רוני אלרואי: "עד לפני שנתיים לא היה למדינה ניהול כספי תקין; הבלאגן היה גדול"

החשבונאי הראשי באגף החשכ"ל בדיון על ביצוע התקציב: "בדיקת הרישומים של נכסי המדינה גילתה שעל הנייר חסרים מאות כלי רכב ממשלתיים, לכן העברנו הנושא לחברות הליסינג"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"בדיקת הרישומים של נכסי המדינה גילתה שעל הנייר חסרים מאות כלי רכב ממשלתיים. הבלאגן היה גדול מדי והתברר כי הממשלה לא יודעת לנהל רכבים, לכן העברנו את הנושא לחברות הליסינג" - כך אמר היום רוני אלרואי, החשבונאי הראשי באגף החשב הכללי במשרד האוצר, במסגרת דיון שקיימה הוועדה על ביצוע תקציב המדינה לשנת 2005.

לדיון הוזמנו החשב הכללי ירון זליכה והממונה על התקציבים באוצר קובי הבר, אך הם לא הגיעו. זליכה עורר ביקורת באוצר לפני חודשיים, בעקבות דו"ח שפירסם, בעקבותיו התגלע ויכוח בינו לבין דרגים מקצועיים במשרד האוצר ובכלל זה אגף התקציבים. במקום זליכה והבר הגיעו לוועדה רוני אלרואי ויוסי גורדון, סגן הממונה על התקציבים. בוועדה העריכו כי אי הופעתם של זליכה והבר מנעה עימות ביניהם בפני חברי הכנסת.

אלרואי אמר כי עם כניסתו לתפקיד, מצא מיד שמאזן המדינה לא מאוזן וכי עד לפני שנתיים לא היה למדינה ניהול כספי תקין. לדבריו, "זרקו לי חבילת דפים של 700-600 מיליארד שקל שמחכה לחתימה כמה חודשים, ובסיכומים של המספרים מצאתי פער חובה של 550 מיליארד שקל. אחרי כל העבודה שהשקענו, הפער גדל ל-850 מיליארד שקל".

אלרואי הוסיף כי "ברשימת הנכסים לא נכללו רוב הנכסים המרכזיים, בעיקר בתחומי התשתיות. למשל, למינהל מקרקעי ישראל יש מערכת למיפוי הקרקעות, אבל לא של ערך הנכסים".

ממחקר שהציג בוועדה אדוארד קורצנשטיין ממחלקת המידע והמחקר בכנסת, עולה כי תת הביצוע בתקציב המדינה מגיע לכ-4% בשנה - כלומר, ל-11-10 מיליארד שקל. במחקר נטען כי אגף התקציבים מחשב את שיעור ביצוע התקציב כיחס בין סכומי ביצוע התקציב לסכומי התקציב המקורי. שיטה זו אינה מביאה בחשבון את השינויים החלים בתקציב במהלך השנה, בעקבות העברת עודפים מחויבים משנה קודמת, קיצוצים בתקציב וכן העברות בין סעיפי התקציב. לעומתו, אגף החשב הכללי מחשב את שיעור ביצוע התקציב כיחס בין סכומי ביצוע התקציב לסכומי התקציב המאושר.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן