האם המוסדיים הופכים בררנים? שני מכרזים נכשלו השבוע והנפקה נוספת "ניצלה" אך בקושי

אחרי כשלון הגיוס של קסניה ושל התעודה הדולרית של קסם, ניסתה גם ליטו נדל"ן - החברה הבת של ליטו גרופ לגייס; המוסדיים לא התלהבו - הזמנה מהותית של חברה מקבוצת ליטו גרופ הצילה את המצב

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

האם המשקיעים המוסדיים הופכים בררנים יותר?

אחרי כשלון הנפקת החממה הטכנולוגית קסניה בסוף השבוע שעבר וכשלון הנפקת תעודת הסל של חברת קסם מקבוצת אקסלנס נשואה נודע היום ל-TheMarker כי גם הנפקת איגרות החוב של ליטו נדל"ן, חברה בת של ליטו גרופ הבורסאית, נתקלה בשבוע שעבר בקשיים במכרז המוסדי.

ליטו נדל"ן, מקבוצת ליטו גרופ של דורון שורר וצפריר בכנר, פועלת בתחומי הנדל"ן היזמי - בתחומי דיור, משרדים ושטחי מסחר - במזרח אירופה תוך שיתוף פעולה עם שותפים אסטרטגיים. החברה התכוונה להעמיד למשקיעים שעבודים שונים על נכסיה.

הנפקת החממה הטכנולוגית קסניה ונצ'רס קפיטל נכשלה גם היא בשבוע שעבר. קסניה ניסתה לגייס ביום רביעי 24 מיליון שקל - אבל הביקושים סירבו לזרום. על פי ההערכות החברה החליטה לדחות את מכרז ההנפקה בכשבועיים עד להתבהרות בשוק. החברה הפריטה באפריל 2003 את החממה בקרית גת. כיום מכיל הפורטפוליו של קסניה 12 חברות - כששווי החזקתה עומד על 20.25 מיליון דולר - אך שווייה האפקטיווי בהנפקה היה אמור לעמוד על כ-11 מיליון דולר לפני הכסף. החברה הבולטת בתיק של קסניה היא חברת ניסטיץ שפיתחה מוצר המיועד לביצוע תפירה פנימית של רקמות במהלך ניתוחים. ניסטיץ השלימה ביולי 2006 גיוס לפי שווי של כ-12 מיליון דולר - כפול מהגיוס הקודם שלה ב-2005. את הנפקת קסניה הובילו פועלים אי.בי.אי ותמיר פישמן. טרם ההנפקה השקיעה חברת מנורה בקסניה 2 מיליון דולר.

גם הנפקות של מכשירים פיננסים נתקלות לאחרונה בקשיים. בתחילת אוגוסט - לפני פחות משבועיים - כלל פיננסים בטוחה נכשלה בניסיון שלה להנפיק אופציות ארוכות טווח על מדדים שונים. החברה ניסתה להנפיק ללא הצלחה את מכשירי המומנט - אופציות CALL למשך של 13 חודשים - על המדדים ניקיי 225, דאו ג'ונס יורו STOXX 50 (החברות הגדולות ביותר בגוש היורו), מדד הנאסד"ק 100, מדד ה-S&P 500, ומחירי הזהב והנפט. כל ששת הסוגים של אופציות הכיסוי זכו לביקושים נמוכים. בכלל פיננסים מעריכים כי ינסו להנפיק את המכשיר בעתיד.

ובסוף השבוע שעבר נכשלה הנפקת התעודה הדולרית של אקסלנס - קסם דולר העוקבת אחר המטבע האמריקאי. קסם לא צלחה את מחסום הביקושים והפיזור המינימלי שמחייב 35 מחזיקים בהיקף של כ-200 אלף שקל. לעומת התעודה הדולרית, הרי שאת הנפקת תעודת ההתחייבות העוקבת אחר היורו צלחה החברה בשלום. נראה כי הקשיים בגיוס התעודה הדולרית נבעו מהחולשה של הדולר בעולם אל מול המטבעות העיקריים בתקופה האחרונה.

מי שלא נכשלה לעומת כל אלו, היא הנפקת אמפא קאר ליס שביום חמישי האחרון השלימה גיוס של כ-33 מיליון שקל באג"ח צמודות מדד. אמפא קאר ליס פועלת בתחום החכרה תפעולית של כלי רכב (ליסינג) ויש לה צי של כ-4,400 רכבים. את ההנפקה הובילו תמיר פישמן חיתום, חברת איפקס ואנליסט.

למרות הקשיים והמהמורות של השבוע האחרון הנובעים מסיבות שונות ומגוונות, אך גם על רקע המצב הבטחוני המפוקפק, תקיים היום חברת הביוטכנולוגיה ביוקנסל גם היא מכרז מוסדי לגיוס של כ-24 מיליון שקל - הוא סכום הגיוס המזערי איתו אפשר לצאת לגיוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות