האם חילוף בעלים יביא למפנה בי.א.ד? סיימה את 2006 עם הפסד של 884 א' ש' לאחר הפסד של 17 מיליון ש' בשנתיים

י.א.ד. אלקטרוניקה נמצאת תחת כינוס נכסים ונמכרה לקבוצת אלי רונן

טל לוי
טל לוי

אם לשפוט על פי הדו"ח השנתי (ל-2006) - מצבה של י.א.ד אלקטרוניקה אינו מזהיר. החברה, המייבאת ומשווקת מחשבים, רכיבי מחשבים, ציוד היקפי ותקשורת, מציגה ירידה בכל הפרמטרים, ורק רווח הון שמגיע מהסדר חובות לבנקים מקצץ את הפסדי החברה ל-884 אלף שקל בלבד, וזאת לאחר שנתיים במהלכן הפסידה סכום עתק של כ-17 מיליון שקל.

הכנסותיה של י.א.ד ממכירת ציוד קטנו ב-45% ל-21.8 מיליון שקל לעומת 2005, או קטנו ב-64% לעומת 2004. י.א.ד מייבאת את המוצרים שהיא מוכרת מארה"ב, כך שירידה של 8.5% בשער הדולר ב-2006 היתה אמורה להיטיב עימה. ואולם, עלות הציוד שהיא מביאה דווקא עלתה בחדות והותירה רווח גולמי של 2.36 מיליון שקל בלבד - פחות מחצי לעומת 2005. הוצאות המכירה, השיווק וההנהלה הסתכמו בכ-7 מיליון שקל לעומת 10 מיליון שקל ב-2005, ובסך הכל הפסידה י.א.ד 4.8 מיליון שקל כתוצאה מפעילותה השוטפת. מדובר דווקא בשיפור לעומת 2005, בה רשמה י.א.ד הפסד תפעולי של 4.9 מיליון שקל.

למעשה, היתה י.א.ד. אמורה לסיים את 2006 בהפסד של כ-12 מיליון שקל (לפני מס) - בין היתר בשל הוצאות מימון של 1.5 מיליון שקל. ואולם, י.א.ד רשמה הכנסה חד פעמית של 5.5 מיליון שקל, מה שאיפשר לה להציג הפסד נקי של 884 אלף שקל בלבד ב-2006. ההכנסה מגיעה מהסדר החובות שערכה י.א.ד עם הבנקים.

אזהרת "עסק חי"

התחרות העזה בתחום המחשבים הניעה את רואי החשבון של החברה לכתוב כבר במארס 2006, כי קיימים ספקות להמשך קיומה של החברה כ"עסק חי". באמצע 2006 הגיש בנק הפועלים בקשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב לשם מינוי כונס נכסים, שתפקידו יהיה לממש מנכסי החברה על מנת להחזיר חובות.

י.א.ד נשלטת בידי אלעד רונן (53%) אשר רכש את השליטה בה מיונתן זילברשטיין במסגרת הסכם כינוס הנכסים מול הבנק. על פי ההסכם, התחייב רונן לפעול להמשך הפעלת החברה באופן מיידי תוך נשיאה בעלויות אלה. חברת אלעד אף הזרימה כ-5 מיליון שקל לי.א.ד. בסופו של התהליך אמור אלעד רונן לשלוט על 73.4% מסך מניות החברה.

בסך הכל מסתכמים חובותיה של י.א.ד בכ-20 מיליון שקל שאמורים להיפרע באמצעות הלוואה, הזרמת 1.25 מיליון שקל, מכירת 3% מהחברה לבנק ומימוש נכסי מקרקעין שברשות החברה בבני ברק ובראשון לציון.

מנכ"ל החברה, הנסחרת ברשימת השימור של הבורסה, השתכר ב-10 החודשים הראשונים של 2006 סך כולל של 615 אלף שקל אולם הוחלף בתחילת נובמבר במנכ"ל חדש, רם הלר, עם השינוי בבעלות. שוויה של י.א.ד עומד על 21.5 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן