אולמרט דחה שתי דרישות של מערכת הביטחון לתוספת תקציב ב-2007; צוות המו"מ של העבודה קרוב להסכמות עם הירשזון

באוצר מתחזקות ההערכות כי הממשלה תאשר ביום שלישי את תקציב המדינה לשנה הבאה ברוב גדול

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, דחה שתי דרישות של מערכת הביטחון שמשמעותן הגדלת תקציב הבטחון ב-2007. רה"מ דחה את הדרישה להגדיל את בסיס התקציב השנתי של המערכת ב-1.85 מיליארד שקל, ולהחיש העברת 8.2 מיליארד שקל, שהובטחו לצה"ל לצורך רכישה מחדש של אמצעי לחימה, כך שיועברו בתקופה קצרה יותר מ-3 השנים המתוכננות. באוצר התחזקו אתמול ההערכות כי הממשלה תאשר מחר את תקציב המדינה לשנה הבאה ברוב גדול.

בפגישה התברר כי קיימים חילוקי דעות בין האוצר ומערכת הביטחון ביחס לגובה בסיס תקציב מערכת הבטחון בשקלים. לפיכך, הדרישה של מערכת הביטחון להגדלת בסיס תקציבה השנתי ב-1.85 מיליארד שקל משמעותה ירידה של 45% לעומת דרישתה עד כה. ראש הממשלה דחה דרישה זו, כמו גם את הדרישה לזירוז העברת 8.2 מיליארד שקל - הדרושים למערכת הבטחון להחזרת האפסניה שלה לרמה של ערב המלחמה - על הסף. הוא שב והדגיש כי הגדלת בסיס תקציב מערכת הביטחון, כמו גם העברת 9.6 מיליארד שקל למערכת לצורך למוכנות למלחמה, ידונו על ידי ועדה שתוקם בקרוב לבדיקת נושא תקציב הביטחון.

שר האוצר נפגש עם צוות המו"מ של העבודה, השרים שלום שמחון (יו"ר), יצחק הרצוג, ואיתן כבל לדיון בנושא תקציב 2007. שמחון הציג בפגישה את שלוש הדרישות המרכזיות של העבודה: יישום ההסכמים הקואליציונים בנושא שכר מינימום, אי הפרטת השרותים החברתיים, והסדרת תקציבי משרדי הממשלה שבראשות העבודה, ובראש ובראשונה תקציב משרד החינוך. הירשזון אמר בפגישה כי הוא מעוניין מאוד להגיע להבנות בכל הקשור ליישום ההסכמים הקואליציונים וכן בנושאים החברתיים. שני הצוותים יפגשו שוב לפני ישיבת הממשלה על התקציב, כדי ליישב את חילוקי הדעות ביניהם.

לאחר הפגישה נשמע שמחון אופטימי. לדבריו, העבודה דורשת כי הפעימה השלישית בשכר המינימום, שהאוצר רוצה לדחות אותה לינואר 2008, תתבצע באוקטובר או נובמבר 2007. בנושא הפרטת המוסדות לאנשים עם מוגבלויות, האוצר טוען כי ראשי המוסדות הם שמעוניינים בהפרטה. במידה ויתברר כי האוצר צודק, העבודה לא תדרוש לדון בנושא זה.

סלע המחלוקת העיקרי בין העבודה והאוצר הוא בשאלת תקציב החינוך. הפערים בין האוצר והעבודה עומדים עתה על 300 מיליון שקל. קיימות גם תביעות נוספות של העבודה, כמו תביעת חברת הכנסת שלי יחימוביץ, להגדיל את סגל הפקחים לנושא ביצוע חוקי העבודה ל-400 איש, לעומת פקחים בודדים בלבד כיום. הפשרה המסתמנת היא העמדת התקן על 100 פקחים.

היום לא התקיימו דיונים בין שר האוצר ובין השותפות הנוספות בקואליציה, ש"ס והגימלאים. נראה כי הצדדים יפגשו מחר. עוד צפויות מחר פגישות של ראשי האוצר עם שרים בעבודה, שדורשים תוספת תקציב למשרדיהם או שיש להם השגות על השינויים המבניים שהאוצר מציע ב-2007.

התחושה באוצר היום היא כי התקציב יעבור ביום שלישי, וברוב לא קטן. עם זאת, נראה כי התרוצצויות השרים, ראשי האוצר ואנשי משרד רה"מ ימשכו עד תחילת ישיבת הממשלה, וגם במהלכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"