מדוע ישראל במקום ה-100 באכיפת חוזים

מחקר ב-TIM העוסק ביחס שבין ישראל לבין שבע מדינות קטנות ואמידות אחרות מעלה: ישראל שקועה בצרות צרורות והיא גולשת לאחור

שלמה מיטל
שלמה מי-טל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה מיטל
שלמה מי-טל

שתי סוגיות עיקריות ניצבות לפני ישראל, והן יעסיקו אותה תמיד: כלכלה וחברה, וביטחון. כיום נראה שעם ישראל מודאג יותר מהסוגיה הביטחונית ומגלה שאננות בנושאי הכלכלה. תופעה זו מובנת: בזמן מלחמת לבנון השנייה צה"ל לא היה מאורגן לעתים, מבולבל וחסר מנהיגות. איראן ממשיכה לאיים על ישראל ולפתח נשק גרעיני, ובראש הפלשתינאים עומדת תנועת החמאס הקנאית. כל אלה מדאיגים אותנו, ובצדק.

ממש עולם הפוך. אני חושב שהביטחון שלנו יציב, באופן בסיסי, אבל הכלכלה והעסקים שלנו שקועים בצרות צרורות. זה עתה סיימתי מחקר ב-TIM העוסק ביחס שבין ישראל לבין שבע מדינות קטנות ואמידות אחרות, בשבעה תחומים עיקריים: הקלות שבה ניתן לעשות עסקים, מספר החברות הגלובליות, תשתיות פיסיות, מדיניות כלכלית, מערכת החינוך, שחיתות ואיכות הסביבה. ישראל שקועה בצרות צרורות בכל שבעת התחומים, והיא גולשת לאחור. כשכל תשומת הלב ממוקדת בביטחון, אני חושש שהתחרותיות הגלובלית של ישראל תמשיך להידרדר.

הנה כמה שאלות שהייתי מפנה לשרי המשפטים, האוצר והפנים: מדוע - לדעת הבנק העולמי - קשה כל כך לקבל רישיון בנייה, לשלם מסים או לאכוף חוזה בישראל? (ישראל מדורגת מתחת למקום ה-100 בכל שלושת התחומים). מדוע סינגפור, ידידתה הקרובה של ישראל, היא המדינה הנוחה בעולם לעשיית עסקים, ומה ישראל יכולה ללמוד ממנה, לאמץ לעצמה ולהסתגל אליו?

לשר התעשייה והמסחר והתעסוקה: מדוע איבדה ישראל ב-269 2004 ימי עבודה לכל 1,000 תושבים בגלל שביתות - אחד מ"הישגי" יחסי העבודה הגרועים בעולם? ומדוע התנהלו מרבית השביתות במגזר הציבורי?

לשר המשפטים: מדוע מדורגת ישראל במקום ה-26 בהגנה על זכויות קניין רוחני (לפי IMD) - ומסכנת את היתרון התחרותי שלה במחקר ופיתוח? מדוע אנו נקראים "מדינה של דיסקט אחד"?

לשר האוצר: מדוע - לפי כתב העת "פורבס" - יש בישראל רק 9 חברות גלובליות, ורק שתיים מהן אינן חברות פיננסיות (טבע וצ'ק פוינט)? מדוע יש בשווייץ 37 חברות כאלה, בטייוואן - 35, ובקוריאה - 50? ומדוע נהוג בישראל מס רווחי חברות בגובה של 36% כשבאירלנד המס הוא רק 12.5%? מכיוון שזה המצב, איזו חברה שפויה תחשוב להתמקם בישראל?

לראש הממשלה ולקבינט: מדוע דורגה ישראל ב-96' במקום ה-14 בעולם במדד "החופש מתפישת שחיתות" (המידה שבה הציבור חושב שהפוליטיקה והעסקים בישראל נקיים משחיתות), אבל צנחה ב-2005 למקום ה-28 הנורא? מדוע ירצו משקיעים זרים להשקיע במדינה שנראית להם אכולת שחיתות?

לשר התשתיות: מדוע יש בישראל 110 מכוניות לכל קילומטר של דרכים סלולות (בערך כלי רכב אחד לכל 10 מטרים) - אחד השיעורים הגבוהים בעולם?

לשרת החינוך: מדוע דורגה ישראל מתחת לסינגפור, רוסיה, אסטוניה, שוודיה, קוריאה ואפילו ארה"ב בהישגי המתמטיקה בכיתה ח' (לפי TIMS)? לשר הרווחה (שאינו קיים): מדוע התפלגות ההכנסה בישראל (הנמדדת לפי מקדם ג'יני) היא הבלתי שוויונית ביותר במדינות המערב?

יש קשר הדוק בין תחרותיותה של מדינה להכנסות ולעושר של תושביה. הממשלה שלנו ואנשי השלטון הנבחרים צריכים להיות מודעים לכך, ולהשקיע זמן ומאמצים בהפיכת ישראל למדינה תחרותית יותר. אין אפילו שמץ של ראיה שדבר כזה נעשה.

פרופ' מי-טל הוא המנהל האקדמי של TIM GLOBAL - תל אביב, המפתח מנהלים ישראלים לשוק הגלובלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"