רוני אלרואי: "עד לפני שנתיים לא היה למדינה ניהול כספי תקין; הבלאגן היה גדול"

החשבונאי הראשי באגף החשכ"ל בדיון על ביצוע התקציב: "בדיקת הרישומים של נכסי המדינה גילתה שעל הנייר חסרים מאות כלי רכב ממשלתיים, לכן העברנו הנושא לחברות הליסינג"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"בדיקת הרישומים של נכסי המדינה גילתה שעל הנייר חסרים מאות כלי רכב ממשלתיים. הבלאגן היה גדול מדי והתברר כי הממשלה לא יודעת לנהל רכבים, לכן העברנו את הנושא לחברות הליסינג" - כך אמר היום רוני אלרואי, החשבונאי הראשי באגף החשב הכללי במשרד האוצר, במסגרת דיון שקיימה הוועדה על ביצוע תקציב המדינה לשנת 2005.

לדיון הוזמנו החשב הכללי ירון זליכה והממונה על התקציבים באוצר קובי הבר, אך הם לא הגיעו. זליכה עורר ביקורת באוצר לפני חודשיים, בעקבות דו"ח שפירסם, בעקבותיו התגלע ויכוח בינו לבין דרגים מקצועיים במשרד האוצר ובכלל זה אגף התקציבים. במקום זליכה והבר הגיעו לוועדה רוני אלרואי ויוסי גורדון, סגן הממונה על התקציבים. בוועדה העריכו כי אי הופעתם של זליכה והבר מנעה עימות ביניהם בפני חברי הכנסת.

אלרואי אמר כי עם כניסתו לתפקיד, מצא מיד שמאזן המדינה לא מאוזן וכי עד לפני שנתיים לא היה למדינה ניהול כספי תקין. לדבריו, "זרקו לי חבילת דפים של 700-600 מיליארד שקל שמחכה לחתימה כמה חודשים, ובסיכומים של המספרים מצאתי פער חובה של 550 מיליארד שקל. אחרי כל העבודה שהשקענו, הפער גדל ל-850 מיליארד שקל".

אלרואי הוסיף כי "ברשימת הנכסים לא נכללו רוב הנכסים המרכזיים, בעיקר בתחומי התשתיות. למשל, למינהל מקרקעי ישראל יש מערכת למיפוי הקרקעות, אבל לא של ערך הנכסים".

ממחקר שהציג בוועדה אדוארד קורצנשטיין ממחלקת המידע והמחקר בכנסת, עולה כי תת הביצוע בתקציב המדינה מגיע לכ-4% בשנה - כלומר, ל-11-10 מיליארד שקל. במחקר נטען כי אגף התקציבים מחשב את שיעור ביצוע התקציב כיחס בין סכומי ביצוע התקציב לסכומי התקציב המקורי. שיטה זו אינה מביאה בחשבון את השינויים החלים בתקציב במהלך השנה, בעקבות העברת עודפים מחויבים משנה קודמת, קיצוצים בתקציב וכן העברות בין סעיפי התקציב. לעומתו, אגף החשב הכללי מחשב את שיעור ביצוע התקציב כיחס בין סכומי ביצוע התקציב לסכומי התקציב המאושר.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"