להמן אישר מינוי חזקיהו ליו"ר דיסקונט למשכנתאות - למרות דו"ח הביקורת

הפיקוח על הבנקים מתעכב בפרסום הסקירה השנתית של ענף הבנקאות

רם דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם דגן

המפקח על הבנקים, יואב להמן, אישר לפני חצי שנה את מינויו של רוני חזקיהו - שנבחר השבוע על ידי הנגיד סטנלי פישר לתפקיד המפקח - ליו"ר בנק דיסקונט למשכנתאות. האישור של להמן לא עולה בקנה אחד עם הטענות לגבי תוכן טיוטת הדו"ח שהוכנה על ידו לגבי התנהלותו של חזקיהו בתפקיד מנהל החטיבה העסקית בדיסקונט; שכן מי שאינו ראוי להתמנות למפקח על הבנקים, אינו אמור להיות ראוי לשמש יו"ר בנק.

עם פרסום ההודעות על בחירתו של פישר בחזקיהו לתפקיד המפקח על הבנקים, הודלפה לתקשורת טיוטת הדו"ח, ונטען כי מינויו של חזקיהו נעשה מבלי שהנגיד היה מודע לקיומה. מקורות בבנק ישראל הביעו בימים האחרונים תמיהה על הטענות. "יש שתי אפשרויות: או שהדו"ח לא חמור כמו שנטען או שלהמן התרשל בתפקידו כאשר אישר את המינוי של חזקיהו ליו"ר דיסקונט למשכנתאות", אמר מנהל בכיר בבנק.

הדלפת הדו"ח עוררה סערה בבנק ישראל. פישר, שראה בכך כשל ניהולי חמור של הפיקוח על הבנקים וניסיון להתערב במינוי המפקח הבא, החליט להשעות את סגנו של להמן, אבי וישנביץ, ואת מנהלת צוות הפיקוח על האשראי, הילה קונפורטי. כמו כן דרש הנגיד מלהמן לצאת לחופשה עד לסוף השנה, המועד בו הוא אמור לפרוש מהתפקיד. במקביל מינה פישר את פרופ' חיים בן-שחר כדי שיבדוק את טיוטת הדו"ח.

ההדחה של להמן חשפה את הקרע בין הנגיד למפקח על הבנקים. ככל הידוע פישר התאכזב מכך שלהמן נתן עדיפות לסוגיות צרכניות על פני סוגיות הקשורות בשמירה על יציבות הבנקים, ובעיקר בהיערכות המערכת ליישום הוראות באזל 2.

בד בבד נודע כי הפיקוח על הבנקים מתעכב בפרסום דו"ח על מערכת הבנקאות ב-2005. בדרך כלל נוהג בנק ישראל לפרסם את הדוח באוגוסט-ספטמבר. הדו"ח חושף, בין השאר, נתונים רבים לגבי מצב התחרות וההתפתחויות המרכזיות בענף. מהפיקוח על הבנקים נמסר כי העיכוב בפרסום הדו"ח נובע מההתמקדות של עובדי המחלקה בנושאים הקשורים להוראות באזל 2, וכי הפיקוח על הבנקים נערך לפרסום הדו"ח בקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט