גיל בפמן: האטה חריפה במשק האמריקאי תשפיע מהותית על הצמיחה בישראל

הכלכלן הראשי של בנק לאומי דיבר בכינוס המשקיעים המוסדיים של הבנק; לדברי יונתן כץ, מנכ"ל חברת ייעוץ, ספק אם מסגרת תקציב 2007 תישמר לנוכח הרכב הממשלה

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

כינוס המשקיעים המוסדיים של בנק לאומי בנושא של סוגיות מקרו כלכליות ופיננסיות בישראל ובעולם שנערך ביום חמישי תוכנן לפני ההתלקחות בצפון. ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, ורד דר הכלכלנית הראשית של פסגות אופק ויונתן כץ, מנכ"ל חברת ייעוץ מקרו ותחזיות, התקשו מטבע הדברים להעריך את השפעת המשבר הביטחוני על המשק, כך שהערכותיהם עשויות להיות רלוונטיות במיוחד בתרחיש של הפסקת אש וחזרה מהירה יחסית לשגרה.

בפמן, שהתייחס לגורמי הסיכון הכלכלי הגלובליים, רואה במצבו של המשק האמריקאי אחד מגורמי הסיכון הבולטים להמשך הצמיחה במשק העולמי ובמשק הישראלי. בפמן ציין שמימון הפער בין ההשקעה לחיסכון בארה"ב יצריך את המשק האמריקאי לקחת הלוואות של 900 מיליון דולר ב-2006. לדבריו, העולם מגלה סבלנות פחותה למדינות בעלות מאזן תשלומים בעייתי, כפי שגילו באחרונה טורקיה, אך גם איסלנד וניו זילנד.

בפמן הזכיר שהגירעון במאזן התשלומים של ארה"ב, שהוא תמונת ראי של הירידה בשיעור החיסכון של משקי הבית והמגזר הציבורי, מגיע ל-7%-6% מהתוצר. להערכתו, השאלה אם יידרש פתרון לחוסר האיזון במשק העולמי הנובע מהגירעון במאזן התשלומים האמריקאי אינה שאלה של אם, אלא של מתי. להערכתו, אם הפתרון יהיה בדרך של האטה חריפה, ההשפעה על המשק הישראלי תהיה מהותית, כך שכל ירידה של 1% בתוצר האמריקאי תגרום לירידה של 1% בתוצר של מדינת ישראל.

"קשה לי לראות איזון תקציבי ב-2007"

כץ צופה שמסגרת התקציב ב-2007 תיאלץ להתמודד עם עלייה של 5 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה כתוצאה מהסכם חדש, שיעלה את השכר במגזר הציבורי ב-7%-5%. "קשה לי לראות איזון תקציבי וירידה בגיוס הממשלתי ב-2007, כפי שהיה ב-2006", אמר כץ. להערכתו, הגירעון יהיה 2.5%-2% מהתוצר ב-2007, והמרווח של השחר ביחס לתשואת האג"ח של ממשלת ארה"ב לא ימשיך לרדת.

להערכת דר תחזית האוצר לצמיחה של 4.1% ב-2007 סבירה, ולכן הגירעון יהיה 2% ב-2007.

בפמן ציין שהערכות לאומי הן לחזרה הדרגתית ליעד יציבות המחירים. "ציפיות האינפלציה לטווח הקצר הנגזרות משוק ההון הן 1.5%, אך הציפיות לטווח של 10-8 שנים הן ברמה נמוכה מ-2.5%. צריך לשאול אם אפשר להתמיד ברמה זו לאורך זמן, לנוכח פרמיית אי הוודאות והקירבה לתעסוקה מלאה", אמר בפמן.

יונתן כץ הצטרף לחששות של בנק ישראל מסגירת הפער בין התוצר בפועל לתוצר הפוטנציאלי, שהוא כעת 4.5%-4%. "סגירת הפער נובעת מ-3 שנים של צמיחה מהירה, שבאו לביטוי בעלייה של 6.5% במדד המשולב למצב המשק, שהוא אומדן לתוצר העסקי של מדינת ישראל בתקופה זו", אומר כץ. "בנק ישראל טוען שהעובדה שהאינפלציה הבסיסית עלתה ל-2.2% ב-12 החודשים האחרונים נובעת מהגברת הביקושים. המשמעות היא שיותר קל להעלות מחירים ולדרוש העלאות שכר, בניגוד למה שראינו ב-2005, כשעליות המחירים נבעו מהפיחות בדולר ומעליית מחירי האנרגיה", הוא מוסיף.

לדבריו, גם בהנחה של יציבות בשער החליפין, מחירי הדיור צפויים להתנתק מהדולר. "הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדיין לא מדדה עלייה במחירי הדיור, בניגוד לתחושות שלנו, כתושבי המרכז. אם שוק הנדל"ן יתאושש - בניגוד למגמה של שוקי הנדל"ן בחו"ל - נראה עלייה דולרית במחירי הדיור. אני חושב שציפיות האינפלציה יעלו ל-2.5%-2% בתוך 12 חודשים", אומר כץ. גם להערכת כץ, ציפיות האינפלציה לטווח ארוך מחייבות פרמיית סיכון שתביא אותן אל הגבול העליון או קרוב לטווח העליון של יעד יציבות המחירים (2.9%-2.8%) וזאת בהנחה שתוואי הצמיחה של המשק לא ישתנה בעקבות ההתלקחות האחרונה.

ורד דר מסכימה שהפער בין תשואת השחר לתשואת האג"ח הצמודה נמוך מדי באיגרות שמשך החיים הממוצע שלהן ארוך. "הפער צריך להיות 2.9%-2.8% והוא יחזור לשם, וזה אומר שעקרונית יש עדיפות לצמודים על השחרים כשכל שאר התנאים שווים. אחד הדברים שמשנים את התמונה הוא רפורמת עושי השוק שנכנסת כפיילוט רק באג"ח מסוג שחר. רפורמה זו מכניסה לשוק השקלי גורם חוץ משקי שלא קיים בצמודים".

"למשק יש עוד פוטנציאל לצמיחה"

כץ מעריך ששלב הצמיחה המהירה במשק האמריקאי, שנמשך כעשור, קרוב למיצוי, בעוד למשק הישראלי יש פוטנציאל להמשך צמיחה ומשום כך הוא סבור שריבית בנק ישראל עשויה להמשיך לעלות גם לאחר שריבית הבנק המרכזי האמריקאי תתייצב ברמה של 5.75%-5.5%.

בפמן מסכים להערכה שריבית בנק ישראל לא תרד גם אם הריבית בארה"ב תתחיל לרדת. "בראייה של 12 חודשים קדימה הגירעון יעלה, שער החליפין של השקל יהיה 4.5-4.4 שקלים לדולר וריבית בנק ישראל תהיה 6%-5.5%", מעריך בפמן.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן