הפריפריה זה כאן

אם יש מסקנה ברורה אחת שעולה מהקרבות היא שמושג הפריפריה - בהקשר הביטחוני - איבד את משמעותו. רמת הסיכון של חיפה אינה נמוכה מזו של נהריה. הקריטריון למתן עזרה לפריפריה צריך להיות כלכלי בלבד

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בשבוע שעבר, עם פרוץ הקרבות בלבנון, קיבלנו מייל אנונימי נזעם. במייל התייחס הקורא לידיעה שפירסמנו כאן לפני כמה שבועות, ועניינה המסקנות המתגבשות של הוועדה הבין-משרדית לבחינת הטבות המס ליישובי הפריפריה. כותרת הידיעה שלנו היתה "כפר ורדים ונהריה צפויים לאבד הטבות המס - מנגד, היישובים הערביים בנגב ובגליל בדרך לקבל הטבות מס".

יכולנו להבין ללבו של הקורא, ואולי גם לכיסו - בהנחה שהוא נמנה עם אותם תושבי נהריה העלולים לאבד בקרוב את ההטבות במס הכנסה - אבל בהחלט לא יכולנו להסכים עמו. זאת לא רק משום שהקטיושות של נסראללה הן עיוורות בכל הנוגע למי שהן פוגעות בו - גם נצרת וכפרים ערביים בגליל ספגו מטחי טילים - ולא רק משום שהפגיעה הכלכלית בגליל אינה פוסחת על איש, גם לא על המסעדות ובתי המסחר בכפרים הערביים.

לא יכולנו להסכים עם הקורא בעיקר מאחר שאם יש מסקנה ברורה אחת שעולה מהקרבות היא שמושג הפריפריה - בהקשר הביטחוני - איבד את משמעותו. לפחות בהקשר הביטחוני, כל מדינת ישראל היא פריפריה. רמת הסיכון של חיפה אינה נמוכה מזו של נהריה. למעשה, מאז פרוץ האינתיפאדה בשלהי 2000, עיקר הסיכון הביטחוני לעורף התמקד במרכז. הערים ירושלים, עפולה, חדרה, נתניה ותל אביב היו מסוכנות בארבע השנים האחרונות הרבה יותר מאשר מרבית ערי הצפון, שאליהן, במרבית המקרים, המחבלים המתאבדים לא טרחו להגיע.

מי שרוצה לעסוק במאזן מסכנות ביטחוני, יתקשה מאוד לבסס יתרון כלשהו לערי הפריפריה בצפון על פני הערים האחרות בישראל. ומי שרוצה לבסס זכאות להטבות על מדד סיכון ביטחוני יגלה שלצד נישומי מס הכנסה בנהריה עומדים בתור לקבלת הטבות מס גם הנישומים המתגוררים באזור חיפה - מספרם, אגב, גדול יותר מזה של כל ערי הפריפריה גם יחד. למעשה, לפי אותו מדד כמעט כל אזרחי ישראל צריכים לקבל הטבות מס - דבר המרוקן מתוכן את המשמעות של הטבת מס גיאוגרפית.

מדד הסיכון, או המסכנות, הביטחוני איבד מזמן מערכו. המדד שנותר איתן, לטובתה של הפריפריה, הוא מדד המסכנות הכלכלית; המדד לפיו ערי הפריפריה הן עניות יותר, דלות יותר בהיצע התעסוקה, ולכן גם לא אטרקטיוויות מספיק למשיכת תושבים חזקים אליהן. אנשים אינם רוצים לעבור להתגורר בפריפריה פשוט משום שזה לא משתלם להם כלכלית, ולא כי בפריפריה יותר מסוכן ביטחונית. דימונה או אופקים, נזכיר, הן בין הערים הבטוחות בישראל - ולמרות זאת, לא משתרך תור של ממתינים בפתחן.

הסיכון הכלכלי, ולא הסיכון הביטחוני, הוא המעכב את פיתוח הפריפריה - ולכן הקריטריון למתן עזרה לפריפריה צריך להיות הקריטריון הכלכלי בלבד. זהו הקריטריון לפיו יישובים עניים בפאתי ישראל יקבלו זריקת מרץ כלכלית, בדמות של זיכוי ממס הכנסה בשיעור של 25%-13% מהשכר (מי ששכרו 10,000 שקל יקבל הנחה של 2,500-1,300 שקל בתשלום המס שלו) - ואין זה משנה כלל אם מדובר ביישובים ערביים או יהודיים. זהו הקריטריון לפיו ערים חזקות המושכות אוכלוסייה לא יקבלו הטבות מס - גם אם הן נמצאות עמוק בתוך הפריפריה הרחוקה - כי אינן זקוקות להן.

לפי הקריטריון הזה, כפר ורדים, וכנראה גם נהריה, אינם צריכים להמשיך ולקבל הטבות מס - לפחות לא כל עוד שתי הערים הללו ממשיכות להציג פרופיל אוכלוסייה חזק ואטרקטיווי.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן