מדד ה-NIKKEI היפאני - ניתוח טכני

התנהלות ה-NIKKEI בשנים האחרונות יוצאת דופן מבחינה טכנית. הרבה מאוד אלמנטים טכניים הופיעו בגרף, והדבר עזר מאוד לאלו המנתחים את השווקים על פי תורה זו

ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי

למרות היותה המדינה בעלת השטח ה-60 בגודלו בעולם, יפאן ממוקמת במקום השלישי בעולם מבחינת תוצר לנפש, עם פריון עבודה מהגבוהים בעולם. בורסת יפאן היא בעלת שווי השוק השני בגודלו בעולם אחרי ארה"ב - קצת פחות מ-3,500 מיליארד דולר. שני הבנקים הגדולים ביפאן - מיצובישי בנק ומיזוהו בנק - ממוקמים בין עשרת הבנקים הגדולים בעולם, וחברת המכוניות טויוטה ממוקמת בין עשרת העסקים הגדולים בעולם (לפי מכירות).

בשנות ה-60' וה-70' של המאה הקודמת צמח השוק היפאני בקצב מדהים, בעיקר בשל ניצול כוח אדם אופטימלי. בשנת 1989 הגיע מדד ה-NIKKEI225 לשיא כל הזמנים - 39,000 נקודות, אך בשנה זו הגיע גם המשבר היפאני הגדול, יחד עם התפוצצות הבועה בבורסה ובנדל"ן. המשק היפאני נקלע למשבר מתמשך לאורך כל שנות ה-90, שהעמיק אף יותר כשארה"ב עצמה נכנסה למיתון עמוק אחרי פקיעת בועת ההיי-טק של תחילת שנות ה-2000. הריבית על הין הייתה אפסית לאורך שנים רבות, ומדד הניקיי הגיע לשפל של 7,600 נקודות באמצע שנת 2003.

התנהלות ה-NIKKEI בשנים האחרונות יוצאת דופן מבחינה טכנית. הרבה מאוד אלמנטים טכניים הופיעו בגרף, והדבר עזר מאוד לאלו המנתחים את השווקים על פי תורה זו. יש לציין במיוחד את תבנית הראש והכתפיים ההפוכים שהופיעה בגרף בין השנים 2003-2001 ואת פריצת רמת 12,000 הנקודות, שסימנה את איזור 17,000 הנקודות כיעד מתבקש - שאכן הגיע, ויצר את הפסגה במאי האחרון. התיקון ל-14,000 הנראה בגרף המצורף (ריבוע ירוק) מהווה תיקון פיבונאצ'י של 61.8% למהלך שהחל ב-12,000 נקודות.

בפינה שלנו ציינו לפני מספר שבועות את החשיבות שיש לתיקון 61.8%, שכן במרבית המקרים הוא מהווה נקודת "אל חזור". תמיכה בנקודה זו משמעותה המשך המגמה העולה, ואילו שבירת התמיכה הזו תעמיק את המגמה היורדת. ניתן להבחין כי נקודה זו היוותה תמיכה חזקה, ואכן המדד חזר למגמה עולה. נכון ליום המסחר האחרון נבלם המדד, הפעם בקו מגמה יורד (הקו האדום), באיזור 16,500 הנקודות. פריצת הרמה הזו בימים הקרובים תסמן את הפסגה הקודמת, ב-17,600 נקודות, כיעד מתבקש. איזור זה של 17,600 נקודות מהווה בעצמו איזור התנגדות עוד מלפני 7 שנים לערך, וחצייתו תסמן יעד ארוך טווח ל-NIKKEI, שנמצא ב-20,000 נקודות.

נסכם: כרגע HOLD, ומעל 16,500 - BUY. ולמי שיכול להתאפק עוד יותר, אז מעל 17,600 - STRONG BUY.

הכותב הוא מנהל חדר מסחר בחברת קואטרו שוקי הון. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"