שבמהלך 15 השנים האלה הפסיד מר תזמון את עשרה ימי התשואה הטובים ביותר. במקרה כזה הוא ייאלץ להסתפק ב-28,800 דולרים בלבד - 60% מההון שצבר ד"ר מתמיד.

וזה עוד המקרה הטוב. אם מר תזמון היה מחמיץ את 30 ימי התשואה הטובים ביותר, סכום ההשקעה שלו כבר היה מתכווץ ל-14,200 דולר; ואילו החמיץ את 50 ימי התשואה הטובים ביותר - היה נשאר עם 8,200 דולר בלבד. בהחלט לא משהו.

בדיון הזה חבויה כמובן מלכודת קטנה. שהרי ברור כי מר תזמון היה יכול גם לדלג על 30 או 50 הימים בעלי התשואה הגרועה ביותר. במקרה כזה תשואתו היתה גבוהה מאוד, ואולי אפילו עוקפת את זו של ד"ר מתמיד. אבל המסר הוא אותו המסר.

בסופו של דבר, התשואות הגבוהות בשוק המניות מושגות בימי מסחר בודדים. מי שינסה לתזמן את השוק - סופו שיחמיץ לפחות חלק מהם. על פני עשור של השקעה, המשמעות המעשית עלולה להיות החמצה של עשרות אחוזי תשואה.

הדוגמה הישראלית

האם גם המשקיע במדדים הנפוצים של הבורסה התל אביבית ייהנה מתשואה גבוהה יותר אם ידבק בגישת "קנה והחזק" לאורך שנים? כדי להשיב על השאלה, בחנתי את התנהגות מדד ת"א 100 במשך ארבע השנים האחרונות. בתחילת ינואר 2003 היתה רמת המדד 330 נקודות, וביום המסחר האחרון של 2006 הגיע המדד לרמה של 922 נקודות.

מלאכתו של ד"ר מתמיד היתה פשוטה. בתוך שנים ספורות הוא זכה לתשואה מרשימה של 180%.

בתקופת גיאות זו היו 980 ימי מסחר בבורסה, ודווקא בתקופה פרית שכזו מעניין לבחון מה גורלו של משקיע שמבקש "לתזמן את השוק", בניסיון לחמוק מגלי הירידות המשניים.

בשנים אלה היו יותר מ-25 ימים שבהן התשואה היומית של המדד היתה יותר מ-2% (מהם שישה ימים ב-2006 ותשעה ימים ב-2003). נניח שידידנו מר תזמון נכנס ויצא מספר רב של פעמים מהשוק, והחמיץ רק את 25 ימי התשואה הטובים ביותר - זו אינה הנחה מופרכת, כי שניים מימי התשואה הטובים ביותר ב-2006 נרשמו בשבוע הראשון של מלחמת לבנון השנייה (16 ו-18 ביולי), שבהם תיקן השוק בחדות את מגמת הירידות ותיגמל יפה את מי שנשאר בו.

האם מר תזמון הצליח לתפוס את 25 הימים האלה? סביר שלא. כך שגם אם מר תזמון החמיץ רק כ-2.5% מימי המסחר, הוא איבד 379 נקודות מעליית המדד שהצטברה במהלכם. במקרה כזה הוא זכה לתשואה של 64% בלבד לכל התקופה - שליש מד"ר מתמיד.

גם אם נניח שאת חלק מהנקודות האלה החזיר לעצמו מר תזמון באותם ימים שהשוק ירד והוא היה בחוץ - עדיין קשה להאמין שהוא הצליח להדביק את ד"ר מתמיד. ואם נניח שמר תזמון הפסיד רק את עשרה ימי המסחר הטובים ביותר, גם אז מצבו לא טוב - עם הפסד של 164 נקודות מדד. במקרה כזה הוא היה מקבל תשואה של 130%, לעומת ה-180% של ד"ר מתמיד.

הלקחים מהדוגמאות האלה פשוטים כמובן.

סוחרי ניירות ערך מנוסים ומתוחכמים, שנמצאים שעות ארוכות מול מסכי המסחר ומשלמים עמלות נמוכות, מנסים לא אחת להגדיל את רווחיהם באמצעות רכיבה על גלי השוק. חשוב לדעת שלא תמיד הם מצליחים בכך. למשקיע רגיל אין כל צורך במהלכים כאלה.

משקיעים מצליחים הם אלה שיש להם תוכנית פעולה ארוכת טווח להשקעה, שתואמת את אופיים ומטרותיהם. עדיף למשקיע מן השורה להקצות פחות זמן ואנרגיה בתזמון השוק, ולהקדיש את משאביו לבניית תיק מאוזן שהסיכונים שבו מפוזרים היטב. זהו תיק שניתן לשבת עליו בסבלנות ובנחת לאורך זמן.

הכותב הוא כלכלן. אין לראות בכתבה המלצה לקנייה או למכירה של ניירות ערך
tsvika.elberger@themarker.com -

מדד ת"א 100

מדד המסכם את השינויים במחירי 100 המניות הסחירות ביותר בבורסה של תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?