זו רק שאלה של זמן עד שכלכלת ארה"ב תתמוטט

הגירעונות והחובות הגדלים והולכים של ארה"ב חייבים להיעצר, מפני שאם לא ייעצרו, הדולר יתמוטט. אבל היא אינה יכולה לעצרם מפני שאם תעשה זאת ישתרר מיתון גלובלי

שלמה מיטל
שלמה מי-טל
שלמה מיטל
שלמה מי-טל

בזמן ביקור שעשיתי לאחרונה בצפון אמריקה, באה לי התגלות - רגע של הארה ותובנה.

זה היה במהלך מה שמכונה יום השישי השחור (למחרת חג ההודיה), שבו החנויות "חותכות מחירים" כדי לפתות את הקונים של חג המולד, היום שמכתיב את הטון למכירות הקמעוניות החיוניות כל כך לקראת חג המולד.

אנשים ישנו ליד החנויות כל הלילה בקור המקפיא כדי להיות ראשונים בתור ולקנות מסך טלוויזיה שטוח או פלייסטיישן 3 בהנחה. אנשים ניהלו קרבות עזים כדי לחטוף את המכשירים האלה מידי אחרים. היו כמה אנשים שנפצעו. אחדים התעלפו ופונו לבתי חולים. המראות משדה הקרב גרמו למבצעי סיירת מטכ"ל להיראות כמו גן ילדים.

כשראיתי את הטירוף הזה, הבנתי לבסוף שתי עובדות יסוד.

אמריקה העתיקה את הייצור שלה לאסיה כבר לפני זמן רב. התעשייה היא כיום 12% בלבד מהתמ"ג של ארה"ב! שיעור החיסכון האישי של ארה"ב ב-2006 היה שלילי, לראשונה מאז שנות ה-30. סין לבדה מחזיקה נכסים דולריים בשווי של 1,000 מיליארדי דולרים.

כשהשיגעון הזה ייפסק, והוא חייב להיפסק, כל המערכת תתמוטט, מפני שבזבוזים של אמריקה בהיקף של 900 מיליארד דולר פירושם 100 מיליון מקומות עבודה באסיה. בשלב זה אין כל חלופה למקומות העבודה האלה. אובדנם יגרום למיתון עולמי, או למצב גרוע מכך.

הגירעונות והחובות הגדלים והולכים של ארה"ב חייבים להיעצר, מפני שאם לא ייעצרו, הדולר יתמוטט. אבל היא אינה יכולה לעצור את הגירעונות והבזבוזים שלה, מפני שאם תעשה זאת ישתרר מיתון גלובלי.

התובנה השנייה שרכשתי מיום השישי השחור היתה בנויה על כזב ענקי - שהאושר בא מכך שיש לך יותר דברים: יותר חפצים, יותר בגדים, יותר מכוניות ויותר טלוויזיות. כמובן שזה לא גורם לאושר. החברה המערבית אינה מאושרת כיום יותר מכפי שהיתה לפני 30 שנה, כשהיינו עניים בהרבה, וזה הוכח אמפירית. בשביל האזרחים, המחיר שהם משלמים כדי להשיג את ההכנסה או ליטול עליהם חובות שיאפשרו את ההוצאה המוגזמת אינו שווה את האושר, כביכול, שהיא מביאה. כל אחד יגלה את זה, במוקדם או במאוחר. ארה"ב וישראל בנויות על פסיכולוגיה של בזבוזים, שתוביל במוקדם או במאוחר לאומללות.

בכל מדינה שתי כלכלות: האחת היא כלכלה אמיתית, המייצרת טובין ושירותים ריאליים; והאחרת היא כלכלת נייר, העוסקת בסחר של פיסות נייר - איגרות חוב, מניות וכדומה. פעם הכלכלה הריאלית הניעה את כלכלת הנייר, בארה"ב ובישראל. הנייר שיקף את ערך הכלכלה הריאלית. כיום שולטת כלכלת הנייר, הן בארה"ב והן בישראל, והיא מנוהלת על ידי בנקים ושירותים פיננסיים. הסיבה לכך היא שמדיניות מוטעית וחובות גדלים והולכים הופכים את המימון של הכלכלה הריאלית לחשוב יותר מהכלכלה הריאלית עצמה. אשליית הנייר איבדה כל קשר עם המציאות. כשערך הנייר עולה על ערך הכלכלה שעליה הוא נשען, ההתמוטטות הפיננסית ממשמשת ובאה. יודעי דבר בשוקי ההון מבינים זאת ומתחילים למכור, ואלה שמחוץ למשחק ממהרים לנהוג כמוהם. התוצאה: התמוטטות פיננסית, הפוגעת בכלכלה הריאלית, במקומות העבודה ובהכנסות.

ארה"ב היא ספינה המשייטת ללא הגה. הנרי פאולסן, שר האוצר החדש, חוזר על המנטרה הישנה, "אמריקה מאמינה בדולר חזק" - אבל בה בעת נוסע לסין כדי לדרוש שתחזק את המטבע שלה (כלומר תחליש את הדולר). כמה זמן יידרש עד שאנשים יתחילו לנטוש את האונייה נטולת ההגה הזאת בהמוניהם וייפטרו מהדולרים?

ישראל, כמו תמיד, מחקה את השיגיונות של אמריקה. היא מעמידה פנים - כמו אמריקה - שהנייר ריאלי, מבזבזת, לא חוסכת מספיק ומעתיקה את הייצור שלה לחו"ל. מדוע?

פרופ' מי-טל הוא המנהל האקדמי של TIM GLOBAL תל אביב, המפתח מנהלים ישראלים לשוק הגלובלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"