עסקים קטנים הם לווים מצוינים

מוחמד יונוס מבנגלדש המציא את שיטת המיקרוקרדיט. בישראל גופים פילנתרופיים גרמו לשינוי בעמדות הבנקים והממשלה כלפי מימון עסקים קטנים

אורי שרף
אורי שרף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי שרף
אורי שרף

הענקת פרס נובל לשלום בחודש הבא לפרופ' מוחמד יונוס ולבנק גראמין מבנגלדש נועדה להעלות על נס את הצלחתם של יונוס ושל המוסד הבנקאי שהקים ליצור פיתוח כלכלי וחברתי תוך מתן אשראי לעסקים זעירים. מעטים יודעים שגם בישראל צריכים היינו להסיר את הכובע בפני כמה גורמים פילנתרופיים וציבוריים אשר גרמו לשינוי בגישה הבנקאית והממשלתית למתן מימון לעסקים קטנים ובינוניים.

ישראל היא דוגמה מאלפת לתופעה שבה גופים פילנתרופיים הצליחו לגרום לשינוי משמעותי בעמדת הבנקים והממשלה כלפי מימון מגזר העסקים הקטנים. זה החל ב-91' כאשר צ'ארלס ברונפמן מקנדה העביר לבנק דיסקונט תרומה של 4 מיליון דולר להקמת קרן הלוואות לעסקים קטנים לעולים חדשים. באותה שנה העמידה המגבית-הפדרציה של ניו יורק, באמצעות הסוכנות היהודית, 2 מיליון דולר לשם סיוע לעסקים קטנים בירושלים וסביבתה. הקרן שהוקמה, קרן טיפוח יזמות (קט"י), פועלת עד היום בשיתוף בנק אוצר החייל והמרכז לטיפוח יזמות בירושלים (מט"י), והעניקה ליזמים בירושלים הלוואות בנות כ-100 אלף שקל בהיקף כולל של כ-45 מיליון שקל. בעקבות שתי הקרנות הללו, וקרן סיוע למושבים בניהול הסוכנות היהודית, הופעלו בישראל ממקורות פילנתרופיים קרן קורת וקרן האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית. אלה מעניקות הלוואות של 70,000-200,000 אלף בממוצע.

הבנקים הישראליים, שהשקיפו תחילה על פעילות זו בעין חשדנית ומסתייגת, שינו עמדתם לאחר שנוכחו לדעת כי שיעור הכישלונות בקרנות הוא 2% בלבד. גם בקרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים, שהוקמה ב-2003 במהדורתה המשופצת, רק ב-2% מההלוואות מתגלים קשיי גבייה. קרן זו מעניקה ללווים הלוואות של כ-300 אלף שקל בממוצע ללווה. התוצאות הסבירות הללו בולטות במיוחד אל מול כישלונות של לווים גדולים, שעלו לקופותיהם של כמה בנקים מאות מיליוני שקלים.

על שינוי המגמה בבנקים ניתן ללמוד ממידת ההתעניינות שהם מגלים בעת שמשרד האוצר מפרסם מכרז לגבי השתתפות הבנקים בקרן. במכרז הראשון, שנערך לפני שלוש שנים, השתתף רק בנק אחד - אוצר החייל - שגם זכה. במכרז השני השתתפו ארבעה בנקים. מנהל אגף המימון ברשות לעסקים קטנים ובינוניים, אבנר ורד, צופה כי במכרז הבא שיתקיים בקרוב ישתתפו שישה בנקים.

השינוי בא לידי ביטוי גם בהתייחסותם של מנהלי האשראי ומנהלים של סניפי הבנקים כלפי לקוחותיהם מקרב העסקים הקטנים. בנוסף, באחרונה מוקמים אפיקי אשראי חדשים, כמו תוכנית ה"מולטי" ליזמים של לאומי קארד. תגובת הבנקים למצוקות בעלי העסקים בעקבות המלחמה בלבנון - אמנם בהסתמך על גיבוי ממשלתי שקיבלו - מעידה אף היא על שינוי מה בגישתם.

במשך שנים נהוג היה שמנהל הסניף או מנהל האשראי בוחן כל בקשת מימון של עסק קטן על פי מצב הביטחונות וביצועי העבר. מאז למדו בבנקים להסתכל גם על תוכניות עסקיות. מקבלי ההחלטות בבנקים מבינים כיום, שניתן לכלול בשיקוליהם פרמטרים נוספים ואף ליטול סיכונים ברמה אחרת מזו שהיתה מקובלת בעבר.

הכותב הוא מנכ"ל המרכז לטיפוח יזמות בירושלים (מט"י) ויו"ר המרכז לקידום זכיינות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"