דינר עיראקי - ספקולציה לנועזים או בלוף להמונים?

בעיראק כבר לא משלמים בדינר, ואף אחד לא מבטיח שבעתיד הוא יחזור לשימוש. ובכל זאת עשרות אלפי ישראלים השקיעו באחרונה במטבע הזה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי עמית
חגי עמית

כבר כמה חודשים שיש באוויר באזז סביב מכשיר השקעה חדש בשוק המט"ח. אלה שתוהים על איזה עוד מכשיר פיננסי מתוחכם יכולים כמה משווקי ניירות מקומיים לחשוב, יופתעו לשמוע שלא מדובר בסוג חדש של פיקדון מובנה, תעודת סל או מכשיר פיננסי מתוחכם אחר, אלא בניירות - פשוטו כמשמעו: אחת מאופציות ההשקעה החמות מגיעה דווקא ב"סטיפות", שכן את הדינר העיראקי קונים בחבילות של שטרות.

מדינה מעריך כי עשרות אלפי אנשים כבר רכשו את השטרות, בהיקף כולל של כ-1.6 מיליון דולר. "השוק הישראלי הוא קטן בתחום הזה", הוא אומר. "במדינות כמו טורקיה, בלגיה ואנגליה, שגם בהן אנחנו עושים את הפעילות הזאת, מדובר בעשרות מיליוני דולרים. שם אנשים מבינים ומחפשים את הסיכון".

מדינה לא מנסה להשלות אף אחד שמדובר במכשיר השקעה סולידי, אך הוא לא שוכח להדגיש את הרווח החלומי שיכול להתקבל כשהמצב ישתנה. "אתה נכנס לפוזיציה של ספקולנט", הוא מסביר. "אם ביום מן הימים התנאים הסביבתיים יאפשרו את זה והמטבע הזה - אנשים ירוויחו בגדול".

הדינר העיראקי אינו סחיר בעולם, ואפילו בעיראק המטבע העובר לסוחר הוא הדולר האמריקאי הישן והטוב. רכישת דינר עיראקי משמעה השקעה לא נזילה במטבע שלא ניתן להיפטר ממנו (ב-CashFlow מוכנים לרכוש את השטרות רק כשמדובר בסכומים גדולים של עשרות אלפי דולרים).

גם עתידה של עיראק אינו ברור. אלפי עיראקים נהרגים בכל חודש במלחמת האזרחים, ולא ברור מתי הצבא האמריקאי יעזוב את המדינה. שר האוצר הישראלי אמנם חידש לפני חודשיים את ההיתר לסחור במטבע העיראקי - למרות היותה מדינת אויב - אך המסחר במטבע מזכיר יותר מכל את שוק הכרמל.

דינר עיראקי אחד היה שווה לפני מלחמת המפרץ הראשונה 3 דולר. עם קריסתו ההדרגתית של משטר סדאם חוסיין איבד הדינר 99% מערכו עד 2003. באוקטובר 2003 ביטלו האמריקאים את ההצמדה של הדינר לדולר, הדפיסו "דינר חדש", ויותר חשוב: החליפו את השטרות עם דיוקנו של סדאם חוסיין בשטרות ללא תמונת הרודן המודח. הדינר החדש עלה ב-25% בחודשים שלאחר השקתו, ומאז משייט סביב שער של 1,500 דינר לדולר אחד.

באינטרנט, לעומת זאת, מיליון דינרים עיראקיים מוצעים למכירה ב-840-750 דולר - כך שמשקיעים ישראלים רוכשים את השטרות במחיר גבוה ב-30%-20% משוויים הרשמי.

סוחרי המט"ח לא מתלהבים

מה גורם לאלפי אנשים לקנות מטבע שהוא חסר ערך אפילו במדינה שמנפיקה אותו? רכישת הדינר העיראקי מזכירה יותר מכל רכישת שטרות "מונופול" בתקווה שיום אחד הם יהיו שווים משהו. גם אם יגור זאב עם כבש, ממשלה דמוקרטית תקום בעיראק והמדינה לא תתפצל לתת-מדינות - איש אינו ערב לכך שהמטבע הישן יישמר ואפשר יהיה לממשו לכסף אמיתי. הזכרנו כבר שגם לפני נפילת סדאם חוסיין התקיימו בעירק שני סוגי דינרים - ה"טרום סדאמי" והדינר החדש של סדאם חוסיין?

