דרוש שינוי במשטר יעד האינפלציה

הניסיון והתיאוריה הכלכלית אמנם תומכים בהמשך הפעלת משטר של יעד אינפלציה ושער חליפין נייד, אך יש מקום להכנסת שינויים שיתרמו לשיפור ניכר בביצועי המדיניות לאורך זמן

ליאו ליידרמן
ליאו ליידרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאו ליידרמן
ליאו ליידרמן

כיצד אמורה הצניחה המפתיעה של 0.9% במדד המחירים לספטמבר להשפיע על מדיניות בנק ישראל? הוויכוח סביב עניין חשוב זה ממחיש, כמעט סימפטומטית, את הצורך בהכנסת שינויים במשטר יעד האינפלציה הנהוג בישראל. אמנם הניסיון והתיאוריה הכלכלית תומכים בהמשך הפעלת משטר של יעד אינפלציה ושער חליפין נייד, אך יש מקום להכנסת שינויים שיתרמו לשיפור ניכר בביצועי המדיניות לאורך זמן.

אך מנגד, מרבית ההערכות הן ששיעורי האינפלציה הצפויים ב-12 החודשים הקרובים, וגם ב-2007 כולה, יהיו בתוך תחום היעד - כך שבמבט קצת יותר קדימה לא נראה שיש צורך בשינוי משמעותי ברמת הריבית. אז כיצד מתמודדים עם מצב שבו נראה ש"לא עושים מספיק" להשגת היעד עוד השנה, אך באותה עת מאותתים ש"יהיה בסדר" מבחינת השגת היעד בעתיד?

אחד מהשיפורים המתבקשים הוא מעבר מיעד אינפלציה קלנדרי, המוגדר במונחי שיעור האינפלציה מדצמבר אשתקד לדצמבר השנה, לממוצע נע המוגדר על פני תקופה עתידית. מבחינה כלכלית, שיעור עליית המחירים מיוני ליוני לא פחות חשוב מזה שמדצמבר לדצמבר - כך שההגדרה הנוכחית של היעד היא שרירותית ואף מזיקה.

לכן, את הגדרת היעד כ"שיעור אינפלציה של 3%-1% בשנת 2006 הקלנדרית", כפי שנהוג כיום, אפשר להחליף ב"שיעור אינפלציה של 3%-1% בממוצע ב-18 החודשים הקרובים". במצב זה, קביעת הריבית בחודש מסוים על ידי בנק ישראל תכוון להשגת היעד שהוגדר על פני 18 החודשים העוקבים. אמנם בחרתי לצורך המשל ב-18 חודשים, כטווח סביר לאור מה שידוע על הפיגור שבהשפעות המדיניות המוניטרית, אך ניתן גם לקבוע טווח של שנה או שנתיים קדימה.

השינוי המוצע כאן תואם את המגמות בבנקאות המרכזית בעולם, ובפרט את המדיניות באוסטרליה וניו-זילנד, משקים מאוד פתוחים הנתונים לתנודתיות גבוהה יחסית בשער החליפין ובמחירים. ככל הנראה, "החלקת" יעד האינפלציה כממוצע-נע-קדימה תורמת להקטנת התנודתיות בריבית וברמת הפעילות הריאלית, והופכת את המדיניות ליותר אמינה בעיני הציבור והמשקיעים.

שינוי נוסף, שבוודאי יתקבל בברכה בשוק ההון, הוא פרסום תחזיות האינפלציה של בנק ישראל בכל חודש. ממילא עוסקים בתחזית זו בדיונים פנימיים בבנק, והיא מהווה גורם מכריע בהחלטות הריבית החודשיות. על כן, יהיה זה מאוד מועיל אם בהודעת הריבית החודשית הבנק המרכזי יחשוף גם את המידע הזה. הדבר נהוג בבנקים מרכזיים רבים, למשל בבנק אוף אינגלנד, והוא מקובל כחלק מהגברת השקיפות והאמינות של המדיניות.

הכותב הוא פרופסור באוניברסיטת ת"א והיועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"