פתרון אינסטנט לבעיית העוני

אולמרט והירשזון התאהבו בקלות רבה בפתרון החדש לבעיית העוני: מס הכנסה שלילי. אבל האם הפטנט החדש באמת יקטין את ממדי העוני?

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

פוליטיקאים אוהבים פתרונות אינסטנט, מין נוסחת פלא שתפתור להם את כל הבעיות. טווח התכנון שלהם קצר, אולי עד מהדורת החדשות הקרובה. פתרונות לטווח ארוך לא מעניינים אותם, כי מי יודע אם הם ישרדו כדי לקצור את הפירות. לכן התאהבו אהוד אולמרט ואברהם הירשזון בקלות רבה כל כך בפתרון החדש לבעיית העוני: מס הכנסה שלילי. זה נשמע טוב, נראה כאמצעי מהיר ואלגנטי והציבור אוהב את זה. אבל האם הפטנט החדש באמת יקטין את ממדי העוני?

כדי ליישם את השיטה יהיה צורך להקים מנגנון גדול ויקר שיבדוק גם הכנסות של בני משפחה. שהרי יש מקרים שבהם אחד מבני הזוג עובד, מבחירה, בעבודה חלקית ששכרה נמוך, אך לבן זוגו יש עסק מצליח, או שלמשפחה יש נכסים שהיא משכירה.

לפי הצעת בנק ישראל, המענק ייקבע לפי מספר הילדים במשפחה, קריטריון שיחזיר בדלת האחורית את קצבאות הילדים ויעודד הקמת משפחות גדולות - בדיוק ההיפך ממדיניות הממשלה בשנים האחרונות.

השורה התחתונה היא שמדובר בתוכנית המעניקה תמריץ לרמאות, מסבסדת בפועל את המעסיקים, מעודדת את העובד לעבוד כמה שפחות ולעבור למשרה חלקית - וכך לקבל הטבות מהמדינה. כלומר, במקום לעבוד על המחרטה, לעבוד על הממשלה.

מדובר גם בכלי מסוכן, שלא ידוע לאן יתפתח. כמו תמיד הכל מתחיל "בקטן", אך כאשר הלחצים הפוליטיים יגברו, התערבות הממשלה בשוק העבודה תגדל והנזקים יילכו ויצטרבו. גם "הבטחת ההכנסה" נשמעה פעם כרעיון מושלם. היא החלה "בקטן", בשנת 1980, וכללה עשרת אלפים משפחות. ב-2003 היא כללה כבר 155 אלף משפחות תוך שהיא משנה אורחות התנהגות - מתרבות של עבודה לתרבות של קצבאות.

לכן אין פלא שמכון אדוה למחקר כלכלי-חברתי קוטל את הרעיון. אנשיו אומרים שמס הכנסה שלילי לא יגדיל את מספר העובדים ולא ייטיב את מצב העניים.

התוכנית להנהגת מס הכנסה שלילי אינה תופסת את השור בקרניו. כולם יודעים שהעוני בישראל מרוכז ברובו בקרב שתי אוכלוסיות: החרדים והערבים - ובהן צריך לטפל באופן נקודתי. בהן צריך להשקיע את המשאבים.

הבעיה בקרב החרדים היא מספר הילדים הגדול, העדר השכלה כללית והורים שלא יוצאים לעבוד. לכן יש לכפות על מערכת החינוך החרדית את לימודי "הליבה", כדי שבוגריה יוכלו להצטרף למעגל העבודה, ואת המבוגרים יש לעודד לצאת לעבוד בעזרת הכשרה מקצועית מסובסדת ושינוי נורמות התנהגות.

במגזר הערבי הבעיה איננה ברמת ההשכלה, אלא באפליה. החברה היהודית לא מקבלת לעבודה משכילים ערבים. בנוסף, ביישובים הערביים אין תשתיות או אזורי תעשייה, כך ש-80% מהנשים הערביות אינן עובדות, משום שאין זה מקובל לחפש עבודה מחוץ ליישוב.

כלומר, יש הרבה מה לעשות כדי להילחם בעוני. תיקונים אמיתיים, תוכניות רציניות שלוקחות זמן - אך זה בדיוק מה שאין לפוליטיקאים שלנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל