סטנלי פישר שלח את יואב להמן הביתה - הוצא לחופשה עד לסיום תפקידו על רקע הדלפת דו"ח הביקורת על בנק דיסקונט

כך נודע ל-TheMarker; הנגיד הישעה גם את המשנה למפקח אבי וישנביץ ואת ראש צוות הביקורת, הילה קונפורטי; ההערכות בבנק ישראל: מי שהדליף את הידיעה הם גורמים בפיקוח שמטרתם לסכל או לעכב את מינויו של חזקיהו לתפקיד

שלומי שפר
שלומי שפר

מאת רם דגן ושלומי שפר

הטמפרטורות בבנק ישראל הגיעו הערב לשיאים חדשים. נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, זימן היום לשיחה את המפקח על הבנקים, יואב להמן; את המשנה שלו, אבי וישנביץ; ואת ראש צוות הביקורת בפיקוח הילה קונפורטי. הרקע לשיחה היה ההדלפה, לפיה הפיקוח על הבנקים עומד לפרסם בקרוב דו"ח ביקורת על מחלקת האשראי בבנק דיסקונט, בראשותו של רוני חזקיהו. חזקיהו הוכתר אתמול כמועמדו של פישר לתפקיד המפקח הבא על הבנקים, במקומו של להמן שאמור היה לפרוש מהתפקיד בתחילת 2007.

פישר פירסם הערב מכתב לעובדי בנק ישראל שזו לשונו:

"ברצוני להודיעכם כי זימנתי היום לשיחות אישיות את המפקח על הבנקים, יואב להמן, את המשנה למפקח על הבנקים, אבי וישנביץ ואת ראש צוות ביקורת אשראי בפיקוח על הבנקים, הילה קונפורטי. זאת, לאור האחריות הניהולית המוטלת עליהם, לכאורה, למתן פומבי למידע חסוי הנמצא בטיוטה של דו"ח ביקורת".

"אני מבקש להדגיש כי אמינותו של בנק ישראל ובכלל זה שמירה קפדנית על חסיון המידע המצוי בידי הפיקוח על בנקים, הם מאבני היסוד של עבודת הפיקוח על הבנקים ויש להמשיך ולהקפיד על כך כפי שנהג הבנק בעבר. הוצאת מידע שלא ברשות מהווה פגיעה חמורה באמינות של הפיקוח על הבנקים בפרט ושל בנק ישראל ככלל, ויש לעקור תופעה זו מהשורש".

"עוד ברצוני לציין כי יש דרכים מסודרות ונאותות להעברת מידע לממונים ואלי כאשר מתעוררות טענות בדבר החלטות הבנק או מידע שעשוי להשפיע על החלטות אלה. הדרך שבה הועבר המידע אודות הטיוטה של דו"ח הביקורת היא חצייה של כל הקווים האדומים".

"בנוסף לאמור לעיל, ובמקביל לכך, מיניתי את פרופ' חיים בן שחר, על מנת שיבחן תוך זמן קצר ככל האפשר, את החומר המצוי בפיקוח על הבנקים שרלוונטי למינוי המפקח. פרופ' בן שחר יגיש לי את מסקנתו השבוע. אני מצר על המצב אליו נקלענו, אך סמוך ובטוח שעובדי הפיקוח על הבנקים בפרט וכלל עובדי בנק ישראל, ימשיכו בעבודתם הנאמנה והמקצועית".

ככל הידוע, בחודשים האחרונים היתה מחלוקת עקרונית בין להמן לבין פישר. להמן ראה את תפקידו של המפקח לא רק כאחראי על יציבות המערכת הבנקאית, אלא גם כמי שאמור להגן על הצרכן. זאת הסיבה לכך שלהמן התערב בנושאים רבים ובהם גביית העמלות של הבנקים, הסדרת מסגרות האשראי ועוד. פישר הוא חסיד של השיטה האמריקאית בה הפיקוח על הבנקים אחראי על היציבות של הבנקים ולא צריך להתערב בקשר שבין הבנק לבין הלקוח.

מבנק ישראל נמסר: "אנו מבקשים להבהיר כי בניגוד לפרסומים, המפקח על הבנקים ימשיך בתפקידו וייצא לחופשה בימים לחופשה בימים הקרובים עד לפרישתו. מועד יציאתו של המפקח לחופשה ייקבע בתיאום בין הנגיד למפקח על הבנקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"