ההסבר לרכישת המטבע על ידי אזרחים נמצא אולי באימרה עתיקה, האומרת ש"צריך לקנות במקום שיש בו דם על האדמה". במובן הזה, עיראק עשויה להיחשב למקום הטוב ביותר בעולם להשקיע בו.

החברות שמשווקות את הדינר העיראקי מדגישות את היקף המשאבים הטבעיים של המדינה: עתודות נפט, אוצרות גז טבעי ואפילו שפע של מים.

לפי חברת CashFlow Club, רק שלוש פעמים בהיסטוריה נקרתה למשקיעים הזדמנות לרווח מטבעי כדוגמת זה שגלום בעיראק: השקעה במארק הגרמני בסוף מלחמת העולם השנייה - שהתאושש עם המדינה בשנות החמישים; השקעה בדינר הכווייתי - שהתרסק בפלישה העיראקית והתאושש אחריה; והשקעה ברובל הסובייטי לאחר נפילת הגוש הקומוניסטי.

"זו השקעה לטווח ארוך של חמש שנים ויותר. אני קניתי את זה לילדות שלי לטווח של 20 שנה, מתוך מחשבה שכשהן ירצו ללכת לאוניברסיטה - זה יהיה שווה הרבה יותר", אומר רני ברוכשטיין מסוכנות הביטוח ברוכשטיין, המשווקת את ההשקעה ללקוחותיה. "זו הרי מדינה עם אוצרות טבע - וברגע שיהיה בה משטר יציב והאמריקאים והאירופאים ייצאו ממנה, הכסף הזה יהיה שווה יותר. זו לא השקעה כעסק אלא השקעה אקזוטית בעבור מי שאומר 'בוא נסכן 2,000 דולר, נקנה ונשים בצד לילדים - ואם יקרה למטבע הזה חצי ממה שקרה למארק הגרמני אחרי המשבר הגדול - הרווחנו'".

ברוכשטיין משדך את לקוחותיו המעוניינים בהשקעה בתחום לחברת Dinar Sale, שהוקמה על ידי דניאלה גונן ועו"ד אריאלה בביוף. "רוב הלקוחות שלנו משקיעים סכומים קטנים, 1,000-500 דולר בממוצע, כדי שהלב שלהם לא יתכווץ מהסיכון", אומרת בביוף. "כולם מאמינים שהמטבע הזה יעלה, אבל השאלה שמטרידה אותם היא מתי. לא כל אחד יכול להשקיע את הכסף להרבה זמן, ובמקרה של הדינר העיראקי אף אחד לא יודע לכמה זמן הוא השכיב את הכסף. יש בישראל גם אנשים שמשקיעים סכומים גבוהים, קונים בשלבים - ומגיעים להשקעה של מאות אלפי דולרים. אלה דווקא אנשים משכבות סוציו-אקונומיות גבוהות, כמו עובדי בנק וכלכלנים. זה עובר בשרשרת - אחד קונה, ואחריו קונים עוד עשרה. כשארה"ב תצא מעיראק, הבנק בעיראק יצטרך לקבוע את הערך של המטבע - וכולם רוצים להיות בחגיגה כשזה יקרה".

מאפיין בולט של התופעה הוא הפופולריות שלה בקרב אזרחים קטנים, אך לא בקרב מומחים במט"ח. סוחרי מט"ח שעמם שוחחנו לא נשמעו נלהבים מהעניין והתייחסו אליו בסקפטיות. "אני לא הייתי נוגע בזה", אומר שמואל ברגר, מנכ"ל מרווחים שוקי הון. "גם בוש והאמריקאים היו רוצים שזה יקרה והמטבע העיראקי יתאושש, אבל היו גם סיפורים בהיסטוריה שבהם אנשים נשארו עם כסף שהוא רק נייר. הממשל החדש יוכל להחליט שכל המטבע הזה לא שווה כלום והמשקיעים עשויים להישאר עם חתיכת נייר ביד".

"זה הימור עם סיכון הרבה יותר גבוה ממניה. המטבע הזה נחלש במאות אחוזים מול הדולר, ועשוי לעשות תיקון של 200%-100%. אבל מי יקנה את זה ממך כשהיום יגיע?", אומר רונן הלפרן מבית ההשקעות מודוס סלקטיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק