פיקדון בוננזה או אופציה אקזוטית?

אלי ארוך, אליעזר פישמן וסבתא שלי נכנסים לבנק - נשמע כמו מערכון של הגשש? בואו נקווה שאף אחד לא יבכה בסוף

יאיר גראוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר גראוב

במערכון הידוע של הגששים, הפקיד סימנטוב מלול ("הפקיר") 1,500 לירות בידי מנהל הבנק (מר מיוחס). מלול שמח על שהשקיע בתוכנית חיסכון, שכן הובטח לו שהוא יפקיד 1,500 לירות ויקבל 20 אלף לירות. אולם פינטו מבהיל את מלול, שטוען כי הבנק יכול להישדד בכל רגע והכסף שהופקד ייעלם. שניהם ביחד מגיעים לבנק לפגוש את מר מיוחס על מנת לדרוש את הכסף חזרה. זהו אחד המערכונים הטובים ביותר של הגששים שהניב אחריו ביטויים ופתגמים רבים - מומלץ בחום.

ובכן, יש לי חדשות בשבילכם, גם אם האופנובנק לא יגיע לבנק שלכם, הפיקדון שלכם עלול להיעלם.

לכמה מאיתנו יש השקעה במניות? סביר להניח שלחלקנו יש השקעה ברמת סיכון כזו.

כמה מאיתנו השקיעו אי פעם באופציות? ההרפתקנים שבינינו כנראה מרימים את היד בגאווה.

כמה מאיתנו כתבו אופציות? כנראה שמתי מעט, ביניהם כמה וירטואוזים פיננסיים כמו אלי ארוך.

כמה מאיתנו כתבו אופציות אקזוטיות מסוג נקישה (KNOCK)? אני מכיר אחד כזה שהפסיד סכום נכבד בסוג זה של מסחר מתוחכם על הלירה הטורקית.

הרשימה הזו התחילה בטלפון, מפתיע, מסבתא שלי, שהתקשרה כולה מדושנת עונג ובנימה של זחיחות הודיעה לי שהשקיעה את כספה בפיקדון בוננזה בבנק שבו תקבל 13.15% ריבית. מיד ביקשתי את פרטי הפיקדון כדי שאוכל גם אני לקחת חלק בפלא הכלכלי. כנראה שמדובר כאן באלכימיה פיננסית מהסוג שאולי רק אלי ארוך מכיר.

הכותרת היתה "פיקדון בר המרה למניית אפריקה ישראל". לתומי, חשבתי בתחילה שמדובר באג"ח אשר ניתן להמרה למניית אפריקה ישראל. התלהבותי לא ידעה גבול והתקשיתי לעצור את עצמי מלחייג לבנק ולשאול איפה חותמים.

פרסום הבנק שב והדגיש כי הריבית בגובה 13.15% מובטחת. כמו כן, הוא ציין כבדרך אגב, שבמידה שמחיר המניה יירד ב-30%, במהלך השנה הקרובה, ועד תום הפיקדון לא יעלה חזרה מעל למחיר המניה המקורי במועד ההשקעה, הקרן תומר למניות אפריקה ישראל.

ובכן, לא בוננזה ולא נעליים. למעשה הבנק ביקש מסבתא שלי לכתוב לו אופציית PUT על מניית אפריקה ישראל, לא סתם אופצית PUT אלא ממש בכסף. ולא רק זאת, אלא גם אופציה אקזוטית מסוג נקישה. בתמורה לאופציה, הבנק מבטיח ריבית נוספת של כ-7% מעל ריבית חסרת סיכון (מק"מ).

שווה או לא? את זה נשאיר למתוחכמים שבינכם, רק נציין כי המניה עלתה במאות אחוזים בשנים האחרונות ואופציית ה-PUT אינה מוטבת כשאפריקה מחלקת דיווידנד. כמו כן, לבייב קנה לאחרונה כ- 15% ממניות החברה (במאות מיליוני שקלים) באמצעות מימון מהשוק המוסדי, תוך הבטחה כי ההלוואה תוחזר באמצעות דיווידנדים מהחברה.

סבתי התמימה, וכנראה שעוד כמה מכם, לא הבינה כי היא עלולה להפסיד מחצית ואף יותר מכספה במידה שמניית אפריקה ישראל תרד בעקבות ירידת שווי המניה וחלוקת דיווידנד מאסיווית מהעודפים הרבים שהצטברו בקופת אפריקה ישראל.

על פי ההגדרה המילונית, פיקדון הוא סכום כסף המופקד בכדי להחזירו לאחר תקופת זמן. השימוש במילה פיקדון למוצר פיננסי כגון מוצרים המשלבים אופציות עם חוב, ובמיוחד כתיבת אופציות, הינו מטעה ומייצר תחושת שווא של ביטחון במוצר. מעבר לים, במקומות שבהם מוכרים מוצרים כמו אלו, לא קוראים להם פיקדונות מובנים, אלא מוצרים מובנים, ובוודאי שאינם מוצעים לציבור הרחב בדף הראשי של הבנק.

כתיבת אופציות היא תחום מתוחכם המגלם אפשרויות רווח והפסד גבוהות במיוחד. כמובן שמי שכותב אופציות מוכן להגן על עצמו בכל נקודת זמן ולסגור את הפוזיציה שלקח על עצמו. מי שיכתוב אופציית PUT 860 היום (אופציה בכסף), יודע כי במידה שהמדד יירד בתקופה הקרובה, הוא יוכל לסגור את הפוזיציה מבעוד מועד ולחתוך את הפסדיו בכל רגע נתון.

הצעה לכתוב אופציות לא סחירות היא ברמת סיכון גבוהה פי כמה מהשקעה במניות. ראשית, ישנו סיכון עצום באי היכולת להגיב לנתוני השוק ולחתוך הפסדים. שנית, כאשר מפנים מכשירים כגון אלו למשקיעים לא מתוחכמים, שאינם יודעים איך להגן על השקעתם, אי אפשר לצפות שיבצעו הגנה אקטיווית כגון מכירה בחסר של המניות.

שתי הצעות ידידותיות, אחת לבנק דיסקונט והשנייה לאלה מביניכם שחשבו להפקיד (או "להפקיר") את כספם בפיקדון: לבנק - אל תקראו למוצר הזה פיקדון; ולציבור - אל תקנו את יצירת המופת הפיננסית הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט