האג"ח של מדינת ישראל: לקנות או לברוח?

חושבים שיהיה טוב? קנו אג"ח של מדינת ישראל. חושבים שיהיה יותר גרוע - השקיעו דווקא באג"ח בחו"ל. ממש פסימיים? המרו נגד המחיר של האג"ח הישראלי

איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל
איתן אבריאל

נייר הערך בעל המחזור הגדול ביותר בבורסה של תל אביב הוא לא מניית טבע וגם לא מניית הפועלים, אלא משהו הרבה יותר אפור ופשוט. נייר הערך ה"נזיל" ביותר בבורסה הוא איגרת חוב מספר 2683, שאותה מנפיקה ממשלת ישראל, כחלק מהדרך שבה היא ממנת את פעילותה.

האם נייר הערך הזה הוא השקעה טובה? המחזור שלו בבורסה שלשום היה לא פחות מ-380 מיליון שקל, נתון שמוכיח כי יש יותר מתשובה אחת לשאלה הזו. גם הראיות בשוק מצביעות על דעות שונות בקשר אליו: סוחרים ידעו לספר שבשבוע שעבר מכר משקיע זר איגרות חוב מסוג "שחר" בהיקף של מיליארד שקל, אבל מאידך היו גורמים מקומיים שקנו את הסחורה מבלי שהמחיר שלה השתנה משמעותית.

איגרות חוב שונות ממניות. על מנת להרוויח מקניית מניה חייב מחירה לעלות, או שהחברה תשלם לבעלי מניותיה דיווידנד שנתי גדול במיוחד - תופעה די נדירה. באיגרות חוב, לעומת זאת, אפשר להרוויח מעליית ביקוש ועליית המחיר בהתאם (כמו במניות), אבל אפשר להרוויח גם אם המחיר עומד במקום - בזכות תשלום הריבית השנתית.

ככל שהמצב הביטחוני והכלכלי של ישראל יהיה טוב יותר, כך גדל הסיכוי לרווח מקניית אג"חים של הממשלה
השאלה השנייה מיועדת למשקיעים נועזים יותר, שלא רוצים להמתין כמעט 10 שנים עד לסוף חיי האיגרת, ומעדיפים ליהנות יותר מרווח הון מאשר מתשלומי הריבית. כאן ההימור קשה יותר, כי המשקיע נדרש לקבל החלטה על בסיס שורה ארוכה של שאלות כלכליות מורכבות. מה תהיה הריבית בישראל בחודשים בקרובים? מה תהיה הריבית בארה"ב? איך תממן הממשלה את העלויות הישירות והעקיפות של המלחמה? האם המלחמה באמת הסתיימה או שיש סיכון שהיא תפרוץ שוב? ולמי מהגורמים האלה תהיה השפעה גדולה יותר על איגרת החוב? בלי לתת תחזית לעניינים אלה - לא ניתן לקבל החלטת השקעה.

ובכל זאת, הנה כמה כללי אצבע. הראשון: ככל שהמצב הביטחוני והכלכלי של ישראל יהיה טוב יותר, כך גדל הסיכוי לרווח מקניית אג"חים של הממשלה. הסיבה: ככל שצורכי המימון של המדינה קטנים, כך קטן הצורך שלה להנפיק עוד אג"חים ופוחת החשש מפני הצפה של השוק וירידת מחיר של איגרות. כלל אצבע שני: ריבית יורדת היא דבר טוב לאג"חים, ואילו ריבית עולה - דבר רע. וכלל אצבע שלישי: מכיוון שעולם ההשקעות הוא גלובלי, והמשקיעים נוהגים להתלבט בין איגרות חוב של ישראל לבין איגרות של ממשלת ארה"ב - הרי שככל שהתשואה של האיגרות האמריקאיות יורדת, כך גדל הסיכוי לרווח בעת השקעה באיגרות הישראליות.

נכון להבוקר, איגרת החוב ל-9.5 שנים של ממשלת ישראל נראית מעניינת: בגלל ירידת התשואות בארה"ב, גדל הפער בינה לבין האיגרות (הדולריות) של ארה"ב ל-1.6%, רמה גבוהה יחסית לתקופה האחרונה. המצב הביטחוני, אגב, כמעט שלא השפיע עד היום על "פרמיית הסיכון" של איגרות החוב הישראליות, שנותרו די יציבות.

עכשיו הכדור אצלכם. חושבים שיהיה טוב? הכלכלה תתאושש במהירות מהמלחמה? אין סיכוי שהנגיד יעלה את הריבית? יש לכם הזדמנות קנייה. אבל אם אתם חוששים, חושבים שיהיה רק יותר גרוע, ושאין לדעת מה יעלה בגורל המשק הישראלי - טוב תעשו אם תשקיעו את הכסף שלכם דווקא באיגרות חוב בחו"ל. ואם אתם ממש פסימיים, אתם יכולים אפילו לבקש מהבנק או הברוקר שלכם שיהמר עבורכם נגד המחיר של איגרת החוב של מדינת ישראל. זה אולי נשמע לא פטריוטי - אבל אפילו הרמטכ"ל הרי כבר מכר את תיק המניות שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"