חודש מאי כאבן בוחן לבחירת אפיק השקעה

חודש מאי שהביא עמו עלייה בתנודתיות של שוקי המניות בעולם, ירידות בשוקי המניות במדינות המפותחות ונפילות בשווקים המתעוררים, יכול לשמש למשקיעים כנקודת ציון בדרך לבחירת אפיק השקעה

קרן ביילסקי
קרן ביילסקי

הרבעון הראשון של 2006 התאפיין בתשואות יפות ברבים מאפיקי ההשקעה המנייתיים. משקיע השואל את עצמו באיזה אפיק השקעה לבחור, יתקשה לענות על השאלה כאשר השוקים עולים, אז קשה יותר לזהות איזה אפיק השקעה ואיזה מנהל השקעות נהנה מהעלייה הכללית של השוק ואיזה מנהל ואפיק השקעה השכיל לתת תשואה עודפת על תשואת השוק.

טבלה 1:

1 - מדד מניות של מדינות מפותחות בעולם. 2 - מדד מניות גדולות בארה"ב. 3,4 - מדד כללי של קרנות גידור. 5,6 - מדד קרנות גידור המתמחות במניות. 7 - מדד קרנות נאמנות המתמחות במניות בעולם. 8 - מדד קרנות נאמנות המתמחות במניות בארה"ב. 9 - מדד אג"ח ממשלת ארה"ב וחברות בדירוג Investment grade

אחת הטענות לאטרקטיוויות ההשקעה בקרנות גידור הינה היכולת של מנהלי הקרנות לגדר את סיכוני השוק ובכך להקטין את החשיפה לסיכונים בשווקים המסורתיים של המניות והאג"חים. בחינה של התשואות באפיקי השקעה שונים מתחילת השנה ובחודש מאי בפרט וכמו כן הניתוח שיתבצע להלן, מאשרים טענה זו. בנוסף, נראה שהתדמית שדבקה בעבר בקרנות הגידור, כאילו הן אפיק השקעה מסוכן, שוב התבדתה.

בטבלה 1 ניתן לראות את הירידות המתונות יחסית במדדי קרנות הגידור בכלל ובמדדי קרנות גידור המתמחות במניות בפרט, לעומת הירידות המשמעותיות במדדי המניות ובמדדי קרנות הנאמנות המתמחות במניות.

בחינה של תשואות אפיקי השקעה אלה בתקופות משבר שונות בשווקים הפיננסיים, מבססת את הממצאים שעלו מטבלה 1.

טבלה 2:

אנליסטים צופים שהחודשים הקרובים בשווקים הפיננסיים לא יהיו פשוטים, ויתכן שהירידות של חודש מאי הינן חלק ממהלך של תיקון משמעותי שאנו רק בתחילתו. תחזיות האנליסטים מתבססות על מספר גורמים כגון חוסנה של הכלכלה האמריקאית (סביבת ריבית עולה, עלייה במחירי הנפט, בועת נדל"ן וכו'), קיומם של לחצים אינפלציוניים ופרמיית הסיכון המשולמת על אג"ח לא מדורגות (CREDIT SPREADS) הנמוכה יחסית במונחים היסטוריים, הן בארה"ב והן בשווקים המתעוררים בעוד שבשנת 2007 צפויה עלייה באחוז החברות חדלות הפירעון בארה"ב בפרט ובעולם בכלל.

גרף 1: תשואות מדדי קרנות הגידור כנגד מדד מניות ומדד אג"חים ארה"ב

בגרף 1 ניתן לראות את התשואות של מדדי קרנות הגידור כנגד מדד ה- 500S&P ומדד Lehman Bond מספטמבר 1997 ועד מאי 2006. מדדי קרנות הגידור הניבו תשואות גבוהות יותר מהמדדים המסורתיים וזאת על פני תקופה שכללה שווקים עולים (BULL) ושווקים יורדים (BEAR).

המחקרים האחרונים באקדמיה מצביעים על הקצאה של כ-10%-30% מתיק ההשקעות בקרנות גידור כשהיתר באפיקי ההשקעה המסורתיים.

תעשיית קרנות הגידור מורכבת ממגוון גדול של אסטרטגיות וסגנונות ניהול. לא כל האסטרטגיות והקרנות כוללים מרכיבים של גידור לסיכוני השוק. בעת בחירת קרנות להשקעה יש להבין היטב את האסטרטגיה בה פועלת הקרן ומה מדיניות גידור הסיכונים. הבנה של האסטרטגיה, סגנון הניהול ומדיניות גידור הסיכונים של הקרנות, היא הבסיס לבחירת קרנות הגידור הטובות לצורך בניית תיק השקעות של קרנות גידור.

בטבלה 3 ניתן לראות תשואות מצטברות ב-2006 כולל חודש מאי ותשואות חודש מאי במספר קרנות גידור הפועלות באסטרטגיות שונות.

טבלה 3:

הנתונים בטבלה יכולים להמחיש את השוני בין האסטרטגיות וסגנונות הניהול ואת מידת החשיפה לסיכוני השוק הגלומה בהשקעה בקרנות.

הכותבת היא המנכ"לית של חברת הייעוץ BSP קרנות, המתמחה במחקר וייעוץ בתחום קרנות הגידור. אין במאמר זה משום המלצה או הצעה להשקעה והמידע המפורט הוא לידיעה אינפורמטיווית בלבד

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?